[nggallery id=118 template=caption]Kovo 20-ąją visuose Žemės rutulio kampeliuose susivienodina diena ir naktis. Sinoptikai skelbia prasidėjus astronominį pavasarį.
Pavasario lygiadienio laikas buvo parinktas ir Pasaulinei žemės dienai minėti.
Buvo svarbus Saulės kelias
Mums įprasta švęsti svarbiausius Saulės kelio taškus – kada danguje ją matome ilgiausiai (Rasos) ir kada mažiausiai (Kalėdos). Tačiau etnologai pasakoja, kad ne ką mažiau svarbi ir pusiaukelė iki jų – lygiadieniai, mat lietuviai senovėje ypač jautė Saulės kelią.
Šią dieną visuose Žemės rutulio kampeliuose dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas. Pavasario lygė – tai atskaitos taškas, kad saulė teka tiksliai rytuose, o leidžiasi vakaruose. Šiandien astronomai skelbia astronominio pavasario pradžią, nes nuo šio meto diena tampa ilgesnė už naktį ir vis ilgėja iki Rasų. (Pietiniame pusrutulyje atvirkščiai – diena tampa trumpesnė už naktį.)
Rudens lygiadienis šiemet skelbiamas rugsėjo 22-ąją.
Senovės lietuviams svarbios buvo ne tik Rasos ir Kalėdos, bet ir lygiadieniai. Iš čia likęs ir prietaras, kad lygiadienio rytą išsimaudžius upėje, tekančioje iš rytų, būsi tyras ir sveikas visus metus.
Žemės diena minima 21-ą kartą
Pavasario lygiadienis pasirinktas minėti ir Pasaulinę žemės dieną. Jungtinės Tautos šią pasaulinę dieną oficialiai įteisino 1971 metais.
Atsiliepdama į Žemės dienos iniciatoriaus Johno McConnello kreipimąsi, 1992 m. tuometė Lietuvos Aukščiausioji Taryba nutarė kovo 20-ąją paskelbti Žemės diena ir mūsų šalyje. Jai buvo pasirinktas pavasario lygiadienio laikas. Šiuo metu Pasaulinę žemės dieną mini daugiau kaip 175 pasaulio valstybės.
Žemės diena pasitikta su svečiais
Antradienio pavakarę prie Kultūros centro suplevėsavo Žemės vėliava, o mažeikiškius moksleivius geriems darbams nuteikinėjo ekologinė iniciatyva „Acme ir Ekofanų turnė po Lietuvą“.
Šventės dalyvių nuotaiką palaikė žodžio neieškanti Šarka, gerų darbų visą pavasarį linkėjo su Žemės diena susirinkusiuosius pasveikinti susirinkę rajono valdžios atstovai.
Kultūros centre parodytas spektaklis „Ekologijos pamokos kitaip“. Trys animaciniai personažai – Acme Lempiukas, Gėlytė ir Švariukas – priminė vaikams, kaip jie kiekvieną dieną po truputį gali siekti „žaliųjų tikslų“: rūšiuoti atliekas, tausoti energiją mokyklose ir namuose, naudoti ekologiškus, aplinkai nepavojingus produktus, o ateityje – riboti keliones automobiliu ar lėktuvu.
Labai šiltai mažeikiškiai moksleiviai sutiko su šio projekto dalyviais keliaujantį kompozitorių ir atlikėją Vudį.
Tirkšliuose renginiai truks mėnesį
Lygiadienį tirkšliškiai pasitiko „Linksmojoje gamtamokslių olimpiadoje“, kurią organizavo Gamtos ir tiksliųjų mokslų metodinės grupės mokytojai.
Dailės mokytojos dėka mokinių piešiniuose „Pražydo žemė“, fotografijų parodą „Ant žemės delno“ parengė matematikos mokytoja Gražina Mišutienė.
Kitą savaitę mokykloje veiks velykinių puokščių paroda „Verbų švytėjimas“ (technologijų mokytojai R. Pundzienė ir S. Pauliukas), kuriomis Verbų sekmadienį galės pasidžiaugti ir Tirkšlių parapijos Kristaus karaliaus bažnyčios tikintieji.
Atšilus orams būrelio „Žemės spalvos – žalioji architektūra“ nariai, vadovaujami Vilmos Pocevičienės, atnaujins mokyklos želdinius ir gėlynus.
Žemės dienai minėti skirtų renginių ciklą tirkšliškiai užbaigs prisijungdami prie respublikinės švarinimosi akcijos „Darom“, tvarkys mokyklos aplinką ir Tirkšlių pušyną.
„Vyturys“ pražydo gėlėmis
Pasaulinės žemės dienos proga švietimo įstaigose organizuojama įvairių renginių. Į juos įsitraukia ne tik gamtosauginę programą vykdančios mokyklos.
„Vyturio“ pradinė mokykla antradienį pražydo įvairiaspalviais gėlių žiedais. Įstaigos direktoriaus pavaduotoja Vida Pudžemienė „Santarvę“ informavo, kad mokyklą erdviniais gėlių žiedais papuošė 2–4 klasių mokiniai ir jų mokytojos.
Pirmokai, padedami savo mokytojų ir dailės mokytojos dailės būrelio vadovės Rasos Virketytės, apgaubė Žemę savo rankų šiluma ir linksmomis saulutėmis.
Jei turite daugiau informacijos ar nuotraukų šia tema, kviečiame pasidalinti el. paštu naujiena@santarve.lt arba tiesiog portalo viršuje paspausti mygtuką „Atsiųsti naujieną“.