Politikai išsigando asmeninės atsakomybės

Sužinoję, kad vyks vardinis balsavimas, Savivaldybės tarybos nariai ketvirtadienį vykusiame posėdyje nusprendė visai nesvarstyti klausimo dėl leidimo rengti detalųjį planą UAB „Plinkšių Vilistra“. Jie nepanoro išklausyti įmonės vadovo, iš Vilniaus atvažiavusių investuotojų, mokslininkų. SVARSTYMAS ATIDĖLIOJAMAS BEVEIK METUS
Ketvirtadienį vykusio Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje buvo numatyta svarstyti prašymą „Dėl Plinkšių durpyno detaliojo plano rengimo“.
Šis prašymas buvo gautas šių metų sausio mėnesį. Balandžio mėnesį vykusiame tarybos posėdyje Mažeikių politikai nedavė leidimo rengti detalųjį planą: 12 tarybos narių balsavo prieš, 14 – susilaikė.
Po šio posėdžio UAB „Plinkšių Vilistra“ kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti tarybos sprendimą. Dėl įvairių priežasčių teismo posėdis dar neįvyko.
Plinkšių durpyno eksploatacijos klausimo svarstymas suaktyvėjo po to, kai „Plinkšių Vilistros“ vadovai, skaičiuojantys nuostolius dėl nepalankių Mažeikių rajono savivaldybės veiksmų, nutarė dar kartą kreiptis į teismą. Ieškinys – pusė milijono litų.
Klausimas buvo svarstomas tarybos frakcijų seniūnų sueigoje, kur įmonės vadovai, mokslininkai atsakė į visus rūpimus klausimus. Tada visi frakcijų seniūnai pasisakė už durpyno eksploatavimą. Tokį pat sprendimą priėmė Ekonomikos komiteto nariai, iš kurių tik du buvo kitokios nuomonės.
Prieš ketvirtadienio tarybos posėdį buvo nutarta balsuoti vardiniu balsavimu.

NEIŠKLAUSYTI, NES TRŪKSTA INFORMACIJOS
Posėdžio pradžioje socialliberalas Vidmantas Erminas pareiškė, kad klausimas nepakankamai apsvarstytas, politikai jaučia įmonės vadovų spaudimą, todėl pasiūlė šio klausimo nesvarstyti. Jam pritarė socialdemokratų frakcijos pirmininkas Pranas Noreika, argumentuodamas, kad tarybos sprendimas blogai parengtas – nepridėti reikiami dokumentai. Balsuojant dauguma tarybos narių pasisakė už tai, kad klausimas nebūtų svarstomas.
Meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ sakė, kad jam sunkiai suvokiamas toks tarybos narių sprendimas. Meras teigė, kad jis yra už investicijų pritraukimą į mūsų rajoną, naujų darbo vietų kūrimą.
„Netiesa, kad politikams trūksta informacijos – padariau viską, kas nuo manęs priklausė. Šis klausimas nuosekliai buvo svarstytas, todėl teiginys, kad trūksta dokumentų, yra paprasčiausias atsikalbinėjimas. Jeigu frakcijose nedirbama, niekas tarybos nariams dokumentų į namus nenuneš“, – piktinosi meras.
V. Džiugelis teigė negalįs suprasti socialdemokratų elgesio. Pasak mero, jie susitiko su „Plinkšių Vilistros“ vadovais, visą laiką pasisakė už durpyno eksploataciją, o dabar kažkodėl pradėjo kalbėti priešingai.
Mažeikių rajono vadovas padarė išvadą, kad tokia tarybos narių pozicija – politikavimas prieš rinkimus į Seimą.

PRADĖJO GALVOTI KITAIP
P. Noreika tik gūžčiojo pečiais, kai „Santarvė“ paklausė, kodėl taip kardinaliai pasikeitė socialdemokratų nuomonė. Politikas aiškino, kad prieš posėdį kai kurie jo bendrapartiečiai „pradėjo kitaip galvoti“.
„Mes raginome vykdyti mūsų skyriaus sprendimą palaikyti durpyno eksploataciją, tačiau jie griežtai pasisakė prieš. Jie gąsdino, kad iš viso nebalsuos. Ką aš galėjau padaryti? Nenorėdami visai sužlugdyti šito klausimo, nusprendėme, kad bus geriau, jeigu atidėsime“, – kalbėjo P. Noreika.
Vienas iš tų pasipriešinusiųjų buvo Romas Miliauskas. Jis „Santarvei“ paaiškino, kad visuose pristatymuose vieni kalbėję vienaip, kiti – kitaip. Politiko nuomone, konkrečių dokumentų niekas nematė, tarybos sprendimas buvo nekvalifikuotai parengtas. Jis klausė, ką veikia Savivaldybės juristai, turėję pateikti argumentuotą aiškinimą, kokie gali būti teismų sprendimai.
„Aš nesu prieš durpyno eksploataciją, darbo vietų sukūrimą. Noriu, kad taryboje svarstomų klausimų medžiaga būtų parengta taip, kad priėmus sprendimus nereikėtų vienas kito gąsdinti teismais“, – teigė R. Miliauskas.

KAM REIKIA TRIUKŠMO?
Vicemeras Kęstutis Slavinskas taip pat balsavo už tai, kad klausimas nebūtų svarstomas. Jis prisipažino iš karto pamatęs, kad „sudreifavusių“ yra daugiau negu pusė, todėl galima buvo tikėtis neigiamo sprendimo.
„Kam leisti svarstyti, jeigu matai, kad jis yra pasmerktas. Žiūriu į žmones ir prisimenu tokį posakį: „Esu savo žodžio šeimininkas. Aš jį daviau, aš jį ir atsiimu“. Mūsų politikai viename posėdyje šneka vienaip, kitame – kitaip“, – nusivylęs kalbėjo K. Slavinskas.
Vicemeras Kęstutis Bartkevičius sakė niekaip negalįs suvokti tokio Mažeikių politikų elgesio. Jo nuomone, apie tai reikėjo daug anksčiau galvoti, nes dabar traukinys yra labai toli nuvažiavęs.
„Mano žiniomis, neabejotinos reputacijos verslininkai nori ateiti į mūsų rajoną. Be to, į šį verslą yra sudėta labai daug saugiklių, tai yra jį kontroliuoja šimtai tikrintojų. Apie jokius šių verslininkų žingsnius į šoną ir kalbos negali būti. Noriu paklausti visų, ar mums reikia šito triukšmo? Pasižiūrėkime į mūsų darbo rinką. Tokiais sprendimais mes išgąsdinsime investuotojus. Kas po to norės kurti verslą mūsų rajone?“ – piktinosi vicemeras.

APIE REKULTIVAVIMĄ NEKALBĖTA
Sužinoję, kad klausimas nebus svarstomas, pretendentai eksploatuoti Plinkšių durpyną „Santarvei“ prisipažino esą ištikti šoko. „Jau beveik metus įrodinėjame, kad nesame žirafos“, – liūdnai juokavo.
UAB „Vilistra“ direktorius Arvydas Antaniūnas sakė negalįs suprasti, kodėl politikai nenori ar bijo diskutuoti šiuo klausimu. Jo nuomone, absurdiška motyvuoti tuo, kad yra daromas spaudimas.
„Kreipimasis į teismą – civilizuotas bandymas išreikalauti sprendimą. Negali būti taip, kad vienos kadencijos Savivaldybė priėmė sprendimą, o kitos kadencijos jį blokuoja. Keista pozicija. Aš už tai, kad reikia diskutuoti. Tačiau šiuo atveju nuo diskusijos bėgama į krūmus.
UAB „Plinkšių Vilistra“ direktorius Algimantas Valteris teigė, kad už tai, jog politikams trūksta informacijos, atsakomybę turėtų prisiimti Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komiteto pirmininkas, vicemeras Jonas Siminkevičius.
„Būtent jis laikė mūsų bylą su poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Vakar iš kai kurių Savivaldybės tarybos narių sužinojau, kad jie šitos ataskaitos paprasčiausiai nematė. Jiems buvo pateiktas Mikutos ir Siminkevičiaus paruoštas projektas. Atseit, kaip ten bus gražu, kai bus įsteigta saugoma teritorija. Tačiau apie durpyno rekultivavimo projektą visai nekalbėta. Juk po iškasimo ten bus pakankamai gražus ežeras, daug patrauklesnė negu dabar vieta. Beje, kaip dabar atrodo durpynas, daugelis tarybos narių nėra matę“, – sakė direktorius.

Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto