Pasaulinės fotografijos dienos proga – Sigito Strazdausko „Akimirkos“

Parodos autorius Sigitas Strazdauskas pristatymo dalyviams išsamiau papasakojo apie aplankytas šalis ir jose užfiksuotus vaizdus. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Kasmet rugpjūčio 19-ąją minima Pasaulinė fotografijos diena. Ta proga Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta ir iki rugsėjo 12 d. veiks mažeikiškio fotografo Sigito Strazdausko nuotraukų paroda „Akimirkos“.

Pradžia – XVIII amžius

Žodis fotografija yra kilęs iš graikų kalbos – photos reiškia „šviesą“, o graphis „piešti, teptukas“. Kitaip tariant, fotografija – tai vaizdų išsaugojimo technika, naudojant mechaninius, cheminius ar skaitmeninius būdus.
Fotografijos atsiradimo metais laikomi 1839-ieji, kai Džonas Heršelis sukūrė patį fotografijos terminą. Tačiau iš tiesų viskas prasidėjo daug anksčiau. 1725 m. Johanas Heinrichas Šulcas pastebėjo, kad tirpalas, turintis sidabro, paveiktas šviesos patamsėja. 1822 m. prancūzas Žozefas Niseforas Nepsas padarė pirmąją pasaulyje užfiksuotą nuotrauką, tačiau ji nėra išlikusi.
Vėliau, 1826 m., tas pats Ž. N. Nepsas nufotografavo vaizdą pro langą. Vaizdas buvo užfiksuotas ant alavinės plokštės, padengtos plonu asfalto sluoksniu.
1839 m. Lui Žakas Mande Dageras vaizdą išsaugojo ant varinės plokštelės, padengtos sidabru. Tokį būdą jis pavadino dagerotipija. Galiausiai, Viljamas Henri Foksas Talbotas vaizdą išsaugojo ant popieriaus, išmirkyto chloruotame sidabre.

Mažeikiškio surengtoje personalinėje parodoje šį kartą daug lietuviškų ir nelietuviškų gamtovaizdžių. Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmoji nuotrauka iš Mažeikių krašto

1839 m. vasario 14 d. laikraštis „Kurjer Litewski“ pranešė apie Dagero išradimą, tačiau pirmieji fotografai Lietuvoje pradėjo dirbti tik apie 1854 m. Pagrindinis nuotraukų formatas tuomet buvo 6×9 cm.
Muziejininko Vytauto Ramanausko sudarytoje knygoje „Mažeikių istorinė fotografija XIX a. pab.–1940 m.“ rašoma, kad Mažeikių fotografija, kaip ir miesto pradžia, sietina su geležinkelio tiesimu. Pirmasis Mažeikius išvydęs fotografas buvo Varšuvoje garsus Konradas Brandelis. Drauge su geležinkelio bendrovės vadovais ir investitoriais jis važiavo geležinkelio Kaišiadorys–Liepoja linija prieš pat jos oficialų atidarymą 1871 m. rugsėjo 4 d.
Tuometis Mažeikių kaimas su pamiškėje stūksančia stotimi keleiviams įspūdžio nepadarė ir traukinys stabtelėjo už kelių kilometrų nuo Mažeikių, prie tilto per Ventą. K. Brandelio ten užfiksuotą vaizdą galima laikyti pirmuoju Mažeikių apylinkėse padarytu kadru.
Ryškiausią pėdsaką, ir kaip fotografas, ir kaip asmenybė, Mažeikiuose paliko Jonas Motuzas.
Šiandien dominuoja ir klesti skaitmeninė fotografija, kurios pranašumai – taupumas ir greitis.

„Akimirkos“ iš kelionių po Lietuvą bei Europą

Fotografas drauge su Mažeikių viešosios bibliotekos direktore Alina Bernotiene (kairėje) bei Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžiene. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Bibliotekoje vykstančioje fotografijų parodoje „Akimirkos“ galima apžiūrėti 20 akimirkų, kurias S. Strazdauskas užfiksavo keliaudamas po Lietuvą ir Europos šalis.
Į parodos pristatymą susirinkusiems mažeikiškiams fotografas parodė ir daugiau nuotraukų, kurias buvo atrinkęs parodai, tačiau dėl ribotos vietos ekspozicijai jų nutarė nebespausdinti.
Darbo reikalais daug keliaujantis mažeikiškis pristatymo dalyviams papasakojo apie kai kurių nuotraukų atsiradimo aplinkybes, pasidalijo įspūdžiais iš jo aplankytų šalių.
Ši paroda – penktoji personalinė S. Strazdausko fotografijų paroda. Jos atidarymo proga autorių pasveikino Mažeikių rajono savivaldybės mero patarėja Milda Šukienė, viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė, artimieji, kiti fotografija besidomintys mažeikiškiai.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto