Politikai į savo pinigines lenda nenoriai

Metams baigiantis dėl ekonominės krizės ar neigiamos visuomenės nuomonės Savivaldybės tarybos nariai pademonstravo solidarumą su taupančia tauta ir nutarė apsikarpyti sau pasiskirtus pinigėlius. Tačiau šio „vaidybinio“ žingsnio pasekmių nepajus nei politikų piniginės, nei rajono biudžetas. Tarybos nariai nuo savęs nurėžė vos dešimt procentų, rajono biudžetui per mėnesį sutaupydami tik apie tūkstantį litų.


SUTAUPYTA
SIMBOLINĖ SUMA
Rinkėjai jau nebegalės kaltinti savo išrinktųjų, kad apie sunkmetį kalbantys ir kitus raginantys taupyti politikai patys tebėra godūs pinigams. Nuo lapkričio mėnesio Savivaldybės tarybos nariai vienbalsiai sutiko atsisakyti dešimtadalio gaunamų išmokų ir šitaip prisidėti prie biudžeto taupymo.
Nors rinkimais dar net nekvepia, bet toks politikų žingsnis priminė priešrinkiminį šou.
Praėjusios kadencijos Tarybos nariai buvo kur kas kuklesni. Išrinktieji gyventojams tarnavo už dyką. Atitinkamas išmokas gaudavo tik visuomeniniai vicemerai ir komitetų pirmininkai. Kas mėnesį Tarybos nariams būdavo išmokama šiek tiek per pusantro tūkstančio litų.
Sunkmečiu politikai tapo „brangesni“ – per mėnesį mokesčių mokėtojams jie kainuodavo 9540 litų, per metus – 114,5 tūkstančio. Ne ką ši suma sumažės ir po išmokų apkarpymo.

DISKRIMINACIJA LIKO
Tarybos sprendimas labiau paplonins komitetų pirmininkų ir neetatinių vicemerų pinigines, nes aukštesnes pareigas einančių politikų darbas vertinamas kur kas brangiau nei eilinių Tarybos narių.
Jokių pareigų Taryboje neužimančiam politikui būdavo mokama po 200 litų, komitetų pirmininkams – 500 litų. Nuo lapkričio 1 dienos jie gaus atitinkamai 20 ir 50 litų mažiau.
Sumažės ir neetatinių vicemerų iš politikos gaunamos pajamos. Didžiausia kompensacija už kanceliarines, pašto, telefono, transporto išlaidas skiriama J. Siminkevičiui – iki lapkričio mėnesio ji siekė 1556 litus, dabar sumažėjo 155 litais.
Ir sumažinus išmokas, neliks nuskriausta neetatinė vicemerė ir Sveikatos komiteto pirmininkė Irena Macijauskienė, už darbą politikoje gaunanti 925 litus. Vicemerui Vytautui Mažeikiui ir Viktorui Bugnevičiui išmokos sieks 700 litų.

SPRENDĖ
DARBO GRUPĖ
Persvarstyti gaunamas kompensacijas pasišovė patys politikai. Rugsėjo mėnesį vykusiame Tarybos posėdyje tokią nuostatą išsakė Tarybos nariai, atstovaujantys partijai Tvarka ir teisingumas bei Socialdemokratų sąjungai. Buvo teigiama, kad kompensacijoms užtektų minimalios sumos ir priėmus tokį sprendimą būtų galima per metus sutaupyti nuo 60 iki 100 tūkstančių litų.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis savo potvarkiu sudarė komisiją, kuri turėjo pateikti siūlymus dėl kompensacijų Tarybos nariams. Joje dirbo visų partijų atstovai – Viktoras Bugnevičius, Stanislovas Mačys, Liudvika Daliuta Domarkienė, Pranas Noreika, Saulius Šiurys ir Andriejus Virkutis.
Darbo grupei vadovavo socialdemokratė I. Macijauskienė.
„Buvo įvairių siūlymų dėl kompensacijų mažinimo. Dešimt procentų pasirinkta, atsižvelgiant į tai, kad šitiek buvo mažinami biudžetinių įstaigų asignavimai, Seimo tvirtinami rodikliai,“ – „Santarvei“ paaiškino darbo grupės pirmininkė I. Macijauskienė.

POLITIKAI
BALSAVO VIENINGAI
Apie nemažėjantį politikų apetitą sunkmečiu „Santarvė“ rašė rugsėjo viduryje. Opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius bei partijos Tvarka ir teisingumas Mažeikių skyriaus pirmininkas S. Šiurys tada išsakė nuomonę apie Tarybos narių diskriminaciją. Esą išmokos turėtų būti suvienodintos arba visai nemokamos, nes komitetų pirmininkai dirba tą patį darbą, kaip ir eiliniai Tarybos nariai.
Rugsėjo posėdyje Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys samprotavo, kad visi Tarybos nariai turėtų gauti vienodą kompensaciją. Tačiau per paskutinį Tarybos posėdį ir valdančioji koalicija, ir opozicija buvo vieningos. Be diskusijų visi vienbalsiai kėlė rankas tik už kompensacijų dydžių simbolinį sumažinimą. Apie išmokų suvienodinimą ar skirtumo sumažinimą nebuvo kalbama.

OPOZICIJA
SAVO NUOSTATOS
NEATSISAKO
Jokių postų Taryboje neturintis Pranas Noreika teigė, jog sutiktų dirbti ir už dyką.
„Man tos kompensacijos neturi didelės reikšmės. Reikėtų valdančiųjų klausti, kodėl nepalaikė tokio siūlymo“, – replikavo politikas.
Darbo grupėje dirbęs opozicijos narys S. Šiurys patikino, kad opozicija neatsisako savo nuostatos dėl vienodų kompensacijų visiems Tarybos nariams.
„Priėmėme kompromisinį sprendimą, kuris galios iki Naujųjų metų. Vėliau kelsime iš naujo tą klausimą“, – antrino opozicijos lyderis K. Bartkevičius.
Savivaldybės meras V. Džiugelis dėl to, kad kompensacijos skirtingos, nieko blogo neįžvelgia.
„Aš niekada nebuvau vienodumo šalininkas. Už darbą turi būti apmokama. Visuomet laikiausi tokios pozicijos. Komitetų pirmininkų ir darbas, ir atsakomybė kitokia“, – teigė meras.

SPRENDIMAS LAIKINAS
Sprendime dėl pašto, telefono, kanceliarinių prekių ir transporto išlaidų kompensavimo nekalbama apie jo galiojimo datą. Tarybos sekretorė Izoleta Savickaja teigė, kad pagal priimtą formuluotę toks sprendimas galiotų iki kadencijos pabaigos.
„Tačiau Tarybos nariai bet kada gali atšaukti jau galiojančius sprendimus, juos keisti, koreguoti“, – paaiškino pašnekovė.
Darbo grupės pirmininkė I. Macijauskienė, kaip ir opozicija, patikino, kad po Naujųjų metų bus grįžtama prie išmokų Tarybos nariams.
„Kai kam užkliūva man ir kitiems vicemerams mokami pinigai. Kai po rinkimų susidarė nauja valdančioji koalicija, sutarėm, kad bus du etatiniai vicemerai, tačiau yra tik vienas. Kitam etatui skirti pinigai padalinti vicemerams, dirbantiems visuomeniniais pagrindais“, – paaiškino politikė.

KOMPENSACIJAS GAUS
IR MERAS
Pirmą kartą kompensacijas už pašto, telefono, kanceliarines prekes ir transporto išlaidas turėtų gauti Savivaldybės meras V. Džiugelis ir etatinis vicemeras Rimantas Norkus.
Meras „Santarvei“ prisipažino, kad, dalyvaudamas viename iš darbo grupės posėdžių, išsakęs pageidavimą, kad ir jiems būtų mokamos kompensacijos.
„Kuo mes skiriamės nuo kitų Tarybos narių? Mano, kaip vieno iš rajono vadovų, atlyginimas yra nonsensas, į rankas gaunu apie 3300 litų. Taip mūsų valstybėje yra. Ta išmoka būtų šiokia tokia kompensacija“, – teigė septynerius metus Tarybai vadovaujantis V. Džiugelis.

KALBAMA APIE
REGLAMENTO KEITIMĄ
Kai kurios savivaldybės tarybos reglamente yra numačiusios sankcijas nepaklusniems politikams. Pavyzdžiui, tarybos nariui, posėdį iškeitusiam į kitus reikalus, gresia 30 proc. mažesnė kompensacija, neatvykusiam į komiteto ar komisijos posėdį – 10 proc. Mūsų išrinktieji pasiskirtas išmokas gauna nepriklausomai nuo to, kaip uoliai jie tarnauja savo rinkėjams.
Ne tik opozicijos, bet ir kai kurie valdančiosios koalicijos nariai „Santarvei“ yra teigę, kad galbūt ir reikėtų numatyti tarybos nariams drausminančias priemones. Tačiau kol kas apsiribojama tik samprotavimais.
„Be abejo, reikėtų reglamentą svarstyti iš naujo. Ko gero, tai bus padaryta kitais metais. Ne paslaptis, kad kai kurie Tarybos nariai nelanko posėdžių ir apie tai neinformuoja nei manęs, nei Tarybos sekretorės. Materialiniai dalykai drausmina“, – samprotavo meras V. Džiugelis.

AIŠKUMO TRŪKSTA
IR VYRIAUSYBĖS
ATSTOVUI
Mažeikiškių Tarybos narių pasiskirtos kompensacijos yra vienos mažiausių Lietuvoje. Yra savivaldybių, kur mokama dvigubai, trigubai daugiau, net per tūkstantį litų. Telšių apskrityje mažiau – po 100 litų – gauna tik Rietavo tarybos nariai. Telšių politikams skirta po 250 litų. Plungėje mokama už posėdžiuose dirbtą laiką. Tačiau kitose savivaldybėse nėra tokio didelio atotrūkio tarp eiliniams tarybos nariams ir komitetų pirmininkams mokamų kompensacijų.
Klausimų kyla ir dėl kompensacijų dydžio nustatymo. Vienur išmokos Tarybos nariams susietos su minimalia alga, kitur – su šalies atlyginimo vidurkiu, Mažeikiuose jos nustatytos, kaip sakoma, iš lubų.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys pripažįsta, kad situacija dėl išmokų Tarybos nariams yra sudėtinga, neaiški. Nemažai bylų atsidūrė teismuose. Skirtingi teismai dėl kompensacijų dydžio, diferencijavimo, jų mokėjimo merams ir vicemerams pateikia skirtingus išaiškinimus.
„Didžiausia problema, kad turimuose teisės aktuose nėra apibrėžta, kaip Tarybos nariams turėtų būti nustatomos išmokos, kompensacijos. Vyriausybės atstovo institucija taip pat patenka į keblią padėtį“, – „Santarvei“ teigė A. Čepys.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Priimant sprendimą dėl kompensacijų simbolinio sumažinimo opozicija „pamiršo“ išsakytas nuostatas dėl Tarybos narių diskriminacijos ir balsavo taip pat, kaip ir valdančioji koalicija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto