Per karščius dirbantiems mažeikiškiams medikų pagalbos neprireikė

Vakar pasirodęs lietus – atgaiva lauke dirbantiems mažeikiškiams. Dėl rekordinės kaitros savaitės pradžioje kai kurios tarnybos buvo priverstos atšaukti planuotus darbus, keisti darbo grafikus.
Itin sunkiomis darbo sąlygomis daugelis darbdavių atlaidūs – pavaldiniams leidžia ilgiau pailsėti, daryti daugiau pertraukų.


Į DARBĄ – KELIOMIS VALANDOMIS ANKSČIAU
„Savo specialios aprangos kelnes darbe sumaniau nusikirpti ir pasidaryti šortus. Dirbame po stogu, tačiau ir taip neįmanoma ištverti, per kūną bėga prakaitas. Galvojau, vis vėsiau bus. Darbdavys neleido to padaryti. Dėvėti ilgas, storas kelnes ir avėti specialius batus privalome dėl saugumo“, –kalbėjo vienoje rajono gamybos įmonėje dirbantis mažeikiškis.
Vyriškis pasakojo, kad įmonėje jau buvo planų darbą pradėti penktą valandą ryto, o ne kaip įprasta – aštuntą ir baigti keliomis valandomis anksčiau. Planus pakoregavo vakar pasirodęs lietus ir prognozės, kad kaitra liausis dar šią savaitę.
Kalbinti kai kurių gamybos įmonių vadovai apgailestavo, kad darbuotojams sunku dirbti 30 laipsnių temperatūroje – gamybos negalima sustabdyti. Nors dauguma darbininkų dirba patalpose, oras jose tvankus.
„Žmonės nesiskundžia, supranta šį reikalą. Pas mus įrengtos vėdinimo sistemos, nėra katastrofos“, – sakė „Mažeikių lyros“ vadovas ir prisipažino negirdėjęs apie darbo inspekcijos rekomendacijas dirbantiems per karščius.

PRIVALO DIRBTI BET KOKIU ORU
Atvirame lauke dirbantys kai kurių įmonių ir tarnybų darbuotojai nesulaukė, kol orai atvės. Darbus paankstino komunalininkai, kasdien renkantys atliekas nuo šaligatvių, prižiūrintys daugiabučių namų kiemus, pjaunantys žolę, bei kelininkų brigados.
Mažeikių kelių tarnybos viršininkas Silvestras Micheenko „Santarvę“ patikino, kad dėl alinančių karščių teko atšaukti numatytus asfaltavimo darbus.
„Tokiu oru tai jau yra žmonių kankinimas. Tačiau darbų nutraukti negalime bet kokiu oru, kadangi esame prižiūrinti įmonė. Nori, nenori reikia važiuoti“, – patikino viršininkas.
Galimybių nedirbti per karčius ar pasidaryti „siestą“ (kai kuriose pietinėse šalyse įprastą nedarbo popietę – red. past.) neturi ir elektrikai, kasdien dirbantys atvirame lauke. „Santarvę“ jie tikino privalą reaguoti į elektros gedimus.
„Neduok dieve, jei dabar dingtų elektra. Dėl to būtų labai daug problemų – žmonės be šaldytuvų neišsiverstų. Mes šiuo metu esame labai reikalingi. Kai sulaukiame iškvietimų, klientai reikalauja kuo greičiau atvykti. Ar pūgos, ar vėjai, ar saulė šviečia – turime būti pasiruošę. Kol kas viskas vyksta normaliai“, – apie darbus per kaitrą pasakojo VST Mažeikių skyriaus viršininkas Arvydas Šemeta.

ŪKININKAI PRIE GAMTOS SĄLYGŲ PRIPRATĘ
Pakalbinti rajono ūkininkai juokiasi, kad prie neįprastų gamtos sąlygų yra pripratę. Ūkio darbų dėl užklupusių karščių jie nemetė – ruošia sandėlius, techniką derliui nuimti. Net ir dirbant laukuose kaitra ne visiems baisi – technikoje įmontuoti kondicionieriai.
„Kol derliaus nuėmimas neprasidėjo, laukuose nelabai yra ir ką veikti. O per derliaus nuėmimą įprasta, kad karšta. Apie 30 laipsnių būdavo visada ir reikėdavo dirbti. Ir nieko nepadarysi“, – kalbėjo ūkininkas ir Tarybos narys Antanas Tenys.

LEIDŽIA ILGIAU PAILSĖTI
Darbdaviai prisipažino savo pavaldiniams, dirbantiems sunkiomis sąlygomis, nesą tokie griežti ir leidžiantys daugiau pailsėti, karštomis dienomis skiria darbus pavėsyje. Kai kuriose įmonėse darbuotojai net vaišinami ledais.
„Tikrai neliepiame dirbti iki nukritimo, leidžiame ilgesnes pertraukas daryti. Būtų sunku rasti kvalifikuotą darbuotoją, jei bent vienas jų išeitų iš rikiuotės. Ir taip skundžiasi žmonės: tai vienam kraujospūdis pakilęs, tai kitam nukritęs. Nė vieno stengiamės į lauką neišleisti be kepurių, patariame skysčių vartoti“, – „Santarvei“ pasakojo „Mažeikių komunalinio ūkio“ vadovas Andrius Noreika.

MEDIKŲ NEPRIREIKĖ
Medicinos darbuotojams gelbėti perkaitusių darbo vietose mažeikiškių neteko. Tačiau padaugėjo medikų pagalbos prašančių senyvo amžiaus žmonių dėl širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimo. Šiek tiek ramesnė buvo tik vakarykštė diena, kai pasirodė lietus ir truputį atvėso oras.
„Turėjome ne vieną perkaitusį, ištiktą šilumos, saulės smūgio. Žmonės alpo prekybos centruose, gatvėje. Tai galima sieti su didele kaitra“, – patikino Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro vyriausioji slaugytoja Sonata Keliotienė.
Nemažėja ir besikreipiančiųjų į ligoninės priimamąjį. Skyriaus darbuotojai kasdien priima apie pusšimtį pacientų. Tai beveik dvigubai daugiau nei įprastą dieną.
„Dėl perkaitimo nesikreipė. Bet pora žmonių į reanimaciją pakliuvo, įtarėme infarktą. Manau, kad karščiai dėl to kalti“, – pastebėjo ligoninės priėmimo-konsultacinio skyriaus vedėja Zina Jakštienė.

KARŠTIS – KENKSMINGOS SĄLYGOS
Inspekcijos Telšių skyriaus vedėjo pavaduotojas Jonas Liekis, tik prasidėjus kaitrai, „Santarvei“ akcentavo, kad karštis vertinamas kaip kenksmingos sąlygos, užtat darbuotojams reikalingos specialios pertraukos, organizuojamos ne rečiau nei kas pusantros valandos.
Tokiomis dienomis darbovietėse turėtų būti pasirūpinta ir galimybe darbuotojams gauti daugiau skysčių.
Karštis ypač pavojingas lauko sąlygomis dirbantiems žmonėms: jų apranga turėtų būti natūralaus pluošto, šviesi, lengvai ir gerai praleidžianti prakaitą, galva pridengta natūralaus pluošto apdangalu, o akys būtinai apsaugotos akiniais.
Statybvietėse darbuotojams neleistina dirbti išsirengus iki pusės ir net karštymečiu – be šalmų. Darbdaviams rekomenduojama, esant galimybei, darbus organizuoti daugiau pavėsyje.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Per kaitrą ypač pavojingi dienos saulėkaitoje atliekami darbai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content