Pažintis su žydų kultūros paveldu – pasitelkiant kalbas

Pasivaikščiojimas po Vilnių. Nuotr. iš Europos žydų kultūros dienos organizatorių archyvo

Rugsėjo 2-5 d. visoje Lietuvoje vyksi Europos žydų kultūros dienos renginiai. Juos jungianti tema – „Žydų kalbos“. Kultūros dienų dalyvių laukia tradiciniais tapę žydų nekilnojamojo kultūros paveldo pėdsakais vedantys pažintiniai pasivaikščiojimai, šių metų specifiką  atspindinčios hebrajų kalbos ir kaligrafijos pamokėlės, diskusijos, parodos, koncertai, orientacinis žaidimas ir net pusryčiai su beigeliais!
Mūsų rajone – Sedoje – sekmadienį taip pat vyks  žydų kultūrai skirtas renginys.

Yra dar neatrastų paveldo objektų

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė teigia, kad  nepaisant sovietmečiu vykdyto materialios ir nematerialios žydų kultūros intensyvaus naikinimo, Lietuvoje vis tik yra nemažai išlikusio nekilnojamojo kultūros paveldo. Didesnioji jo dalis, pasak direktorės, ypač esanti ne Vilniuje ar kituose didesniuose Lietuvos miestuose, kaip sovietizacijos pasekmė, yra dar neatrasta, neatpažinta ir „neperskaityta“.
„Kviečiame atsigręžti į žydų kultūros paveldą, pamatyti ir suprasti, kad jis yra ne tik praeitis, bet ir mūsų ateities galimybė. Plėtodami pažinimą ir vystydami kultūrinį turizmą, galime pamažu įkvėpti naujo gyvybingumo mūsų miestams ir miesteliams“, –  neabejoja Kultūros paveldo departamento vadovė.

Pažintis su žydų kultūra – 16-oje Lietuvos vietovių

Susipažinti su žydų kultūros paveldu ir kalbomis vienokiu ar kitokiu būdu bus galima šešiolikoje Lietuvos miestų ir miestelių.
Sostinėje pasivaikščioti įprastais, bet nebūtinai jau pažintais gatvių takais kvies pažintinių pasivaikščiojimų „Naujasis žydų pasaulis naujamiestyje“, „Užupio žydų senosios kapinės: praeities atspindžiai ir istorijos“, „ Pasivaikščiojimas po literatūrinį žydiškąjį Vilnių“ vedėjai. Aktyvių dalyvių lauks viešos diskusijos „Ar turime Lietuvos žydų kultūros ir istorijos „žodyną“? Socialinės ir kultūrologinės filologinių sprendimų pasekmės“ ir „Lietuvos žydų nekilnojamojo paveldo išsaugojimas“. Atidžių klausytojų lauks dr. Laros Lempertienės paskaita „Nachmanas Šapira: biografija ir kūryba“. Dainininkės bei šokėjos Esti Kenan Ofri (Izraelis) ir Arkadijaus Gotesmano koncertines programas šį savaitgalį bus galima išgirsti net trijose skirtingose Lietuvos vietose, o Vilniuje trimis koncertais per vieną dieną visus norinčius palepins Rakija Klezmer Orkestar.
Susibūrusieji į komandas dalyvaus orientaciniame žaidime po žydų kultūros paveldo objektus Vilkijoje (Kauno raj.), Sedos (Mažeikių raj.).
Daug turiningų renginių laukia Jūsų dėmesio ir Eišiškėse, Joniškyje, Kaune, Kėdainiuose, Leipalingyje, Molėtuose, Pandėlyje, Šiauliuose, Šilalėje, Švėkšnoje, Zarasuose.

Sediškių renginys – sekmadienį

Žydų kultūros dienai skirti renginiai vyks Sedoje sekmadienį, rugsėjo 4 d.
Organizatoriai kviečia   prisiminti šiame Mažeikių rajono kampelyje ilgus metus gyvavusią žydų bendruomenę, susipažinti su šios tautos papročiais, tradicijomis.
13 val. Sedos kultūros centre prasidės konferencija „Žydų bendruomenė sediškių atmintyje“ (lektoriai Genoveita Gricienė ir Eugenijus Bunka).
14 val. vyks Sauliaus Šaltenio knygos „Žydų karalaitės dienoraštis“ pristatymas, susitikimas su kūrinio autoriumi.
15 val. planuojamas pažintinis pasivaikščiojimas po Sedą su G. Griciene, lankant žydų bendruomenę primenančias vietas.
Po pažintinio pasivaikščiojimo, prie demontuotos Sedos sinagogos, bus atidengtas informacinis stendas. Jame pateikiama informacija apie Sedos sinagogą (lietuvių ir anglų kalbomis) bei buvusių maldos namų vizualizacija.
Stendas skiriamas ne tik miestelio gyventojams, bet ir svečiams, turistams, atvykstantiems į Sedą iš įvairių Lietuvos vietovių bei užsienio šalių, visiems, besidomintiems litvakų istorija. Atidengimo iškilmėse dalyvaus stendo informacinės ir vizualinės dalies autorius – architektas Aurimas Širvys.

Pristatys žydų papročius ir virtuvę

16 val. numatyta edukacinė programa „Žydų kalba, papročiai ir tradicijos. Pažintis su žydų virtuve: nuo pavadinimo iki skonio“.
Charizmatiškoji programos autorė ir vedėja, vilnietė Laurina Todesaitė kalbės apie žydų tradicijas ir papročius, skaitys ištraukas iš knygų, pristatys savo tautos virtuvės patiekalus (pyragėlius „teiglech“, imbiero ir morkų saldainius „imberlech“, chalą, humusą, beigel, faršmaką ir t.t.). Kai kuriuos patiekalus mokysimės gaminti drauge.
Besidomintiems žydiška virtuve, rekomenduojama atsinešti užrašus ir juose užsirašyti naujai išgirstus receptus.

Organizatoriai kooperuojasi

Europos žydų kultūros dienos Lietuvoje renginius, kurie yra Europos Tarybos programos „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje“ dalis, Lietuvoje koordinuoja (ir organizuoja) Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėmis, Rytų Europos žydų kultūros tyrimų centru, miestų ir rajonų savivaldybėmis, muziejais, kitomis švietimo ir kultūros įstaigomis.
Žydų kultūros dienai skirtus renginius mūsų rajone organizuoja Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyrius kartu su Sedos bendruomene, seniūnija ir kultūros centru.

Parengė Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto