Politikus ir gyventojus suvienys kiaulės?

Vakar į Tarybos posėdį besirenkančius politikus plakatais ir muzika pasitiko per šimtą Bugenių ir Ruzgų gyventojų. Mitinguotojai atėjo palaikyti Tarybos narių, sprendusių, ar pritarti danų verslininkų ketinimui atgaivinti Bugenių kiaulių kompleksą.
Piketuojantys žmonės dėkojo rajono politikams, tačiau pliekė Seimą ir Vyriausybę, nesugebančius sustabdyti danų kiaulių invazijos.


PRIEKAIŠTAVO SEIMUI
Lietuvoje jau keturiose savivaldybėse – Kelmės, Ignalinos, Pakruojo ir Pasvalio – išaugo danų kiaulių kompleksai. Nors gyventojai protestavo, vietos politikai palaikė investuotojus.
Mažeikių rajono savivaldybė kol kas sugebėjo atsispirti danų kiaulių invazijai.
„Mes labai dėkingi rajono politikams, kad jie palaiko gyventojus. Mažeikių Taryba vienintelė Lietuvoje, kuri taip tvirtai gina mūsų interesus ir neįsileidžia danų kiaulių“, – džiaugėsi vienas iš mitingo organizatorių bugeniškis Stasys Skurvydas.
„Mieli seimūnai, nepavirskite kiaulėmis“, „Seime, parsivarykite kiaules į Vilnių“, „Seimūnai, nemažinkite sanitarinių zonų, nes miegosime kartu su kiaulėmis“ – daugelis plakatų buvo skirti įstatymų leidėjams.
Tokie plakatai galėjo nepatikti vakarykščiame posėdyje dalyvavusiems parlamentarams Romui Venclovui bei Audronei Pitrėnienei.
„Neteisingas Jūsų objektas. Turėtų būti Vyriausybė. Toli gražu ne visi Seimo priimami sprendimai yra privalomi Vyriausybei. Pas mus atskirtos valdžios“, – mitingo dalyviams piešė situaciją A. Pitrėnienė.
PASIGEDO
MAŽEIKIŠKIŲ
PALAIKYMO
Bugenių, Ruzgų kaimų gyventojai pasiryžę iki galo ginti savo teises gyventi švarioje ir saugioje aplinkoje. Juos palaiko ir kiti atokiau nuo Bugenių komplekso plytintys kaimai.
Skersai kelio danų kiaulėms stoję žmonės neatsitraukė ir „Bugenių agro“ sutikus keturis kartus – nuo 46 tūkstančių iki 12 tūkstančių kiaulių – sumažinti metines gamybos apimtis.
Tai patvirtina ir per 300 surinktų gyventojų parašų.
„Žmonės negali ekologiškai ūkininkauti, krinta nekilnojamojo turto kainos. Ketinau užsiimti kaimo turizmu, dabar esu tarp dangaus ir žemės“, – guodėsi bugeniškis Vaidas Jermalavičius.
Žmonės baiminasi, kad kiaulių kompleksas pakenktų žmonių sveikatai, kiltų pavojus Šerkšnės, Varduvos, Kvistės ir Ventos upėms, būtų užterštas geriamasis vanduo.
Gyventojus, kuriems teko lankytis Pakruojo rajone, Mūšos kiaulių komplekse, pašiurpino penkiolikos kilometrų atstumu sklindanti laistomų srutų smarvė. Vietos žmonės pasakojo negalintys atsidaryti langų, neturintys kur džiauti drabužių.
„Nereikia mums tos smarvės. Nuo danų kiaulių pasmirdo visa Lietuva“, – rėžė žmonės. Piketuojantys kaimo gyventojai pasigedo mažeikiškių palaikymo.
„Žmonės nesuvokia, kad ta smarvė pasiektų ir miestą“, – teigė į piketą su žmona atėjęs buvęs gamtininkas Petras Pukelis.
Palaikyti piketuotojų atėjo bugeniškio S. Skurvydo bendradarbiai iš „Žemaitijos stogų“. Prie piketo prisidėjo ir firma „Artekama“, už dyką išrašiusi plakatus.
PARLAMENTARAI
ŽADĖJO PADĖTI
Bugenių ir Ruzgų bendruomenių bandymas į planuojamą kiaulių ūkių plėtrą atkreipti sostinės klerkų dėmesį – buvo nesėkmingas.
„Šalies prezidentas yra aplinkosaugininkas, daug kalba apie aplinkos išsaugojimą ateinančioms kartoms. Rašėme jam laišką, tačiau gavome atsakymą, jog spręsti mūsų bėdą – ne Prezidento kompetencija“, – pasakojo bugeniškis V. Jermalavičius.
Gyventojų pagalbos šauksmas prieš porą mėnesių pasiekė Seimo Kaimo reikalų, Valstybės valdymo ir savivaldybių, Aplinkos apsaugos komitetus. Tačiau atsakymo sulaukta tik iš vieno. Valentinas Mazuronis informavo, kad bugeniškių prašymas persiųstas Aplinkos ministerijai. Iš jos – irgi jokios žinios.
Tai girdėdama Seimo narė A. Pitrėnieneė pažadėjo pasidomėti, kokiuose stalčiuose užsigulėjo bendruomenių prašymai. Atsakymo jie turėjo sulaukti per mėnesį.
Seimo narė bugeniškiams aktualų klausimą dėl kiaulių ūkio plėtros kėlė per ketvirtadienį vykusią Vyriausybės valandą. Gyventojų prašymus ir surinktus parašus ji žadėjo perduoti darbo grupei, kuri nagrinėja sanitarinių zonų prie kiaulių kompleksų pakeitimo klausimus.
R. Venclovas taip pat patikino, kiek galėsiąs, ginsiąs gyventojų interesus.
„Tai chrestomatinis klasikinis atvejis, kai visi drauge, atmesdami politinius dalykus, giname viešąjį interesą“, – „Santarvei“ džiaugėsi Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis.
TARYBA VEIKLAI
NEPRITARĖ
Vakar Tarybos posėdyje svarstant naująjį, kuklesnį „Bugenių Agro“ planą per metus užauginti iki 12 tūkstančių kiaulių, politikai vieningai pasakė „ne“.
Verslininkams nepalankų sprendimą nulėmė ne tik gyventojai, padėjo ir… patys verslininkai. Savivaldybė „Bugenių agro“ daugiau kaip prieš mėnesį buvo įpareigojusi pateikti žemių, kuriose numatoma įterpti mėšlą, savininkų sutikimus. Apytiksliais skaičiavimais, reikėtų turėti per 370 hektarų žemės. Toks dokumentas pristatytas tik antradienį, kai savo žodį buvo tarę komitetai.
„Bugenių agro“ planuoja iš Žemalėje įsikūrusios įmonės nuomoti per 500 hektarų žemės. Srutos būtų vežamos į Dapšius, Giniočius, Daubarius, Ritinę, Griežę, net Skuodo rajono kaimus – kur kas didesniu nei 5 kilometrų (toks vidutinis atstumas buvo nurodytas verslo programoje) atstumu.
„Apie kiekvieną sklypą, kur bus įterpiamos srutos, sanitarinė zona – 50 metrų. Jeigu laukas prie kelio, turi būti 10–15 metrų pločio apželdinimo juosta. Reikia laiko situacijai išsiaiškinti. Atmetus sanitarines zonas, galbūt žemės nebeužteks“, – svarstė Savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Antanas Naujokas.
Dar viena problema – bendrovė neturi žemių, patenkančių į sanitarinę zoną, savininkų (jų – 9) sutikimų.
„Bugenių agro“ Šiaulių apygardos administraciniam teismui apskundė Savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo nepritariama bendrovės siekiui komplekse per metus užauginti iki 46 tūkstančių kiaulių – teismas sprendimą sustabdė. Politikai neabejoja, kad teismų maratonas tęsis.
TIKĖJOSI NEPALANKAUS
SPRENDIMO
„Bugenių agro“ atstovai Tarybos posėdyje nedalyvavo. Direktoriaus pavaduotojas Arūnas Girdenis paaiškino, kad bendrovės savininkas išvykęs į Daniją, o jis turėjęs kitokių reikalų. Be to, vicemeras Jonas Siminkevičius sakęs, kad dalyvavimas nebūtinas.
„O ką tai būtų pakeitę? Viskas nulemta iš anksto. Niekas kitaip nebūtų buvę ir dokumentus dėl žemės pristačius laiku. Politikai saugo savo kėdes, nori įtikti rinkėjams“, – „Santarvei“ vakar samprotavo pašnekovas.
A. Girdenis nenorėjo prognozuoti savininko veiksmų – skųs ar ne teismo sprendimą. Tačiau, anot jo, Lietuvoje neuždraustas kiaulių auginimas, todėl jų planai užsiimti tokia veikla teisėti.
„Mes nepažeidžiame jokių žmonių teisių. Bet tai yra mano nuomonė. Teismai išaiškins“, – verslininkas lyg ir patvirtino politikų spėjimą, kad teismų maratonas greitai dar nesibaigs.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Vakar gyventojai susirinko į mitingą, skirtą palaikyti politikus, priimančius sprendimą dėl „Bugenių agro“ veiklos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto