Pastatų vaiduoklių likimą gaubia nežinia

Mažeikiškių akis bado nebenaudojami pastatai vaiduokliai. Kai kurie jų be gyvybės likę gana seniai.
Nors Savivaldybės specialistai teigia, kad šioje srityje ledai jau pajudėjo, bet konkrečių terminų, kada tie pastatai išnyks ar pakeis savo veidą, kol kas nėra.


SUNKU BENDRAUTI
SU SAVININKAIS
Birželio pradžioje „Santarvėje“ buvo rašyta, kad apleisti namai kelia grėsmę visuomenei: juose prieglobstį randa benamiai, čia girtaujama, vartojami narkotikai, kai kas įsigudrina paversti tuos namus sąvartynais.
Šios vietos – galvos skausmas policijos pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams. Artėja žiema, tad benamiai vėl ieškos prieglaudos, kūrens ugnį, o tada iki nelaimės – vienas žingsnis.
Savivaldybės architektūros, urbanistikos, statybos ir remonto skyriaus vyresnioji specialistė Vilija Mickevičienė pagrindine problema įvardija tai, kad labai sunku surasti tų pastatų savininkus, nes jie dažnai keičiasi, o jei dialogas įvyksta, keisti padėties niekas neskuba.
Specialistė sakė, kad pastatų savininkams gali būti surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai, galima juos bausti piniginėmis baudomis, bet pripažino, kad iki šiol niekas nenubaustas: esą tokį sprendimą gali priimti tik prie Savivaldybės tarybos sudaryta speciali komisija.
V. Mickevičienė tikino, kad prasidėjus naujai Tarybos narių kadencijai tokia komisija jau esanti sudaryta ir artimiausiu metu pradėsianti priiminėti sprendimus.
PRAŠYS POLICIJOS
PAGALBOS
„Buvęs statybos tresto administracinis pastatas mums kaip keiksmažodis, niekaip negalima rasti bendros kalbos su jo savininku, gargždiškiu Egidijumi Vendeliu. Kiek jam skambinta, tartasi – jokios reakcijos. Buvo duoti terminai susitvarkyti, bet nieko jis nepaiso. Jis nieko ir negali padaryti, nes yra kažkieno statytinis. Tiems žmonėms nereikia nei to pastato, nei žemės, tikriausiai naudoja juos kaip užstatą bankams“, – svarstė V. Mickevičienė.
Pastaruoju metu pastato savininkas nebeatsiliepia net į telefono skambučius. Prisiskambinti E. Vendeliui nepavyko ir „Santarvei“.
Specialistė matanti tik vieną išeitį – rašyti raštą Gargždų policijai ir prašyti, kad jį atvesdintų. Keletą kartų surašius protokolus, būtų galima medžiagą perduoti teismui.
Tą pastatą įsigyti ir įkurti jame viešbutį norėjo lenkai, bet sulaukė neigiamo atsakymo.
PEREIS
Į VIENAS RANKAS
Vis iki galo nesutaria ir buvusio Elektrotechnikos gamyklos administracinio pastato trys savininkai: kauniškė UAB „Domus Altera“, mažeikiškis Artūras Jokšas ir Klaipėdoje gyvenanti Tamara Riepšienė.
Mažeikiškis A. Jokšas su „Santarve“ kalbėjo nenoriai ir sakė, kad ką su savo pastato dalimi darys – komercinė paslaptis. Kiek atviresnis buvo klaipėdiškės T. Riepšienės reikalus tvarkantis sūnus Ruslanas. Jo teigimu, jei pavyks sutarti su kitais dviem savininkais, jis norėtų nupirkti visą pastatą.
„Kitą savaitę vėl tarsimės su pardavėjais, ir jei viskas pavyks, kaip yra numatyta, pokyčius pajusite iš karto. Planuojame pirmame aukšte įrengti parduotuvę, gal ir dar ką nors, o antrame ir trečiame aukštuose tikriausiai bus butai“, – sakė klaipėdiškis.
Buvę policijos ir blaivyklos pastatai J. Basanavičiaus ir M. K. Čiurlionio gatvių sankryžoje priklauso Savivaldybei. Savivaldybės administracijos turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas teigė, kad Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komiteto posėdyje buvo svarstyta šį pastatą skirti socialiniam būstui.
„Kadangi socialinio būsto plėtrai gaunami nemaži pinigai, tas svarstymas buvo atidėtas. Nurodyta atrinkti Savivaldybės turimą turtą, kuris tam tikslui tiktų. Tad klausimas kol kas atviras. Buvo minčių tuos pastatus panaudoti ir Savivaldybės reikmėms. Keletą metų truko šio pastato įteisinimo procesas. Dabar galime prašyti lėšų jam restauruoti“, – sakė pašnekovas.
SENOJI POLIKLINIKA –
BAISIOS BŪKLĖS
Kol kas neaiškus likimas ir J. Basanavičiaus gatvėje, prie ligoninės pradėtos statyti koplyčios. J. Sperausko teigimu, šio pastato statusas dar neįteisintas, jo šeimininkai nežinomi. Ruošiamasi teismo prašyti jį įteisinti kaip Savivaldybės turtą.
„Kol pastatas ne mūsų, nugriauti jo negalima. Reikalingas teisėjo sprendimas, o tai – labai ilgas procesas. Priešais tą pastatą stovinti buvusi poliklinika turi savininkus, bet yra dar baisesnės būklės“, – replikavo J. Sperauskas.
V. Mickevičienė sakė, kad buvusios senosios poliklinikos pastatas turi du savininkus. Dėl jo buvo surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, bet laiku nesuformuota komisija, ir baigėsi terminai.
„Mano žiniomis, vienas savininkų nori sudaryti pastato detalųjį planą, jį jau užsakė pas vyriausiąjį architektą. Pastatas turėtų pereiti į vieno savininko rankas, norima apie jį įsigyti žemės“, – teigė specialistė.
Senamiesčio centre, Laisvės gatvės 34 buvusią vadinamąją „apvaliąją“ parduotuvę verslininkas Alvydas Balčiūnas planuoja paversti moderniu šiuolaikišku biurų pastatu, bet susidūrė su kliūtimis. Šiuo metu dėl pastato likimo vyksta teismai. Valdžios veiksmus Šiaulių apygardos teismui apskundęs ir bylą laimėjęs verslininkas teigia, kad anksčiau ar vėliau senamiesčio centrą papuoš modernus biurų pastatas.
PASTATĄ PARDUODA
Daug diskusijų sukėlė pradėtas ir nebaigtas statyti gyvenamasis namas J. Vaičkaus gatvės pradžioje. Aplinkiniai gyventojai piktinasi čia esančiu šiukšlynu, benamių, girtuoklių ir narkomanų orgijomis.
Šis pastatas taip pat turi du savininkus, kadangi teritorija priklauso šalia esančių daugiabučių namų gyventojams ir mažeikiškei Irenai Vilimienei, kuri čia ruošėsi statyti daugiabutį gyvenamąjį namą, bet negavo gyventojų sutikimo.
„Šiomis dienomis vyksta dokumentų tvarkymas, aš tą pastatą parduodu, nebesu jo savininkė. Gyventojams turėjau nuolat kaip pirmokė aiškintis, kas čia bus, tad man nusibodo“, – praėjusią savaitę „Santarvei“ sakė I. Vilimienė. Pasak moters, gyventojai reikalavo padaryti projektą, priekaištavo, kad po langais bus statomos mašinos. „Aptverti apie namą tvorą turiu rūpintis aš, bet kodėl aš turiu rūpintis, kur stovės vieno ar kito mašina?“ – stebėjosi pašnekovė.
SVARSTYS EKSPERTAI
Neaiškus likimas ir buvusio gyvenamojo namo Stoties g. 32. Savininkė Inga Petrikienė norėtų remontuoti šio raudonų plytų namo stogą, bet jis yra priskirtas prie valstybės saugomų pastatų, tad norint tvarkyti reikia gauti leidimą iš Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos.
Mickevičienė stebėjosi, kad tame pastate tebėra registruoti du asmenys, kurių vienas nepilnametis.
Pasak specialistės, visų minėtų namų dokumentai bus perduoti į Aplinkos ministeriją, kuri yra paruošusi naują apleistų pastatų likvidavimo programą.
Ekspertų komisija nustatys pastatų aplaidumo lygį ir spręs, kokiam pastatui ir kiek lėšų skirti. Pinigai bus pervesti Savivaldybei, kuri po to juos turės išsireikalauti iš pastatų savininkų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Neoficialiomis „Santarvės“ žiniomis, senosios poliklinikos pastatas vėl bus skirtas gydymo reikmėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto