Politikams po apsilankymo Šiauliuose dėl mokesčio už šiukšles aiškiau netapo

Rytoj rajono politikai Taryboje ir vėl svarstys komunalinių atliekų tvarkymo klausimus. Praėjusią savaitę komisijai apsilankius Šiauliuose, dėl vietinės rinkliavos mokesčio aiškiau netapo. Ką apmokestinti – butą ar gyventojus, Tarybos nariams apsispręsti turėtų padėti ne tik komisijos išvados, bet ir ruošiamo dokumento antikorupcinis įvertinimas.


AIŠKINOSI KOMISIJA
„Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (toliau – „TRATC“) siūlo imti metinį 133 litų rinkliavos mokestį, o už naudojimąsi individualiu konteineriu – 28 litus už kubinį metrą atliekų. Tokiam projektui jau pritarė Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės. Šiandien šį klausimą svarstys telšiškiai.
Daugelis mažeikiškių politikų skeptiškai vertina siūlymą rinkliavą skaičiuoti nuo buto – juk šiukšlina žmonės. Buvo nutarta sudaryti komisiją, kuri išsiaiškintų, ar siūlomas rinkliavos mokestis pagrįstas ir teisingiausias.
Praėjusią savaitę komisija vyko į Šiaulius. Šis miestas pasirinktas ne tik todėl, kad rinkliavos mokestis skaičiuojamas nuo gyventojų. „TRATC“ direktorius Vidimantas Domarkas, kalbėdamas apie vietinės rinkliavos mokestį, mėgsta pabrėžti „neigiamą šiauliškių patirtį“.
SITUACIJĄ VERTINA KITAIP
Komisijos pirmininkas Jonas Siminkevičius informavo, kad mažeikiškiai lankėsi Šiaulių regioniniame atliekų tvarkymo centre ir Šiaulių savivaldybėje.
„Šiauliečiai laiko pliusu tai, kad susitvarkė gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimas, juridinių asmenų registracija, miestas tapo švaresnis. Minusas tas, kad gyventojai, gavę pirmąsias sąskaitas, užplūdo Savivaldybę, įrodinėdami, kad ne tiek žmonių butuose gyvena, ne tiek žmonių įmonėse dirba. Tačiau dabar situacija normalizavosi“, – pastebėjimais pasidalijo J. Siminkevičius.
Šiaulių miesto ir kai kurių kaimų gyventojai už žmogų per metus moka po 40 litų (planuojama mokestį padidinti iki 48 litų), arba 3,34 lito per mėnesį. Gyventojų mokumas – 85 proc.
Komisijos narys Pranas Noreika teigė, kad tiek Savivaldybės, tiek Šiaulių regioninio atliekų tvarkymo centro atstovai vietinės rinkliavos mokestį nuo buto vertina kaip karališkų sąlygų sudarymą „TRATC“. „Nereikėtų išradinėti dviračio“, – šiauliškių patirtimi siūlė pasinaudoti Tarybos ir komisijos narys Saulius Šiurys.
ATLIKS ĮVERTINIMĄ
Po apsilankymo Šiauliuose P. Noreika stebėjosi, kodėl šiauliškių patirtį bandoma pateikti kaip neigiamą.
„Manau, kad yra kai kurių korupcijos apraiškų. Pasistengsiu atlikti antikorupcinį įvertinimą“, – Jungtiniame komitete siūlomą „TRAC“ projektą komentavo politikas.
P. Noreika yra Savivaldybės vyriausiasis specialistas, atsakingas už darbų saugą ir antikorupcijos prevenciją. Jis įtaria, kad dėl vietinės rinkliavos mokesčio nuo butų labiausiai nukentės pensininkai, vieniši žmonės.
„Pagal Antikorupcinį įstatymą, sprendimo projektai vertinami pagal aštuonias kategorijas. Gali būti, kad priėmus „TRATC“ siūlomą variantą, turėtume neigiamą poveikį socialinei aplinkai“, – „Santarvei“ teigė P. Noreika.
PASIGEDO SKAIČIAVIMŲ
Komisijos pirmininkas Jonas Siminkevičius kritiškai vertina „TRATC“ pateiktą vietinės rinkliavos už atliekų sutvarkymą apskaičiavimo paaiškinimą.
„Centro direktoriaus prašiau, kad būtų išskirtas Mažeikių rajonas. Dabar turime tik vieną pliką skaičių – 133 litai, – replikavo pirmininkas.
P. Noreika teigė, kad iš tokios vadinamosios sąmatos šaipėsi ir Šiaulių regioninio atliekų tvarkymo centro buhalterė – pavadino ją paprastu popiergaliu. „Nėra išsamių skaičiavimų, analizės, audito išvadų“, – vardijo trūkumus politikas.
UŽ PASTANGAS – KRITIKA
J. Siminkevičius nuo pat pradžių buvo vienas aktyviausių politikų, kurie bandė kuo išsamiau įsigilinti į vietinės rinkliavos už atliekų surinkimą mokesčio nustatymo reikalus. Jo iniciatyva sudaryta speciali komisija, kuriai pats vadovauja.
Per praėjusį ketvirtadienį vykusį Jungtinio komiteto posėdį komisijos pirmininkas politikus kvietė daugiau dėmesio skirti rytoj Tarybos posėdyje ketinamai svarstyti vietinei rinkliavai. Kad politikams labiau turėtų rūpėti mažeikiškiams svarbus klausimas, pritarė ir kai kurie jo kolegos.
J. Siminkevičius pažadėjo atlikti sąmatos analizę, kad Tarybos nariams būtų lengviau apsispręsti, nuo ko – buto, gyventojų ar kvadratinių metrų – turėtų būti skaičiuojamas vietinės rinkliavos mokestis.
„Jeigu komisija ne viską padarė iki galo, tegu dirba“, – mestelėjo Ekonomikos komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys, girdėdamas, jog gali tekti ir per šventes sėdėti prie dokumentų.
„Išsiaiškinti tokius dalykus turėtų Ekonomikos komitetas“, – atkirto komisijos pirmininkas.
Šiandien Ekonomikos komitetas paskutinį kartą prieš rytoj vyksiantį Tarybos posėdį turėtų tartis dėl vietinės rinkliavos mokesčio. J. Siminkevičius pažadėjo pateikti savo skaičiavimus, tačiau P. Noreika suabejojo, ar iki komiteto posėdžio suspės atlikti sprendimo projekto antikorupcinį įvertinimą – tai priklausysią nuo to, kiek teisės aktų teks peržiūrėti.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: „TRATC“ direktorius V. Domarkas, dalyvavęs komiteto posėdyje, nieko naujo mažeikiškiams nepasakė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto