Penkias kartas riša lininis siūlas

Telšių r., Viešvėnų sen., Dargvainių k. gyvena Liudas ir Virginija Dirvonskiai. Ši šeima įdomi tuo, kad penkias jos kartas jungia vienas pomėgis – audimas.DUKROS EINA MAMŲ PĖDOMIS
Turbūt nesuklysime teigdami, kad žmonių, mokančių ir mėgstančių austi, likę nedaug. Viešėdami pas Dargvainių kaime gyvenančią V. Dirvonskienę sužinojome, jog audimo amatu iš jos mamos giminės užsiėmė prosenelė, senelė, teta, audė ir pati mama. Iš tėvo giminės – mama bei jo sesuo.
Dirvonskių šeimoje audžia ne tik Virginija, mamos pėdomis eina ir dukra Kristina. Baigusi vidurinę mokyklą, Kristina išvyko mokytis į Dalios ir Zigmo Kalesinskų aukštesniąją liaudies amatų mokyklą, kur studijavo tekstilę.
Diplominio darbo tema – „Žemaitiškos lovatiesės“. Taigi dukra – diplomuota audėja.
Be Kristinos, šeimoje yra dar trys vaikai: Kazimieras, Viktoras (abu studentai) ir Marija.

PRADŽIŲ PRADŽIA
V. Dirvonskienė gimė Viešvėnų sen., Gečių k. Kai jai buvo šešeri, tėvai persikėlė gyventi į Plungės r., Vieštovėnų k.
Paklausta, kada pajuto norą austi, Virginija teigė, kad nuo pat mažumės sukiojosi aplink stakles. Kadangi mama prie jų praleisdavo daug laiko, Virginijai norom nenorom teko stebėti jos darbą. Besimokydama pradinėse klasėse, dukra jau padėdavo mamai: trindavo šeivas, kitaip tariant, sukdavo siūlus.
1981 m., baigdama Kulių vidurinę mokyklą, Virginija ištekėjo. 1985 m. Dirvonskių šeima su trimis vaikais grįžo gyventi į gimtinę, t. y. Viešvėnų seniūniją. Įdomiausia tai, kad namą nusipirko iš moters, kuri taip pat audė ir sodyboje paliko senas stakles. Jų amžius siekia net 100 metų.

TAUTODAILININKŲ GRETOSE
2000 m. V. Dirvonskienė įstojo į Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyrių. Būtent tada padaugėjo išvykų į tautodailininkų parodas.
Iš pradžių V. Dirvonskienė audė paklodes, vėliau – aštuonnyčius audeklus. Pasak moters, labiausiai mėgsta austi iš lininių siūlų (juos perka iš firminės „Plungės linų“ parduotuvės). Nemažai siūlų suverpia mama ir vyras. Audėja džiaugiasi, kad Liudas niekada neatsisako padėti.
Pasak pašnekovės, jos darbai labiau patinka užsieniečiams. Štai švedė Gunder Materson jai pado-vanojo dvejas švediškas stakles.

EKSPOZICIJA
Dirvonskių sodybos klėtyje, pastatytoje 1843 m., įrengta ekspozicija. Joje galima išvysti ne tik šios šeimos austus audinius, bet ir kitų rajono audėjų darbus.
Ekspozicijoje, pradėtoje rengti dar pavasarį, gausu ir namų ūkio rakandų, audimo staklių. Stovi 1809 m. daryta kraičio skrynia.
Apsilankiusieji klėtyje turi galimybę pabandyti austi patys.
Norintieji aplankyti parodą gali kreiptis į namų šeimininkę Virginiją tel. 8 (444) 68378.
Laima KATUTYTĖ
Nuotraukoje:
Virginija Dirvonskienė labiausiai mėgsta austi iš lininių siūlų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto