Policijos pareigūnams prasidėjo dingusių paauglių sezonas

Šešiolikmetė išėjo atsisveikinti su draugais ir negrįžo. Beveik po savaitės policijos pareigūnų buvo parvežta namo. Nerišliai mergina bandė aiškinti, kad tiek laiko uždaręs bute ją laikė buvęs nuteistasis.PAIEŠKA PRASIDEDA
Policijos komisariato viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus prevencijos poskyrio pareigūnai per reidą po miestą ketino domėtis, kuo savaitgalio vakarą užsiima paaugliai. Šešiolikmetės dingimas planus pakoregavo.
Pirmadienį mergina išėjo iš namų atsisveikinti su draugais, mat po savaitės kartu su tėvais turėjo išvykti į užsienį. Išėjo tik su mobiliuoju telefonu rankose. Penktadienį merginos namuose dar nebuvo. Sunerimusi mama kreipėsi į policiją.
Kai prie pareigūnų prisijungė „Santarvės“ korespondentė, paieška jau buvo prasidėjusi. Apvažiuojama ne viena jaunimo mėgstama susibūrimų vieta. Teiraujamasi, ar nematė dingusios merginos. Prevencijos poskyrio nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialistė Irena Nacienė apibūdina jos išvaizdą, parodo paso nuotraukos kopiją.
Tiesa, pokalbis su jaunuolių kompanija, susibūrusia senamiesčio parke, prasideda nuo kitų dalykų. Pareigūnė pasiteirauja, ar šie žino, kad viešoje vietoje gerti alų draudžiama. „Gerų tėvų geri vaikai“, – vėliau jau įsėdus į automobilį pasakys I. Nacienė. Per savo darbo praktiką daugelį paauglių ne tik pažįstanti, bet ir galinti pasakyti, kurioje mokykloje jie mokosi. Tad vėliau pavenčiuose sutikto pyplio pasisveikinimas su pareigūne lyg ir neturėtų stebinti.
„Tokiems pradinėse mokyklose aiškinu, kad negalima palikti rakto po kilimėliu ar į namus atsivesti nepažįstamų draugų, kai nėra tėvų“, – paaiškina ji.
Pavenčiuose sutikta paauglių kompanija, tik pažvelgusi į dingusiosios nuotrauką, merginą iškart įvardija. Pasirodo, tarp jų yra merginos bendraklasių, kurie matė ją vaikščiojančią mieste tomis dienomis, kai iš namų jau buvo dingusi.

DINGSTANČIŲ PAAUGLIŲ SEZONAS
Pakeliui pareigūnų teiraujuosi, ar dažnai tenka ieškoti dingusių paauglių. „Sezonas prasidėjo!“ – trumpas komentaras. Dingimo iš namų sezonas prasideda besibaigiant mokslo metams, kai mokytojai išveda trimestrus. Pasirodo, tam įtakos turi ir geras oras, ir turimų draugų kiekis.
Prasidėjus saulėtoms dienoms, paauglių dingimo atvejų padaugėja. Anot I. Nacienės, sunkiausia, kai dingusio nepilnamečio tėvai nežino nė vieno savo vaiko draugo adreso ar telefono.
Boulingas, restoranas „Bildukas“, klubas „Mix“… Pareigūnai darbuotojų teiraujasi, ar nematė dingusios merginos. Palieka jos nuotrauką… Įėjus pareigūnams į vidų, lankytojai suklūsta ir stebi kiekvieną žingsnį. Įprastinis baro šurmulys atsinaujina tik pareigūnams išėjus. Nejauku be uniformos stovėti šalia. Pareigūnė vėliau tokią lankytojų reakciją pakomentuos: „Kažkas atsitiko!“ Policininkai siūlo man dienai paskolinti uniformą – gal geriau suprasčiau, ką iš tiesų reiškia atsidurti jų vietoje.
Prevencijos poskyrio tyrėjas inspektorius Antanas Tenys priduria, kad darbe iš aplinkinių tenka visko išgirsti.

APGAULINGA ŽINIA
Apvažiavus galimas jaunimo susibūrimo vietas Mažeikiuose ir nieko nepešus, pareigūnai siūlo važiuoti į Tirkšlius, dar vieną besilinksminančių paauglių mėgstamą vietą.
Apleistos sodybos kieme pasirodžius policijos pareigūnams, susirenka gretimų sodybų šeimininkai ir pasidžiaugia, kad į jų skundus reaguota. Taip, piemenų kompanija čia linksminosi vakar. Ne tik patys šėlo visą naktį, bet ir kaimynų langus barškino.
Pareigūnė sulaukia skambučio. Paaiškėjo dingusios merginos galima buvimo vieta. Pakeliui į miestą per raciją išsiaiškinamas buto šeimininkas. Pareigūnai svarsto, kaip reikės patekti į butą. Jo šeimininkas – policijai gerai žinomas.
Jau netoli nurodytojo adreso skambina kolega iš budėtojų dalies: mergina grįžo!
Pareigūnai juokauja, kad vien iš smalsumo verta nuvažiuoti į jos tėvų namus ir pasižiūrėti, kaip iš tiesų atrodo toji, kurios ieškota kelias valandas.
Duris atidaro nustebusi mama. Ne, dukra negrįžo, tik jos draugė.

LAUŽTI AR LAUKTI?
Dešimta valanda vakaro. „Laužti duris? Kviesti gaisrininkus? Bandyti lipti per balkoną? Ieškoti buto šeimininko tėvo, galinčio atrakinti duris?“ – svarstė pareigūnai.
Iš pradžių į beldimą atsiliepęs buto šeimininkas vėliau nutilo ir paleido muziką. Ne kartą teisto vyro elgesys neprognozuojamas. Nežinia, ar bute ieškoma mergina yra, ar tai tik klaidinga informacija.
Nutarta iš pradžių užsiimti buto šeimininko tėvo paieška. Prie durų lieka budėti I. Nacienė ir A. Tenys. Minutės slenka lėtai ir nežinia, kuo viskas baigsis. Susikaupę pareigūnai paaiškina, kad mintyse perkrato įvairiausius variantus ir galimas pasekmes. Irena jaunesniam kolegai pataria: darbe su savimi verta nešiotis ir cigarečių, net jei ir nerūkai. Patirtis rodo, kad ir tokia smulkmena gali būti lemtinga.
Antanas prisimena, kaip kartą iš pažiūros nekalta situacija vos nesibaigė kraujo praliejimu, grasinimu nusižudyti. Išgelbėjo laiku pasiūlyta cigaretė. Prieš minutę švaistęsis peiliais, o vėliau grasinęs nušokti iš penkto aukšto vyras užsirūkęs aprimo.
„Kai mokaisi, viskas atrodo kitaip. Reali situacija skiriasi. Daug prireikia laiko, kol įgyji patirties“, – prisipažino A. Tenys. Kiekviena konkreti situacija būna vis kitokia – iš anksto nesuplanuosi, sprendimus tenka priimti akimirksniu.

UŽ VAIŠES SUMOKĖJO TELEFONU
Po pusvalandžio pasirodęs buto šeimininko tėvas atrakina duris.
Vėliau pareigūnė prisipažins, kad iš pradžių „blusos apmirė“, pamačius vyrą su peiliu. Pareigūnė ramiai pasiteiravo, ką jis ketinąs daryti. Gal tai ir padėjo, nes vyras nurimo.
Bute buvo ir ieškota šešiolikmetė. Policijos pareigūnams paliepus susirinkti daiktus ir važiuoti kartu pas mamą, mergina sutrikusi vaikščiojo iš vieno kambario į kitą, varstė sekcijos dureles lyg ir nelabai žinodama, ko nori. Po nežinia ko paieškų ir blaškymosi mergina pasiėmė tik kojinaites.
Pakeliui į automobilį šešiolikmetė pareigūnams aiškino turinti atsiimti telefoną, kurį esą paskolino. Vėliau neiškentusi I. Nacienė paaiškino, kad merginos telefonas seniai parduotas, o gauti pinigai išleisti jos vaišėms.
Pareigūnė mamai patarė paauglei duoti kokių žolelių ar valerijonų. Lyg tarp kitko pasiteiravo, ar namuose jų bus. Motina patikino valerijonų turinti nuo pirmadienio, kai dingo dukra…
Iš pradžių situaciją apibūdinę kaip nestandartinę, vėliau pareigūnai sakė, kad įvykis bemaž eilinis.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto