Penkios Tirkšlių širdys – kančios ar meilės ženklas?

Iki pat šiol spėliojama, kada gi buvo pastatytas Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpis – 1867-aisiais ar 1676-aisiais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Tirkšliai minimi nuo XIII amžiaus. Miestelis per kelis šimtmečius matė ne vieną karą, sukilimą.
Tai, ką išgyveno vietiniai gyventojai, primena įvairūs istoriniai objektai. Tirkšlių koplytstulpis, vadinamas Penkių širdžių koplytstulpiu, – vienas jų.
Tirkšlių koplytstulpis apipintas įvairiomis legendomis ir istorijomis. Šiais laikais buvo net galvojama jį susieti su šv. Valentino diena, kad jaunimas galėtų čia rinktis ir paminėti šią dieną.
Istorija besidomintys žmonės įsitikinę, kad tai visiškai nesusiję dalykai.

Povilas Švereba teigia nematęs jokių oficialių dokumentų, kurie padėtų išsiaiškinti Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpio atsiradimo istoriją. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nežinoma tiksli data

Penkių širdžių koplytstulpis stovi pačiame Tirkšlių miestelio centre, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, todėl jo pastebėti tiesiog neįmanoma. Mistiškumo šiam paminklui suteikia ir tai, kad iki šiol nėra žinoma tiksli jo pastatymo data. Istoriniuose šaltiniuose minimos dvi datos: 1676-ieji ir 1867-ieji.
Apvaliąją koplytstulpio dalį iš trijų pusių puošia penkių raudonų širdžių eilės.
Paminklo architektūrai įtakos turėjo ankstyvasis barokas.
1981 m. koplytstulpis restauruotas pagal architekto V. Landsbergio-Žemkalnio projektą. 2005-aisias jis įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo objektų registrą.

Lieka tik spėliojimai

Istorikas Povilas Šverebas, kalbėdamasis su „Santarve“, spėjo: gal šio paminklo pastatymo data ir buvo iškalta ar išgraviruota ant paties koplytstulpio, bet jį restauruojant užrašas galėjo būti sunaikintas, todėl tiek jo pastatymo data, tiek tikslas lieka nežinomi.
„Kažkokia dokumentacija turėtų būti, nes atliekant Tirkšlių koplytstulpio restauraciją turėjo būti renkami istoriniai dokumentai ar kitokios žinios, bet aš jų asmeniškai nesu matęs. Todėl neaišku, ar juose surašyti tikri istoriniai duomenys, ar tik legendos, kurių tikrai yra nemažai“, – teigė Vilniaus dailės akademijos lektorius ir leidyklos redaktorius, anksčiau mokęs istorijos tirkšliškių vaikus.
Pasak P. Šverebo, pagal koplytstulpio formą, jis negali būti pastatytas 1676-aisiais.
„Tai tikrai devynioliktojo amžiaus pabaigos statinys. Be to, niekas negali pasakyti, kas čia buvo prieš pastatant koplytstulpį. Gal stovėjo koks medinis kryžius, kuris vėliau buvo pakeistas mūriniu, tvirtesnės medžiagos koplytstulpiu“, – sakė P. Šverebas.

Norisi tikėti

Ilgametė tirkšliškė, lietuvių kalbos mokytoja Stasė Gintvainytė linkusi manyti, kad Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpis pastatytas prieš kelis šimtmečius.
„Be abejo, man labiau norėtųsi, kad paaiškėtų, jog šio koplytstulpio pastatymo data yra 1676-ieji.  Šią datą man minėjo ir koplytstulpį tvarkę darbininkai. Esą ši data buvusi išgraviruota ant viršūnėje esančio kryžiaus. Tačiau buvo ir tokių, kurie teigė, kad koplytstulpis pastatytas kur kas vėliau, 1867-aisiais. Manau, kad žmones gali klaidinti išspausti ar išgraviruoti skaičiai, nes šiek tiek daugiau užlenktas šešetas gana panašus į aštuonetą“, – svarstė S. Gintvainytė.

Tirkšliškis Antanas: apie Tirkšlių koplytstulpį sklando daug legendų, bet niekas nežino, ar jos tikros ar ne. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Laikas viską pakeitė

P. Šverebo teigimu, tokių objektų, kaip Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpis, šalyje yra daug. Apie juos taip pat nėra jokių istoriniais faktais pagrįstų duomenų.
Vienas tokių yra ir Pikelių koplytstulpis.
P. Šverebas prisiminė, kad ankstesniais metais, kai jis pats dar buvo vaikas, aplink koplytstulpį augo daug medžių, kurie vėliau buvo išpjauti. Būtent dėl metų tėkmės, besikeičiančios aplinkos ir neišliko jokių tikslių duomenų apie Penkių širdžių koplytstulpio atsiradimą.
„Paprastai, kai žmogus ko nors nežino, bet nori paaiškinti vieną ar kitą dalyką, jis pradeda kurti legendas. Ypač tai būdinga XIX amžiaus antrajai pusei, kai vyravo romantinis požiūris į Lietuvos istoriją. Todėl ir apie Tirkšliuose esantį koplytstulpį legendų yra labai daug. Kai kurios legendos pasitvirtino – tai tikri istoriniai faktai“, – kalbėjo P. Švereba.

Pasakojimai prieštarauja vienas kitam

Vienoje iš legendų sakoma, kad toje vietoje, kur dabar stovi Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpis, buvo deginamos raganos – buvo surasti dokumentai su konkrečių žmonių vardais ir pavardėmis, įrodantys, kad toks istorinis faktas Tirkšliuose iš tiesų buvo. Tačiau visa tai vyko toliau nuo koplytstulpio.
Dar viena iš legendų teigia, kad toje vietoje, kur stovi koplytstulpis, anksčiau buvo plakami baudžiauninkai arba nusikaltėliai.
Vyresnieji tirkšliškiai yra pasakoję, kad Tirkšliuose gyvenusi dvarininkė Važinskienė, norėdama nunuodyti savo priešą – Tadeušą Drazdauskį, per klaidą nunuodijo savo sūnų. Jis mirė toje vietoje, kur vėliau buvo pastatytas koplytstulpis. Kita legenda liudija, kad Važinskienės sūnus buvo švedų pakartas, tad motina koplytstulpį jo atminimui pastačiusi 1667 m.
Kitame padavime teigiama, kad, švedams puolant žemaičius, Tirkšlių dvaro savininkas ir Apuolės pilies gynėjas Važinskis buvo išvykęs telkti kariuomenės. Švedai atvykę į Tirkšlius ir pradėję Važinskio ieškoti. Važinskienė su keturiais vaikais pasislėpusi viename iš trijų dvaro požeminių urvų. Švedai, sugavę tarną, klausinėję, kur yra dvarininkas ir jo šeima. Tačiau sargas neišdavęs ir slėptuvės neparodęs. Įpykę švedai nuvedę jį į miestelio aikštę ir ten nužudę. Sugrįžęs namo Važinskis ištikimajam tarnui, išgelbėjusiam jo šeimos narių gyvybes, pastatęs mūrinį paminklą su 5 raudonomis širdimis.
Kitais duomenimis, koplytstulpis buvo pastatytas 1867 m. penkiems žuvusiems 1863 metų sukilimo dalyviams atminti.

Vanda įsitikinusi, kad šv. Valentino dieną galima švęsti, bet tik nereikia to susieti su Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpiu. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Nesusiję su meile

Pasak P. Šverebo, visos legendos apie Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpį yra susijusios su kančia ir skausmu. Todėl jo nedera sieti su Šv. Valentino arba Įsimylėjėlių diena.
„Nebent jei meilę vertintume kaip savotišką kančią, gal tada ir būtų galima rasti kažkokių sąsajų“, – savo nuomonę išsakė istorikas.
Kad Tirkšlių penkių širdžių koplytstulpis negali būti sutapatintas su Šv. Valentino diena, „Santarvei“ sakė ir S. Gintvainytė.
Pasak pedagogės lituanistės, tai visiškai nederantys dalykai. Nors ir nėra tikslių duomenų apie miestelyje stovintį koplytstulpį, tačiau visi gali numanyti, jog jis susijęs su sakraliniais dalykais –  kančia ir praradimais.

Nereikia susieti

„Santarvės“ kalbinti vietiniai gyventojai taip pat išsakė nuomonę, kad koplytstulpis yra su religija, su šventais dalykais susijęs statinys. Su Įsimylėjėlių diena jis neturėtų būti tapatinamas.
Gatvėje sutikti žmonės džiaugėsi, kad miestelyje yra toks išskirtinis objektas, kurį visada parodo atvykstantiems svečiams.
Tirkšliškė Vanda „Santarvei“ sakė, kad, jos nuomone, šv. Valentino dieną galima švęsti ar kitaip minėti, tik nereikia kabinti raudonų balionų ant koplytstulpio ar kitaip jį puošti.
Panašiai kalbėjo ir Tirkšliuose sutiktas Antanas. Vyriškis prisiminė legendas, kurios, pasak jo, vietos gyventojų iki šiol perduodamos iš lūpų į lūpas – ir apie sudegintas raganas, ir apie nukankintą tarną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto