Politikai balsus rinko ir apgavystėmis

Į savivaldą kandidatavusių partijų sąrašuose kas trečias kandidatas – nepartinis.

Ir šiemet per rinkimus kandidatai šoko viliotinį mulkindami rinkėjus. Nepriklausomais pasivadinę kai kurie politikai narystę partijoje sustabdė tik dėl rinkimų.
Partijų sąrašuose kas trečias žmogus – nepartinis.
Tarp kandidatų buvo nemažai tokių, kurie dirbti eiliniais Tarybos nariais net nesiruošė.

DALYVIŲ LABAI DAUG
Kaip jau ne kartą rašėme, šiuose rinkimuose dalyvavo rekordiškai daug kandidatų: dvylika partijų, trys save išsikėlusių nepartinių kandidatų koalicijos bei trys savarankiškai išsikėlę kandidatai.
Suskaičiavus visus partinius ir nepriklausomus kandidatus jų buvo atitinkamai 300 ir 85. Išeitų, kad vienam nepriklausomam kandidatui teko vos ne keturi partiniai.
Tačiau išanalizavus Vyriausiosios rinkimų komisijos internete skelbiamus dalyvių duomenis, peršasi išvada, kad kai kurie politikai, kratydamiesi partijų įvaizdžio, rinkėjus bandė patraukti, prisidengdami nepriklausomų kandidatų aureole.

NEPRIKLAUSOMI – TIK LAIKINAI
Gudrių manevrų ėmėsi kai kurie save išsikėlę konservatoriai, vėliau susijungę į Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio suburtą koaliciją. Iš dvidešimt kandidatų vos ne pusė priklausė šiai partijai. Tarp jų – ir į Tarybą patekę „nepriklausomi“ kandidatai Vilhelmas Džiugelis, Paulius Auryla ir Rimantas Norkus.
Tiesa, viešai buvo deklaruojama, kad V. Džiugelis savarankišku keliu pasuko dėl nesutarimų su Konservatorių partijos skyriaus pirmininku Sigitu Kakčiu bei dėl to, kad konservatoriai S. Kaktį, o ne V. Džiugelį pasirinko vedliu į rinkimus.
Be to, mero V. Džiugelio ir jo pavaduotojo R. Norkaus netenkino tai, kad kandidatų į savivaldos rinkimus sąraše jie liko atitinkamai dešimtoje ir vienuoliktoje vietose.
Savarankiškai į rinkimus ėjęs save išsikėlęs Viktoras Bugnevičius šią kadenciją atstovavo socialliberalams. Ruošdamasis rinkimams, politikas iš partijos išstojo.
„Viena iš priežasčių – norėjau būti iš tikrųjų nepriklausomas. Ar galima save vadinti nepriklausomu kandidatu, jeigu tik per rinkimus sustabdai narystę partijoje? Arba kitas atvejis – „Sauridos“ variantas. („Veiklių mažeikiečių koalicijoje“ daug šios įmonės darbuotojų – B. R.). Ar pavaldiniai gali turėti savo nuomonę? Jie balsuotų, kaip vadovui reikia“, – samprotavo pašnekovas.

KONSERVATORIAI LAIMĖJO PENKIAS VIETAS
Skaičiuokime toliau. Nors rinkėjai į Tarybą delegavo tik du Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatus, konservatorių joje bus penki. Tik trys iš jų – atėję po „nepriklausomų“ kandidatų vėliava.
Perfrazuojant vieną garsų politiką, taip ir sukasi mintis: kas gali paneigti, kad ne dėl didesnio mandatų skaičiaus konservatorių kandidatai buvo išmėtyti į du sąrašus?
Kad tokia technologija šiemet šalies politikai naudojosi, mano ir partijos Tvarka ir teisingumas Mažeikių skyriaus pirmininkas Saulius Šiurys. Partijos lyderis prasitarė iš vieno žinomo politologo sulaukęs siūlymo sudaryti alternatyvią „nepriklausomų“ kandidatų grupę. Tačiau mažeikiškių „tvarkiečių“ tokie manevrai nesuviliojo.

VYKDYS KONSERVATORIŲ POLITIKĄ
Į Tarybą patekę Vilhelmo Džiugelio jungtinei lyderių koalicijai priklausę kandidatai, kalbėdamiesi su „Santarve“, prisipažino, kad po rinkimų jie ir vėl tapo… konservatoriais. Tačiau neigė, kad tokia koalicija yra iš anksto partijos sugalvotas projektas, susijęs su didesniu mandatų skaičiumi Konservatorių partijai. Esą konservatoriai iš tikrųjų per rinkimus išsiskyrę dėl nesutarimų.
„Nieko mes nemelavome. Buvo tokia partijos priežiūros komiteto rekomendacija sustabdyti narystę partijoje, kad nebūtų dviejų partinių sąrašų. Aš šito neslėpiau susitikimuose su rinkėjais. Pagal mane ir kiti neslėpė“, – patikino R. Norkus.
Koalicijos lyderis Savivaldybės meras V. Džiugelis dar anksčiau yra sakęs, kad partiškumo nežiūrėjęs, o rinkosi žmones, kurie jam prijaučia, simpatizuoja, vertina darbus.
„Kuo tos programos skiriasi?“ – paklausus, ar koalicijai priklausantys konservatoriai Taryboje vykdys šios partijos programą, klausimu atsakė politikas.
Pasiteiravus, ar su konservatoriais dirbs kaip vienas kumštis, derins savo veiksmus, išgirdome teigiamą atsakymą. Ar tai reiškia, kad Konservatorių partijos lyderiai jau užkasė „karo kirvius“? V. Džiugelis buvo lakoniškas – esą ta tema dar anksti kalbėti.

KAS TREČIAS KANDIDATAS – NEPARTINIS
Rinkimų sistema vis labiau nusivilia žmonės, kurie vis dar ištikimi partijoms.
„Visada balsuodavau už valstiečius. Tačiau vis sunkiau apsispręsti. Kai gerai išanalizavau Valstiečių liaudininkų sąrašą, tai ten tų kandidatų visokio plauko – nuo ūkininkų iki valdininkų. Ir pastarųjų per kiekvienus rinkimus vis daugėja“, – replikavo nenorėjęs viešai prisistatyti „pensininkas iš kaimo“.
Pasitikslinome. Iš tikrųjų – iš 26 kandidatų, net 12 – partijai nepriklausantys žmonės. Tokių gudrybių ėmėsi ir kitos partijos. Po „tvarkiečių“ vėliava iš 19-os į Tarybą bandė patekti 8 partijai nepriklausantys kandidatai. Be nepartinių kandidatų neišsivertė ir Konservatorių partijos sąrašas – tokių kandidatų trečdalis.
Nemažai nepartinių kandidatų į savo sąrašus įrašė ir mandatų negavusios partijos: Naujoji sąjunga (socialliberalai), Socialdemokratų sąjunga, partija „Jaunoji Lietuva“, Žemaičių partija.
„Santarvė“ suskaičiavo, kad iš viso partijų sąrašuose – kas trečias nepartinis kandidatas.
Iš partiečių kandidatų sąrašą sudarė vienintelė Lietuvos liaudies partija. Tik vienas nepartinis kandidatas buvo Darbo partijoje, du – Liberalų sąjūdžio, keli – Socialdemokratų partijoje.

Į SĄRAŠĄRINKOSI BENDRAMINČIUS
Partijų lyderiai nesutinka su kaltinimu, kad į sąrašą įtraukdami nepartinius kandidatus, jie nesąžiningai vilioja rinkėjus.
„Tie žmonės yra savo srities žinovai. Jų nuostatos sutinka su mūsų. Jie jas galėjo realizuoti būdami mūsų sąraše“, – teigė konservatorių lyderis Sigitas Kaktys.
Politikas patikino, kad ir po rinkimų su buvusiais nepartiniais kandidatais ryšys nenutrūks ir galbūt artimiausiu metu bus išspręsti narystės klausimai.
Panašiai kalbėjo ir partijos Tvarka ir teisingumas skyriaus pirmininkas Saulius Šiurys. Mažeikiuose šios partijos narių – tik 40. Tad sudaryti kandidatų sąrašą (Mažeikiuose minimalus vienos partijos kandidatų skaičius – 14 – B.R.) nesą lengva: vieni nenori, kiti negali.
„Pasitelkiame savo bendraminčius, kuriems partijos programa, nuostatos tinka“, – paaiškino politikas.
Valstiečių liaudininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Rimantas Gramas įsitikinęs, kad nebent griežtų kairiųjų ar dešiniųjų pažiūrų žmonės per rinkimus į savivaldą renkasi tarp dviejų partijų – socialdemokratų ir konservatorių. Esą kitiems rinkėjams svarbu asmenybės arba partijų programos.
„Koks skirtumas, kas tuos mandatus kilnos. Mūsų komanda parašais pasižadėjome, kad nesvarbu, kas dirbs Taryboje, vadovausimės partijos patvirtinta programa“, – patikino partijos lyderis.

RINKĖJUS VILIOJO POPULIARIAIS ŽMONĖMIS
Patys politikai pastebi, kad bent rajonuose rinkėjai dažniausiai renkasi ne partijas, o asmenybes, pažįstamus kandidatus. Tokią išvadą diktuoja ir kandidatų reitingavimas. Kai kurie žinomi ir, matyt, populiarūs kandidatai rinkėjų valia šoktelėjo sąrašo laipteliais aukštyn.
Pavyzdžiui, Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius – jeigu ne reitingavimas, jis net nebūtų patekęs į Tarybą. Socialdemokratai gavo aštuonias vietas, o jis sąraše buvo vienuoliktas. Be mandato galėjo likti ir socialdemokratė Laima Nagienė, tačiau rinkėjai ją iš dešimtos vietos kilstelėjo į trečią.
„Tvarkiečiams“ nemažai balsų atnešė partijai nepriklausantis kandidatas AB „Lesto“ Mažeikių skyriaus vadovas Arvydas Šemeta. Prieš rinkimus jo numeris sąraše buvo tryliktas, po rinkimų – penktas.
V. Džiugelio koalicijoje ypač didelio rinkėjų palaikymo sulaukė žinoma žolininkė Jadvyga Balvočiūtė – po reitingavimo iš priešpaskutinės, devynioliktos, vietos šoktelėjusi į ketvirtą.

DĖL MANDATO DAR NEAPSISPRENDĖ
Jau tapo įprasta, kad per kiekvienus rinkimus rinkėjai viliojami žinomais žmonėmis, kurie dirbti Taryboje nesiruošia, nes Tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su tos savivaldybės biudžetinės įstaigos, įmonės, viešosios įstaigos vadovo ir kitomis rinkimų įstatyme numatytomis pareigomis.
Tokių kandidatų, kuriems tektų apsispręsti, mandatas ar pareigos, per šiuos rinkimus buvo 30.
Į Tarybą išrinkti trys – „Mažeikių šilumos tinklų“ vadovas Jonas Jurkus, Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas ir Turto valdymo skyriaus vedėjas Antanas Naujokas.
Kol kas savo apsisprendimo išrinktieji nekomentuoja, dar esą laiko. O galbūt tikimasi neeilinių Tarybos narių kėdžių?
Antano JANUŠONIO pieš.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto