Po euro įvedimo elektroninės tarpbankinės perlaidos bus pigesnės ir greitesnės

Lietuvos banko pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Lietuvos banko pirmininkas Vitas Vasiliauskas pranešė, kad likus vos 100-ui dienų iki euro įvedimo, visi svarbiausi paruošiamieji darbai vyksta pagal grafiką, o įsivedus naują valiutą, smulkūs tarpbankiniai elektroniniai pervedimai turėtų vykti sparčiau ir kainuoti mažiau.

Lietuvos bankas sumažins įkainius

Lietuvos banko pirmininko teigimu, nuo 2015 m. sausio 1 dienos, elektroniniai tarpbankiniai pinigų pervedimai bus atliekami kas valandą. Didelės vertės mokėjimus bus galima atlikti iki 19 val., greituosius mažmeninius mokėjimus – iki 17 val. V. Vasiliauskas pabrėžė, kad atsižvelgiant į kaimynų Latvijos ir Estijos patirtį, elektroninių bankų paslaugų kainos Lietuvoje turėtų tik mažėti. Lietuvos bankas nuo sausio 1 dienos sumažins įkainius bankams už naudojimąsi mokėjimų sistemomis nuo 19 lietuviškų centų iki 1 euro cento (3,45 ct).
„Šio skaičiaus sumažinimas penkiais kartais, manyčiau, tikrai turėtų prisidėti prie mokėjimo paslaugų kainos korekcijos. Atsižvelgdami į Estijos ir Latvijos patirtį, neturime jokių prielaidų sakyti, kad tarptautiniai mokėjimai eurais neatpigs. Mes (…) žengėme žingsnį, tikiuosi, bankai paseks tuo pačiu“, – kalbėjo V. Vasiliauskas, pridūręs, kad sąskaitose esančios gyventojų lėšos į eurus bus konvertuojamos automatiškai.

Pusė monetų jau Lietuvoje

Likus 100 dienų iki euro įvedimo, Lietuvos banko vykdoma pasirengimo proceso stebėsena nepateikė jokių staigmenų. Į Lietuvą jau atgabenta 97 mln. vienetų euro monetų – daugiau kaip pusė šiemet numatomo nukaldinti monetų kiekio. Netrukus bus pradėti gabenti ir euro banknotai. Numatoma, kad visas Lietuvai reikalingas monetų ir banknotų skaičius šalį pasieks iki gruodžio mėnesio.
Visuomenei jau pagaminta 224 tūkst. rinkinių euromonetų (viename rinkinyje yra po tris vienetus visų nominalų monetų, kurių bendra vertė siekia 11,59 euro, – ELTA). Nuo 2014 m. gruodžio 1 dienos juos bus galima įsigyti Lietuvos banke ir komerciniuose šalies bankuose, o nuo gruodžio 4 dienos – ir „Lietuvos pašto“ skyriuose. Vienam gyventojui vienu metu bus parduodami ne daugiau kaip 5 monetų rinkiniai.
„Gruodis bus tas laikotarpis, kai bus galima su eurais susipažinti tiesiogiai, liečiant euro monetas“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Dirbs ir poilsio dienomis

V. Vasiliausko teigimu, Lietuvoje šiuo metu cirkuliuoja 1,2 mlrd. vienetų monetų ir 81,8 mln. vienetų banknotų.
Iš apyvartos turėtų sugrįžti maždaug trečdalis monetų ir iki 90 proc. banknotų, kurie nuo 2015 m. bus pradėti naikinti.
Nuo sausio 1 dienos visi, norintys litus pasikeisti į eurus, tą galės padaryti nemokamai komercinių bankų padaliniuose, bankomatuose, loterijos „Perlas“ terminaluose, Lietuvos pašto skyriuose ir kai kurių kreditų unijų padaliniuose.
Siekdami palengvinti pinigų keitimo procesą, pirmosiomis naujųjų metų dienomis bankai dirbs ir poilsio dienomis.
Sausio 1 d. banko klientų aptarnavimo padaliniai dirbs antrą dienos pusę, sausio 3–4 dienomis – nuo 9 iki 15 val. Vietas, kur litus bus galima nemokamai pasikeisti į eurus, galima rasti Lietuvos banko parengtame interaktyviame žemėlapyje.

Gyventojus pasieks specialieji leidiniai

Lietuvos bankas taip pat vykdo informacinę kampaniją gyventojams supažindinti su naująja valiuta. Šiuo metu su euro banknotuose taikomomis apsaugos priemonėmis supažindinta 1015 prekybos įmonių darbuotojų.
Lapkritį gyventojus pasieks specialieji leidiniai apie grynųjų euro požymius, specialios švietimo priemonės numatytos kurtiesiems ir akliesiems – parengta vaizdinė medžiaga gestų kalba, specialios kortelės Brailio raštu.

2 Atsakymai į “Po euro įvedimo elektroninės tarpbankinės perlaidos bus pigesnės ir greitesnės”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Pagyvensim,pamatysim?! Pazadais esame mes jau sotus!

  2. Algis parašė:

    Džiugu girdėti, kad pagaliau pigs pervėdimai. Kiek teko susidurti, Europos šalyse tokie dalykai nekainuoja. Išties, tokios didelės paslaugų kainos pastumi ieškotis pigesnių, greitesnių alternatyvų (tokių kaip PayPal, Paysera ar pan.). Nepatogu kai naudodamasis banku turi galvoti kaip sutaupyti. Bankai galėtų surasti ir kitų, palankesnių klientui būdų kaip užsidirbti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto