Pažintis su Mažeikių istorija sulaukė išskirtinio miesto gyventojų dėmesio

Jolanta Gintalienė ekskursantus supažindino su Bažnyčios gatvės praeitimi: vienu iš objektų buvo namas šioje gatvėje, kur veikė latvių bankas, vėliau – teismas. Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Nuo ko kilo Mažeikių pavadinimas? Kur Bažnyčios gatvėje veikė latvių bankas? Kaip broliai Šadauskai reklamavo jų darykloje gaminamą alų? Kodėl dabartinė Mindaugo gatvės dalis buvo vadinama Kankinių gatve?
Išsamius atsakymus į šiuos ir kitus klausimus buvo galima išgirsti Vasario 16-osios šventės išvakarėse surengtoje pažintinėje ekskursijoje po Mažeikių miestą.
Po daugiau nei dvi valandas trukusios ekskursijos mažeikiškius domino dar vienas klausimas: kada tokia ar panaši ekskursija vyks kitą kartą.
Pasak pažintinę ekskursiją organizavusios ir ją vedusios Mažeikių turizmo ir verslo centro vadovės Jolantos Gintalienės, apie mūsų miestą, jo istoriją, galima papasakoti dar daug įdomių ir įsimintinų dalykų.

Pradžia – Bažnyčios gatvėje

Ekskursija neatsitiktinai prasidėjo prie Mažeikių geležinkelio stoties – juk su geležinkelio tiesimu siejama ir mūsų miesto istorija. Ir stotis istorinė – joje lankėsi rusų caras Nikolajus II, Vokietijos kaizeris Vilhelmas, generolas Bermontas-Avalovas, prezidentas Antanas Smetona…
Po to aplankyta seniausia miesto gatvė – Bažnyčios. Nors, kaip pažymėjo ekskursijos vadovė J. Gintalienė, čia yra likę keli tuos laikus menantys pastatai, ekskursijos dalyviai galėjo pamatyti beveik autentiškos išvaizdos namą, kurį gadina tik plastikiniai langai. Tai vienas pirmųjų miesto namų, pažymėtas Bažnyčios gatvės antruoju numeriu.
Šioje gatvėje anuomet gyveno klebonas, pirmasis Mažeikių vargonininkas Karolis Pukevičius, veikė latvių bankas ir teismas, pirmoji mūsų mieste elektrinė. J. Gintalienė papasakojo pirmosios mieste Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios, kurios vietą dabar žymi koplytstulpis, istoriją.

Pristatytos gatvių istorijos

Ekskursantams persikėlus į senamiestį, Stoties gatvėje jų laukė pasakojimas apie mokyklą, kurios direktoriumi buvo Merkelis Račkauskas, po to – žygis Mindaugo (buvusia Kankinių, vėliau – Pionierių) gatve, sustota Laisvės gatvėje (buvusi Didžioji).
„Senieji mažeikiškiai dar ir dabar prisimena, kad buvusio „Swedbanko“ pastato vietoje stovėjo „geltonasis“ arba „Zubino“ restoranas, kuriame lankytojus pasitikdavo pats prie baro stovėjęs jo savininkas. Šioje gatvėje rikiavosi mediniai namai, kuriose prekes siūlė žydai, o jos architektūrą vainikavo banko pastatas, iš paukščio skrydžio primenantis tulpę“, – apie pagrindinę tų laikų miesto gatvę pasakojo ekskursijos vedėja.

Kaip atrodė senieji Mažeikiai, renginio dalyviai galėjo įsivaizduoti apžiūrėdami vieną seniausių miesto namų. Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Ekskursijos maršrutas tęsėsi Laižuvos gatve (sovietmečiu buvo vadinama Tarybų). Prisiminta vieta, kurioje stovėjo miestiečių paradus priiminėjusių valdininkų tribūna, aplankyta buvusio senojo turgaus aikštė. J. Gintalienė papasakojo aplink ją išsidėsčiusių pastatų ir senamiesčio parko istorijas, aplankyta atnaujinta Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia.

Labiau domino mažeikiškius

Nors ir ilgai nesustojant vienoje vietoje ir laikantis spartaus grafiko, tačiau ir dviejų valandų nepakako aprėpti bent dalį senamiesčio istorijos, jau nekalbant apie mikrorajoną.
Pasak organizatorės, tokia ekskursija buvo sumanyta, siekiant pristatyti Mažeikius miesto svečiams, atvykusiems į Valstybės atkūrimo dienos renginius.
„Įdomiausia, kad iš daugiau nei pusšimčio dalyvių tik aštuoni buvo mūsų miesto svečiai. Ekskursija labiau sudomino mažeikiškius“, – pastebėjo J. Gintalienė.

Parengė keturis maršrutus

Pasak Mažeikių turizmo ir verslo centro vadovės, yra parengti keturi maršrutai, pagal kuriuos galima supažindinti lankytojus su mūsų miesto istorija.
Pirmasis apimtų Bažnyčios gatvę, mikrorajoną, Žemaitijos gatvę, juose esančius namus, mažąją architektūrą. Antrasis maršrutas vestų į buvusį žydų kvartalą, pradedant nuo Senamiesčio pagrindinės mokyklos.

Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Vasario 16-osios (buvusios Pergalės) gatvės kvartalas ir aplinkiniai namai bei senamiesčio parkas įeina į trečią Mažeikių istorijos maršrutą.
Ketvirtas maršrutas skirtas šiaurietiško ėjimo mėgėjams – Pramonės gatve galima žygiuoti iki tuometinės Mintaujos geležinkelio stoties pastato, šioje gatvėje taip pat yra išskirtinių ir mažeikiškiams į atmintį įstrigusių pastatų.

Iniciatyvą perėmė muziejininkai

Ekskursijai baigiantis, jos dalyvius į savo „globą“ perėmė mažeikiškiai muziejininkai.
Buvusiame NKVD-MGB pastate J. Basanavičiaus gatvėje, kuriame dabar yra Šv. Jėzaus Širdies bažnyčios parapijos namai, ekskursantams buvo pristatyta ekspozicija „Laisvės kovos Mažeikių krašte iki 1954 metų“. Jie buvo supažindinti su autentiška tų laikų MGB tardytojų kabineto aplinka.
Svetingai visi buvo pasitikti ir Mažeikių muziejuje – čia ekskursijos dalyviai pavaišinti kava ir kibinais, aprodytos muziejuje veikiančios ekspozicijos.

Istorija priartina

Tokios ekskursijos jau tampa tradicija – pažintis su istoriniais Mažeikiais vyko trečią kartą. Pirmą kartą gausus būrys dalyvių lipo ir į Mažeikių evangelikų liuteronų bažnyčios varpinę, grožėjosi senamiesčio vaizdais. Antrą kartą sutrukdė prapliupęs lietus, tad ekskursija patraukė tik kelių mažeikiškių dėmesį.

Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Turizmo ir verslo centras yra numatęs panašias ekskursijas organizuoti bent du kartus per metus.
„Gal Mažeikių istorija ir nėra tokia sena, kaip kitų miestų, bet ji yra. Kuo labiau ja pasidomi, kuo labiau pažįsti šį miestą, tuo labiau istorija priverčia jį pamilti, priimti tokį, koks jis buvo ir koks yra“, – sakė centro vadovė.

Planuoja orientacines varžybas

Mažeikių turizmo ir verslo centro planuose – orientacinis dviračių žygis po Mažeikius ir pažintinė ekskursija po Viekšniuos.
Orientacinės varžybos dviračiais po miestą vyks jau septintą kartą, jos numatytos ne rugpjūtį, kaip ankstesniais metais, o gegužę, kai vakaras ilgesnis ir yra daugiau laiko pabendrauti. Rugsėjį planuojamas pažintinis pėsčiųjų žygis po Viekšnius, turinčius savo gilią istoriją, šiame miestelyje taip pat yra kur apsilankyti.
Pasak J. Gintalienės, vasarą labiau koncentruojamasi į svečius, atvykusius į mūsų miestą, o štai rudenį jau stengiamasi patenkinti ir mažeikiškių smalsumą.

 

 

Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Laimutės STANKIENĖS nuotr.

Laimutės STANKIENĖS nuotr.

One Reply to “Pažintis su Mažeikių istorija sulaukė išskirtinio miesto gyventojų dėmesio”

  1. Anonimas parašė:

    geras dalykas tos pažintinės ekskursijos,tik kad jos vis būna šaltuoju metų laiku.Negi neįmanoma jas padaryti kad ir šalia gatvės muzikos dienos?Ar jau Mažeikiai tarsi Roma ir Taip apkrauti ekskursijų vadovai<Tegu būna ekskursija mokama,bet šiltuoju metų laiku būtų daug mieliau ir eura kitą už žinias išleisti:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto