Poilsiavietės pagražės, vandens tyrimų teks palaukti

Prasidėjus vasarai rajone ruošiamasi artėjančiam maudymosi sezonui: seniūnijose atnaujinama poilsiaviečių aplinka.
Tačiau maudynes teks pradėti nežinant, ar brendame į švarų telkinį. Vandens tyrimų gali tekti laukti iki vasaros vidurio.

PROCEDŪROS UŽTRUKS
„Nesimaudykite šiemet,“ – pašmaikštavo Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė.
Specialistė paaiškino, kad dėl pasikeitusios viešųjų pirkimų tvarkos tyrimai geriausiu atveju bus atliekami birželio pabaigoje. Anksčiau įmonė vandens tyrimams atlikti buvo pasirenkama atlikus viešąją apklausą.
„Pradėjus tą procedūrą įprastu laiku, paaiškėjo, kad ji pakeista. Nesvarbu, kad suma nedidelė, tačiau turime organizuoti atvirą konkursą,“ – specialistė kalbėjo apie ilgiau užtruksiantį pirkimo būdą.
Maudyklų vandens tyrimams numatyta apie 10 tūkst. litų. I. Vaicekavičienė „Santarvę“ informavo, kad reguliariai atliekami vandens tyrimai realiai atsieis pigiau, tačiau paliekama lėšų galimiems ekstra atvejams.
Savivaldybės gydytoja viliasi, kad paskelbtas konkursas baigsis bent jau liepos pradžioje.
Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vyriausioji specialistė Inga Juodytė to pažadėti negalėjo.
„Jeigu bus kokios pretenzijos, visko gali būti… Ir kadangi į mūsų skyrių paskyrė daug naujų žmonių, mes nebegalime viską suspėti iš karto aprėpti, tai dėl to procedūros ir yra truputį pristabdytos,“ – paaiškino specialistė.

TIRIAMA 16 OBJEKTŲ
Pagal monitoringo programą tiriamas šešiolikos numatytų objektų vanduo. Tradiciškai Plinkšių ir Mažeikių miesto Ventos upės maudyklų tyrimų rezultatai siunčiami Europos Komisijos atstovybei. Šiose vietose per maudymosi sezoną vandens mėginiai turėtų būti paimti aštuonis kartus, arba kas dvi savaites.
Kitų 14 rajono gyventojų pamėgtų poilsiaviečių vanduo, politikų sprendimu, tiriamas perpus rečiau.
Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja ir Tarybos Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irena Macijauskienė „Santarvę“ informavo, kad pagal higienos normas, tokie tyrimai turi būti atlikti prieš maudymosi sezoną.
„Žinoma, kol kas vanduo dar šaltas, tų mikrobų tiek nesidaugina. Tačiau jau gegužės mėnesį turėjo būti padaryti tyrimai, kad žinotume situaciją,“ – pastebėjo pašnekovė.

INFEKCIJŲ NEBŪTA
Savivaldybė buvo nusprendusi maudyklų vandenį stebėti ketverius metus. Pasak I. Vaicekavičienės, šie metai būsią paskutiniai: Europos Komisijos sprendimu, šitiek laiko užtenka situacijai įvertinti.
„Jeigu per ketverius metus jokių pažeidimų nepastebėta, jeigu vanduo visada buvo švarus, jeigu nebuvo reikšmingų pakitimų, neatsirado gamyklų ar fermų šalia, tai drąsiai galime manyti, kad tas vandenukas bus geras iki tol, kol atsiras kokių trukdžių. O dabar reikšmingų pasikeitimų neįvykę,“ – specialistė garantavo, kad rajono maudyklų vanduo nėra užterštas.
Higienos normos numato, kad maudyklų vandenyse turi būti tiriamos žarninės lazdelės ir žarniniai enterokokai, dėl kurių gali kilti masinis apsinuodijimas ar viduriavimo protrūkis.
I. Vaicekavičienė akcentavo, kad tokių atvejų rajone neužfiksuota. Tačiau specialistė atkreipė dėmesį, kad vasarą prie vandens daug nelaimių atsitinka dėl žmonių neatidumo.
„Tiriame vandenį, tai yra gerai, tai yra papildoma apsaugos priemonė, bet, mieli žmonės, žiūrėkite, kur lipate. Žarnyno infekcijų nesame turėję, o skenduolių ar susižeidusiųjų po nesėkmingų maudynių atsiranda,“ – I. Vaicekavičienė gyventojus ragino pasirūpinti savo sveikata ir saugumu.

POILSIAVIETĘ SUNIOKOJO
Kad žmonės nesirūpina savimi ir aplinka, kalbėjo ir Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas. Pašnekovas apgailestavo, kad tenka atnaujinti visą miesto paplūdimio prie Ventos upės aplinką. Vandalai čia išlaužę įrenginius vaikams žaisti, suoliukus.
Pasak seniūno, dalis atnaujinimo darbų atliekama iš biudžeto lėšų, o želdynų priežiūra – iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos. Specialistų skaičiavimu, paplūdimio atnaujinimo darbai atsieis kelias dešimtis tūkstančių litų. Maudyklų aplinką prižiūri pagal Viešųjų darbų programą įdarbinti mažeikiškiai.
„Darbai įsibėgėja. Vyrai sudėjo „kapitalinius“ suoliukus: įbetonavo pagrindą, tačiau vandalai sugalvoja deginti viršų. Gyvulį aptverti gali, o žmogaus – ne,“ – seniūnas apgailestavo dėl poilsiavietės suniokojimo.
Tačiau Š. Armonas pasidžiaugė žmonių pilietiškumu: seniūnijos darbuotojai sulaukia vis daugiau skambučių, pranešančių apie vandalų eibes.

NĖRA ĮTEISINTI
Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu atsakingu už šios maudyklos priežiūrą Mažeikių miesto seniūnas oficialiai paskirtas tik šiemet. Šerkšnėnų seniūno priežiūrai priskirta Plinkšių maudykla.
„Kas iš to? Kaip gali įpareigoti tvarkyti, jeigu neskiria tam lėšų, – samprotavo Šerkšnėnų seniūnas Alfonsas Šakauskas. – Be to, tas paplūdimys neįteisintas. Nieko negalime daryti, nes tai – dvaro teritorija. Kai teismai baigėsi, mums paliko įrengimus, aikštelę, tualetą, o žemės mes ten neturime.“
Pasak Savivaldybės administracijos specialistų, neįteisintos ir kitos rajono maudyklos.
Mažeikių miesto seniūnas Š. Armonas informavo, kad iniciatyvos įforminti poilsiavietės statusą teisiškai jau ėmėsi – rūpinasi, kad būtų parengti detalieji planai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Atšilę orai mažeikiškius vilioja prie vandens telkinių, tačiau ar jie brenda į švarų vandenį, tyrimais nepatvirtinta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto