Pavasarinis ledas – rūpestis pareigūnams

Aplinkosaugininkai įspėja, kad nors iš pažiūros ledo danga dar stora, tačiau ji korėta, aižėja, joje nuolat susidaro properšų, plyšių. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Nuo šiol kiekvienais metais bus nustatytas terminas, nuo kada draudžiama lipti ant jau aižėjančio pavasarinio ledo.
Už šio draudimo nepaisymą grės administracinė atsakomybė.

Laukiama įsigaliojant draudimo

Aplinkos ministerija kovo pradžioje įspėjo žvejus apie ant ledo tykančius pavojus ir ragino būti labai atsargius. Deja, ne visi paisė įspėjimo. Skaudžią pamoką turėjo ir mūsų rajono gyventojai: kovo pabaigoje, važiuodamas dviračiu Varduvos upe, įlūžo ir nuskendo 47-erių metų Sedos miestelio gyventojas, prieš septynerius metus, balandžio viduryje, čiuožinėdami ant Melioratorių parkelio ledo įlūžo ir nuskendo devynmetė mergaitė ir aštuonmetis berniukas.
Kaip informavo Aplinkos ministerija, draudimas žvejoti vandens telkiniuose ant pavojų keliančio ledo įsigalios artimiausiu metu, kai tik „Valstybės žiniose“ bus paskelbtos patikslintos Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės. Tokio draudimo terminas bus nustatomas kasmet, atsižvelgiant į meteorologines sąlygas. Nepaisantiems taisyklių reikalavimų gresia administracinė atsakomybė.
„Paskutinį kartą rajono vandens telkinius apvažiavome penktadienį. Upės jau neša ledus, o ant Sedulos ežero ledo telkšo vanduo. Kiek storesnis ledas yra Plinkšėse, tačiau ir čia pakraščiai jau po truputį pradeda aižėti. Norime paraginti žvejus susitaikyti su tuo, kad poledinė žūklė jau baigiasi ir nereikėtų rizikuoti lipti ant ledo“, – informavo Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis inspektorius Alfredas Nicius.

Lydekų žvejoti dar negalima

Aplinkosaugininkai įspėja, kad nors iš pažiūros ledo danga dar stora, tačiau ji korėta, aižėja, joje nuolat susidaro plyšių, kanalų, properšų, todėl nelaimės tikimybė labai didelė.
Pareigūnai taip pat priminė, kad dešimčiai dienų iki gegužės pirmosios pratęstas draudimas žvejoti lydekas.
„Visą mėnesį vyksta prevencinė akcija „Lydeka 2013“: rengiame reidus po vandens telkinius ir stebime, kaip laikomasi draudimo. Kol kas nė vieno pažeidėjo neužfiksavome, tačiau primenu, kad už neteisėtai sužvejotą lydeką gresia sumokėti 543 litus už gamtai padarytą žalą, jeigu ši žuvis sužvejota draustinyje ar rezervate, suma už vieną lydeką padidėja iki 1629 litų“, – įspėjo A. Nicius.

Įspėja apie pavojus

Apie gresiantį pavojų ant ledo įspėja ir ugniagesiai gelbėtojai, kurie taip pat pripažino, jog negali taikyti administracinės atsakomybės tiems, kurie be reikalo rizikuoja savo gyvybe.
„Tad kol nuo vandens telkinių ledas dar nenutirpo, prašome gyventojų ant jo nelipti ir įspėti to nedaryti aplinkinius. Primename, kad ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip septyni centimetrai. Toks ledas išlaiko žmogų, tačiau šia taisykle galima vadovautis tik tuo atveju, jeigu prieš tai kelias paras iš eilės spaudė stiprokas šaltukas. Pastarosiomis dienomis ledo storis ryškiai sumažėjo“, – tvirtino Mažeikių valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Vytautas Narkus.
Jei vis tik įlūžote, ugniagesiai gelbėtojai ragina nepasiduoti panikai ir neprarasti savitvardos. „Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis.
Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti skubiai ir ryžtingai, nes vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš“, – rekomenduoja ugniagesiai.
Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusįjį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais drabužiais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.
Pamačius ant ledo žaidžiančius vaikus, nedelsiant juos reikia įspėti apie gresiantį pavojų ir liepti eiti į krantą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto