Pasaulio žemaičių dienų organizatoriai įsitikinę – Žemaitija turės ką parodyti

Į I pasaulio žemaičių žaidynių sporto programą įtrauktos smiginio bei rankų lenkimo varžybos, vyksiančios Renavo dvare. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

2016-ieji – vietos bendruomenių metai. Žemaitijos regiono savivaldybės jau pradėjo ruoštis vasarą planuojamai akcijai „Pasaulė žemaitiu dėinas“, į kurią įsijungs 16 miestų ir rajonų.
Numatyta daug kultūros ir meno, sporto, turizmo ir pramogų bei verslo renginių, bus įgyvendinamos įvairios akcijos ir iniciatyvos.
Pasaulio žemaičių dienų renginių bus ir mūsų rajone.

Globėjai – Savivaldybių vadovai

Pasaulio žemaičių dienų vadovas ir vyriausiasis koordinatorius, Žemaitijos kultūros draugijos prezidiumo narys Edmundas Žalpys „Santarvei“ pasakojo, kad skirtingose vietose vyks skirtingi renginiai, bet viskam vadovauja ir renginius finansuoja ne valstybė, o vietovių, kur jie vyks, valdžia.
Vietos renginių globėjai yra savivaldybių merai.
„Mozaikinė dienų programa susideda iš atskirų rajonų renginių. Tai gali būti ir vietose buvę tradiciniai renginiai – reikia išgarsinti tai, ką mes jau turime. Žemaičiai gali galvoti, kad juos visi žino, pažįsta, bet norisi, kad visa tai pamatytų kuo daugiau žmonių iš visos Lietuvos“, – kalbėjo E. Žalpys.
Vienas iš sumanymų yra parengti kultūrinio turizmo programą „Atostogos Žemaitijoje“.
Bus siekiama, kad tomis dienomis, kai dauguma atostogauja, į Lietuvą suvažiuotų viso pasaulio žemaičiai. O tie, kurie gyvena mūsų šalyje, važiuotų ne į Turkiją ar Egiptą, bet atostogautų Žemaitijoje ir pamatytų, ką žemaičiai turi.

Laikas Žemaitijai atidirbti

E. Žalpys įsitikinęs, kad žemaičiai tikrai turi ką parodyti. Be to, yra erdvių, kurios dar neišgarsintos, gerai nežinomos.
„Aš manau, kad tokia misija – atostogos Žemaitijoje, kelionės po ją – visiems patiks. Taip Žemaitiją ir paremsime. Kad ir kavos išgertų čia atvažiavęs žmogus – ir tai jau būtų pagalba vietiniam biudžetui“, – samprotavo pašnekovas.
Jo teigimu, Pasaulio žemaičių dienų sėkmė įvairiose Žemaitijos vietose priklausys nuo to, kiek vietos valdžios žmonės yra Žemaitijos patriotai – jei jiems patiems tai pasirodys įdomu, aktualu, tai jie ir stengsis į šiuos renginius pritraukti kuo daugiau žmonių.
E. Žalpys pastebi, kad mūsų regione yra nemažai institucijų – kompanijų, bendrovių, kurių pavadinime naudojamas Žemaitijos vardas. Pasak jo, gal laikas jiems būtų Žemaitijai atidirbti, atsilyginti…
„Kad reklamuoja Žemaitijos vardą – gerai, jei produkcija yra gera, reikia tik dėkoti. Bet taip pat reikėtų Žemaitijos labui kažką ir padaryti.
Pavyzdžiui, kuriant kokią asociaciją ir norint panaudoti Lietuvos vardą, reikia penkių steigėjų: Lietuvos vardas ne taip paprastai patentuojamas. Aš juokauju, kad ateis laikas, kai ir Žemaitijos vardas nesimėtys, kur papuola, o įgis solidumo“, – svarstė E. Žalpys.

Numatyti įvairūs renginiai

Projekto sumanytojas E. Žalpys teigė nekeliąs itin didelių reikalavimų – situacija nėra iš lengvųjų, trūksta lėšų, bet nedideli, iš širdies surengti renginukai žmones pritrauktų.
„Žmonėms vasaros metu norisi papramogauti vykstant į pažintines keliones. Jei jie pakeliautų po Žemaitiją, po regioninius parkus, aplankytų festivalius, šventes – o šiemet kaip tik yra Bendruomenių metai – tai jau ir būtų šis tas“, – įsitikinęs projekto vadovas.
Pagal planą numatyta iki šimto renginių – tiek smulkių, tiek ir stambesnių.
„Pasaulė žemaitiu dėinu“ atidarymas numatytas liepos 9 dieną. Šią dieną numatyti du svarbūs renginiai: kaimyninėje Plungėje vyks Pasaulio žemaičių dailės parodos atidarymas, o kas nenorės vykti į Plungę, galės važiuoti į Naisius – ten rengiamas „Pasaulė žemaitiu dėinu“ oficialus atidarymas.
Dar vienas didelis renginys – liepos 23 dieną Žemaitijos sostinėje Telšiuose bus atidengiamas didingas paminklas, kuriuo bus įamžintas Durbės mūšis.

Parengta programa

„Pasaulė žemaitiu dėinu“ renginius mūsų rajone koordinuojantis Savivaldybės mero patarėjas Algimantas Čepys pasakojo jau du kartus dalyvavęs E. Žalpio surengtuose organizacinio komiteto posėdžiuose.
„Pirmą kartą aptarėme Pasaulio žemaičių dienų idėją, kaip ir kas gali vykti, gavome namų darbų – parengti programą rajone. Antrą kartą susirinkę dėliojome visų renginių programą, kai ką taisėme. Tad tame etape lyg ir viskas – daugiau naujų užduočių nebuvo“, – „Santarvei“ sakė mero patarėjas.
Mažeikių rajone vyksiančiuose tradiciniuose renginiuose bus keli akcentai, informuojantys, kad jie yra organizuojami po „Pasaulė žemaitiu dėinu“ vėliava.
„Mes laukiame pasirodysiančių logotipų, sprendžiami vėliavų klausimai. Prieš renginius bus atitinkami skelbimai – visa tai yra sprendžiama centralizuotai kartu su Žemaičių kultūros draugija. Kiekvienas iš šešiolikos rajonų dviračio neišradinėja“, – teigė A. Čepys.

Riboženkliai brangūs

A. Čepys teigė bendravęs su Mažeikiuose veikiančių žemaičių organizacijų atstovais. Kai kas iš jų siūlė prie įvažiavimų į miestą pastatyti žemaitiškus riboženklius. Bet jų reikėtų ne vieno, tad pastatymas labai brangiai kainuotų.
„Dėl tų riboženklių – sudėtinga, nes tai yra nemaži pinigėliai. Vienas riboženklis su žemėlapiu, aikštele, apšvietimu bei jo pastatymu kainuotų per dvidešimt tūkstančių eurų. Apie visą tai kol kas yra svarstoma. Kaip tie dalykai vystysis, dar neaišku. Kai pasveri, ko reikia: ar darželiui stogo, ar riboženklio, pagalvoji, kad jau geriau stogas“, – svarstė pašnekovas.

Naujovių nedaug

Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė informavo, kad Mažeikių rajone „Pasaulė žemaitiu dėinu“ metu kažko išskirtinai naujo neplanuojama.
„Gal vienas kitas renginys mažeikiškiams bus naujovė, o šiaip į Pasaulio žemaičių dienų planą įtraukėme tai, kas pas mus jau tradiciška – tuose renginiuose net ne visi mažeikiškiai yra buvę, tad tegu ateina ir į juos“, – kalbėjo vedėja.
Muziejininkai iš savo fondų surengs kraštiečių žemaičių dailininkų darbų parodą, į Pasaulio žemaičių žaidynių sporto programą įtrauktos smiginio bei rankų lenkimo varžybos, vyksiančios Renavo dvaro sodyboje.
Po „Pasaulė žemaitiu dėinu“ vėliava – kasmet Urvikiuose vykstanti muzikos šventė „Šauniausi Žemaitijos muzikantai“, Senamiesčio parke planuojamas kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“, tradicinis XI respublikinis folkloro festivalis „Gėid vuolungelė“ Sedoje, Viekšniuose vyksianti respublikinė „Molio šventė – 2016“.
„Liepos 16-ąją Šerkšnėnų aerodrome numatyta Aviacijos šventė, tad pasiūliau koordinatoriui į planą įtraukti ir ją“, – „Santarvei“ sakė A. Rupkutė.

One Reply to “Pasaulio žemaičių dienų organizatoriai įsitikinę – Žemaitija turės ką parodyti”

  1. Vidmants parašė:

    Vo kãp gerã.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto