Pikeliuose – žydų kultūros dienų renginys

Autoriaus nuotr.

Pikeliuose įvyko žydų kultūros dienoms skirtas renginys tema – „Diaspora ir paveldas. Štetlas“. Jo metu buvo pasakojama apie šiame miestelyje gyvavusią žydų bendruomenę, pristatytas sakralinis paveldas mūsų rajone, supažindinta su garsiais pasaulio litvakais bei žydų papročiais, tradicijomis ir kulinariniu paveldu.

Įžanginį žodį apie Lietuvoje vykstančias žydų kultūros dienas, žodžio „štetlas“ reikšmę (štetl jidiš kalba reiškia miestelį, tai miestelis, kuriame žydai sudarė didžiąją gyventojų dalį ir darė įtaką jo raidai – red. past.), esmines aplinkos, kurioje buvo kuriama žydiška kultūra, ypatybes, tarė rajono Savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paminklotvarkai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Pikeliškė mokytoja Valerija Mažonienė pristatė miestelio gyventojų prisiminimus apie žydų bendruomenę, pravedė ekskursiją žydų gyvenimo Pikeliuose vietomis.
Architektas Aurimas Širvys kalbėjo apie sinagogų ypatybes, žydų gyvenimo pėdsakus, štetlus ir architektūrinį palikimą mūsų rajone. Žurnalistas Eugenijus Bunka supažindino su žymiausiais pasaulio litvakais, pasakojo apie jų nuopelnus.
Vaikščiodami po Pikelių miestelį, svečiai klausėsi seniausios miestelio gyventojos Juzefos Statkutės prisiminimų apie čia gyvenusius žydus.
Edukacinės programos „Žydų gyvenimas štetle. Kasdienybė ir šventės“ autorė Laurina Todesaitė kalbėjo apie žydų tradicijas ir papročius, pristatė savo tautos virtuvės patiekalus, supažindino su žydų naujametinio stalo valgiais ir jų reikšme, mokė renginio dalyvius gaminti žydišką patiekalą.

Vytautas MALŪKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto