Pirmieji pabėgėliai į Lietuvą atvyks graikams ir italams sudarius jų sąrašus

EPA-ELTA nuotr.

Pirmieji pabėgėliai Lietuvą pasieks tuomet, kai Italijos ir Graikijos pareigūnai sudarys į mūsų šalį pagal lietuvių pageidavimus sudarytą pabėgėlių sąrašą.

Aptarė atrankos ir priėmimo klausimus

Vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius pirmadienį pristatė Lietuvos pareigūnų vizito Pietų Europoje rezultatus. Lietuvai rengiantis priimti pabėgėlius, E. Jankevičiaus vadovaujama delegacija praėjusią savaitę lankėsi Italijoje, kur su vietos vyriausybe aptarė pabėgėlių atrankos ir priėmimo klausimus.
Anksčiau viceministras buvo nuvykęs į Graikiją, kur taip pat vyko susitikimai su šios šalies vyriausybės, tarptautinių organizacijų atstovais. Ten vertinta situacija Lesbo saloje esančiose pabėgėlių stovyklose. E. Jankevičius pasakojo vykęs sužinoti logistikos, pamatyti bendrą pabėgėlių priėmimo procedūrą, susipažinti su visais žmonėmis.
„Taip pat buvo labai svarbu pamatyti, kaip graikai ir italai atlieka savo saugumo patikrinimus“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė jis.

Bus sudarytas sąrašas

„Atranka prasidės tada, kai graikai ir italai pradės vykdyti savo standartinę procedūrą. Graikai kol kas dar nevykdo, italai dar atlieka bandomuosius projektus. Jie pirmiausia turi mums suformuoti sąrašą žmonių, kurie galėtų būti perkelti į Lietuvą, tuomet mes tą sąrašą pagal savo preferencijas patikriname, pasižiūrime, ar tie žmonės tikrai atitinka mūsų keliamus reikalavimus. Jeigu atitinka, tai mūsų migracijos specialistai vyks tiesiogiai į tas šalis ir kartu su Valstybės saugumo departamentu organizuos papildomas saugumo patikras. Prieš tai dar bus atliekamas sveikatos patikrinimas“, – teigė E. Jankevičius.
Sąrašas esą bus sudaromas pagal tai, kad Lietuva yra pareiškusi norą, jog į mūsų šalį atvyktų sirų šeimos iš skirtingų tautinių regionų. Privalumas atvykėliams būtų mokėti bent vieną iš ES kalbų arba vieną kalbą tu šalių, su kuriomis ribojasi Lietuva. Migrantai taip pat turės atsakyti į specialius klausimynus, kuriuose bus klausiama apie jų gyvenamąją vietą, religiją ir pan. Vieno pabėgėlio perkėlimui bus skiriama 6000 eurų, 500 eurų iš šios sumos teks mokėti Lietuvai.
Lietuva sieks atsirinkti karo pabėgėlius, tačiau su savo pageidavimais dėl pabėgėlių Lietuva nėra išskirtinė – savų pageidavimų turi ir kitos valstybės. Tai, ar pabėgėlis turi asmens dokumentą ar neturi, nebus pagrindinis kriterijus jį priimant.

Tiksli data – nežinoma

Vis dėlto kada galima sulaukti pirmųjų pabėgėlių – sunku pasakyti.
„Dabar kamuolys yra Italijos ir Graikijos rankose. Mes atvažiavome, pasakėme, kad esame pasiruošę, suderinome visas procedūras. Dabar mes laukiame pirminio sąrašo. Kada jis bus – mes negalime pasakyti, bet yra pasakyta – „artimiausioje ateityje“. Ką tai reiškia – pamatysime“, – kalbėjo E. Jankevičius.
Anksčiau skelbta, kad pirmieji pabėgėliai Lietuvą galėtų pasiekti lapkritį. Pasak viceministro, kol kas šis terminas nenukeliamas. Pagrindinės priežastys, dėl ko migrantai turėtų pasirinkti mūsų šalį – taika ir vaikų ateitis.
„Jeigu italai ir graikai pateiktų sąrašą rytoj, tai lapkritį galėtų vykti pirmasis migrantų atsikėlimas. Bet aš tikrai nežinau, ką reiškia „artimiausioji ateityje“ italams ir graikams“, – sakė jis.
Į Lietuvą pabėgėliai bus priimti kaip pagalbos prašytojai. Jiems gavus statusą, Lietuvoje galės gyventi dvejus metus. Praėjus šiam laikui bus svarstoma, ar leidimą gyventi Lietuvoje reikia pratęsti.
Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė pabrėžė, kad priimtų pabėgėlių tikslas – juos kuo greičiau paleisti į integracijos sistemą.
„Žinoma, iki to momento, kai suteiksime jiems dokumentus, mes kontroliuosime, puikiai žinosime, kur jie yra, kas vyksta ir pan. Be to, šie žmonės bus perduoti į Pabėgėlių priėmimo centrą, kur jie gyvens tris mėnesius. O paskui, kai atsakomybė bus perduota savivaldybių sričiai, tų asmenų priežiūra taps ne mūsų priežiūra“, – sakė E. Gudzinskaitė.
Vėliau pabėgėliai bus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žinioje. Tačiau visi klausimai ir priėmimo organizacija dar nėra išspręsti, nes Europos Komisija norėtų, kad perkelti asmenys toje šalyje, kuri juos priglaudžia, gyventų ne mažiau kaip penkerius metus.
Pietų Europai patyrus pabėgėlių antplūdį, Lietuva per dvejus metus įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto