Pirmieji rinkimai: žinau, kad nežinau

„Ei jūs, susirinkę į partiją, kostiumuotų nevykėlių armija…“ Tai eilutės iš vienos Andriaus Mamontovo patriotinės dainos, skirtos jaunimui.
Kodėl jis valdžios žmones vadina nevykėliais?
Ir ne tik jis. Girdime beveik vien tik neigiamą informaciją apie valdžią, todėl dauguma jaunų žmonių ir linguoja į taktą.
Ar turiu patikėti šios dainos žodžiais?
Turiu skubiai apsispręsti, kuo tikėti, nes į nugarą alsuoja savivaldos rinkimai. Tai pirmieji metai,
kai galiu balsuoti ir aš.
O kur ieškoti informacijos? Mokykloje? Savivaldybėje? Ar klausti pačių kandidatų?
Teks išmėginti visus būdus!

JAUNIMO POLITINIS IŠPRUSIMAS MAŽIAUSIAS
Pilietinės visuomenės instituto bei visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atliktas tyrimas rodo, kad jaunų žmonių politinis išprusimas yra mažiausias.
Tai reiškia, kad kandidatai gali kėsintis į jautriausią sluoksnį – jauną pilietį. Suorganizuoti kokį renginį jauniems žmonėms, truputėlį „praplauti“ smegenis skambiomis frazėmis ir štai – potencialūs jauni rinkėjai.
Arba kitas variantas: prasidėjus agitaciniam laikotarpiui, kai miestas pasipuoš geresnio gyvenimo „pranašų“ portretais, jaunuolis, sumanęs atlikti pilietinę pareigą, balsuos už ryškiausio plakato autorių…
Turbūt lengviausia pasirinkti tokio balsuotojo amplua, bet pabunda sąžinė ir atsakomybė: ką išsirinksi, tą ir turėsi.
Žinau, didieji protai atšautų, kad jaunas žmogus pats turi domėtis ir ieškoti informacijos.
O kur jos ieškoti, jei aš apie tai neturiu jokių žinių? Tad pirmas mano ieškojimų objektas – mokykla.

MOKYKLOS LAUKIA PASIŪLYMŲ
Mokyklų programose mokiniams aiškinama apie rinkimų sistemas, tačiau konkretūs rinkimai ir kandidatai – kiekvienos švietimo įstaigos reikalas. Daugelis vadovų teigė, kad susitikimai su jaunaisiais (ar potencialiais) rinkėjais paprastai vyksta pačių kandidatų iniciatyva.
Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius informavo, kad jų mokykloje buvo organizuota pamoka – susitikimas su savivaldos rinkimuose dalyvaujančiais kandidatais. Atviroje pamokoje dalyvavo ir aštuoniolikos metų sulaukę, ir jaunesnieji gimnazistai.
Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė sakė, kad suinteresuotam jaunimui šiemet bus rengiami susitikimai su kandidatais – kaip atviros pamokos, įeinančios į pilietinio ugdymo procesą . „Šiuolaikinės politikos pamokose“ dalyvaus pageidaujantys su moksleiviais susitikti koalicijų ir partijų lyderiai, kuriems jaunimas galės pateikti klausimus, padiskutuoti.
Gabijos gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus sakė, kad mokykla susitikimų su politikais neorganizuos. „Jeigu jaunimui reikės pagalbos, galės kreiptis į mokytojus“, – atsakė mokyklos vadovas.
Bet ar visi mokytojai kompetentingi šiuo klausimu? Kiek teko kalbinti mokytojų, daugelis neturi nuomonės dėl rinkimų ir nelabai jais domisi patys. Todėl informacijos kreipsiuosi į Mažeikių savivaldybę.

RINKIMŲ KOMISIJA KANDIDATŲ NEREKLAMUOJA
Savivaldybėje, pasivaikščiojęs po kelis kabinetus, pagaliau buvau tinkamai nukreiptas. Mažeikių rajono rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė nuosekliai paaiškino: rinkimų komisija nėra atsakinga už kandidatų komunikaciją. Jos tikslas – kuruoti ir tikrinti, kad rinkimai vyktų sąžiningai, pagal įstatymus, kad viskas praeitų sklandžiai. Kandidatai patys atsakingi už savo partijos ar koalicijos informacijos sklaidą.
Pirmininkės nuomone, kiekviena mokykla galėtų surengti debatus, diskusiją, į kurią galima pakviesti kandidatus, partijų ir koalicijų lyderius ir atsakyti į mokiniams rūpimus klausimus.
Be to, jaunimas informacijos gali ieškoti pats, svetainėje www.vrk.lt yra įvardyti visi kandidatai, pateikti jų prisistatymai, tikslai ir uždaviniai. Informacija vieša, todėl kiekvienas suinteresuotas asmuo svetainėje gali rasti visą informaciją apie rinkimus.

KANDIDATAI NORI BENDRAUTI
Daugelis bendraamžių sakė, kad trūksta informacijos apie rinkimus ir kandidatus, todėl mažai kas žino už ką balsuoti. Kai kurie dar nenusprendė, ar iš viso dalyvaus rinkimuose.
Besikalbant su draugais, išryškėjo viena tendencija: patraukliausiai jaunimui atrodo nepriklausomi kandidatai. Mūsų miestas neatsilieka nuo didžiųjų miestų, daugiausia nepriklausomų kandidatų yra Vilniuje, Mažeikiuose ir Kaune.
Kai kurių nuomone, tai, kad tarp nepriklausomų kandidatų yra ir verslininkų, kelia abejonių. Kokiu tikslu jie siekia valdžios? Padėti žmonėms ar plėsti savo verslą? Kiti jaunuoliai teigia, kad nepriklausomų kandidatų maksimalizmas gali greitai išblėsti pradėjus dirbti Savivaldybėje, nes daugelis neišmano darbo struktūros ir neturi patirties.
Taigi klausimų, į kuriuos reikėtų konkrečių atsakymų, yra.
Daugiau šalutinių informacijos šaltinių nebeieškojau, tiesiog susiradau partijų ir nepriklausomų kandidatų sąrašą bei jų kontaktus. Turbūt artimiausias kelias apsisprendžiant už ką balsuoti, yra kreiptis į pačius kandidatus.
Paskambinau vienam iš nepriklausomų kandidatų ir prisistačiau jaunuoliu, kuriam tiesiog trūksta informacijos. Jis mielai sutiko atsakyti į klausimus – net susitikti ir suteikti įvairios informacijos apie save ir savo programą.
Manau, kad kiekvienas jaunas žmogus gali susirasti kontaktus ir kreiptis tiesiai į norimą kandidatą. Jei nepakalbės asmeniškai, bent sužinos, kur jį galima sutikti ir išgirsti – tiesiog reikia drąsos ir noro.

KĄ BŪTŲ GALIMA PATOBULINTI ATEIČIAI?
Diskutuojant apie mokyklose vykstantį pilietinį ugdymą, A. Žukauskienė pritarė minčiai, kad jaunimui informacijos apie rinkimus turėtų būti daugiau.
Pasak jos, ir vyresniems žmonėms sunku apsispręsti, ką pasirinkti iš tokio gausaus kandidatų sąrašo, o tuo labiau jauniesiems piliečiams. Direktorės nuomone, politinis švietimas tikrai turėtų būtų integruotas į mokyklinę programą, kad būtų formuojamas jaunimo kritinis mąstymas, pilietiškumas, politinių procesų suvokimas ir noras dalyvauti juose.
Įdomu, kodėl politinis švietimas nėra įtrauktas į mokamąją programą? Jeigu neugdysime jaunimo nuo mažens, užaugs apolitiškas jaunimas, kuris vėliau, uždegęs fakelus, keiks valdžią ir dainuos dainas apie kostiumuotus nevykėlius…
Mažeikių savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Norkus buvo įsitikinęs, kad mokykloje per istorijos, politologijos pamokas yra apie tai kalbama.
Taip, bet konkrečiai neanalizuojame rinkimų struktūros, problemų, atskirų kandidatų, partijų pozicijų. O jeigu ir būtume išprusę šioje srityje, kas jaunuosius rinkėjus supažindins su Mažeikių apygardos kandidatais?
Vicemeras pagalvojęs sutiko, kad pilietinis ugdymas mokykloje galėtų būti novatoriškesnis, lankstesnis…
O kol kas, jei nesi apolitiškas jaunuolis, teks informacijos ieškoti pačiam arba laukti, kol tavo mokykloje bus suorganizuotas susitikimas su kandidatų lyderiais.
Jei nevyks, paklibinkite savo mokytojus! Laiko dar yra, savivaldos rinkimai vasario 27 dieną. Dabar svarbiausia – skaityti laikraščius ir ieškoti informacijos apie kandidatus ir susitikimus su jais.
Tad susitiksime rinkimuose!
Marius SAMAVIČIUS
Nuotr. iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto