Pirmosios pagalbos gali pasimokyti visi norintieji

Gebėjimas teikti pirmąją pagalbą nelaimės atveju, kai žmogaus gyvybei gresia pavojus, gali tapti lemtingu. Tačiau anaiptol ne kiekvienas Lietuvos gyventojas žino, kaip tinkamai ją suteikti.
Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras reguliariai organizuoja pirmosios pagalbos mokymus, kuriuose ir pavieniai asmenys gali nemokamai atnaujinti teorines pirmosios pagalbos žinias bei įgūdžius.

Dauguma bijo pakenkti

Remiantis Higienos instituto duomenimis, per praėjusius metus dėl nelaimingų atsitikimų Lietuvoje mirė beveik 1,3 tūkst. žmonių.

Nelaimių pasitaiko įvairiose situacijose: transporto įvykiuose, nukritus nuo įvairių paviršių, pavyzdžiui, pastolių, laiptų. Žmonės užspringsta maistu. Vasaromis padažnėja skendimų, pavojingų alerginių reakcijų įkandus vabzdžiams ar nuo maisto.

Nutikus nelaimei, svarbi kiekviena akimirka. Todėl bazinės pirmosios pagalbos žinios gali išgelbėti gyvybę.
„Lietuvos draudimo“ užsakyto ir šiemet atlikto nuomonių tyrimo rezultatai atskleidė, kad 4 iš 10 gyventojų nemokėtų suteikti pirmosios pagalbos. Dažniausiai pasitaikančios to priežastys – baimė pakenkti dar labiau (57 proc.) ir nežinojimas, kaip žinias pritaikyti realioje situacijoje (48 proc.).

Nemokamus mokymus organizuoja vieninteliai

Tam, kad žinančių, kaip teikti pirmąją pagalbą, ir gebančių tai daryti būtų daugiau, Mažeikių visuomenės sveikatos biuro specialistai organizuoja mokymus.

Norint dirbti tam tikrus darbus, reikia išklausyti privalomuosius mokymus – higienos, pirmosios pagalbos. Tokie mokymai biure organizuojami porą kartų per mėnesį, jie yra mokami. Panašius mokymus, už kuriuos dalyviams tenka susimokėti savo lėšomis, rengia ir kitos mieste įsikūrusios įmonės bei organizacijos. 

„Bet organizuojame ir nemokamus renginius, kuriuose laukiame visuomenės narių, norinčių dalyvauti ir praktinėje veikloje atnaujinti bei taip pastiprinti arba suformuoti pirmosios pagalbos žinias, įgūdžius“, – kalbėjo biuro direktorius Aistis Jankūnas.

Dėl streso daug kas užsimiršta

Sakoma, kad žinojimas suteikia drąsos, išmoko pasirinkti teisingą kelią. „Santarvės“ pašnekovo teigimu, panašiai yra ir kalbant apie pirmąją pagalbą.

„Svarbiausia yra žinoti pirmuosius pagalbos teikimo elementus: kaip atpažinti, ar žmogus sąmoningas, ar kvėpuoja, ar dirba jo širdis, ką daryti, kad nemirtų ar kad po nelaimės neliktų ilgalaikių neigiamų pasekmių. Vienas iš mūsų biure organizuojamų pamokų tikslų – kad, ištikus nelaimei, pagalbos teikėjas žinotų, ką daryti. Nes dėl nežinojimo, o dar ir streso labai daug kas pasimiršta“, – tvirtino A. Jankūnas.

Visuomenės sveikatos biuro vadovas pateikė pavyzdį: neretai nutinka taip, kad, viešoje vietoje vienam ar kitam asmeniui nualpus, netekus sąmonės, panikos apimti aplinkiniai užmiršta net ir skubios pagalbos telefono numerį 112.

Reikia sekti informaciją

Ketvirtadienio popietę Visuomenės sveikatos biure vykusiuose mokymuose dalyvavę įvairaus amžiaus mažeikiškiai daugiau sužinojo apie tai, kaip naudojamas defibriliatorius.

Beje, šie apie tūkstantį eurų kainuojantys įrenginiai, kuriais galima išgelbėti žmogaus gyvybę, Mažeikių mieste yra įrengti vos dviejuose prekybos centruose – „Lidl“ ir „Rimi“.

Mokymų dalyviai prisiminė, kaip reikia atlikti širdies masažą, suteikti pagalbą kraujuojančiam, nudegimą buityje arba cheminėmis priemonėmis patyrusiam asmeniui.

Norintieji atnaujinti pirmosios pagalbos žinias turėtų sekti Mažeikių visuomenės sveikatos biuro skelbiamą informaciją socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje arba svetainėje ir, esant progai, dalyvauti mokymuose.

Nuotr. iš Mažeikių visuomenės sveikatos biuro archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto