Prasidėjusiai javapjūtei orai kol kas palankūs

Stojus palankiems orams, rajone prasidėjo javapjūtė. Žemdirbiai jau baigia doroti žieminio rapso derlių, kuliami ankstyvieji kviečiai, dar viena kita diena, ir kombainai pasuks į kitų javų laukus.
Ūkininkų teigimu, geresnį derlių šiemet subrandino žieminiai pasėliai, vasarojui šiek tiek pakenkė sausi orai.


RAPSAS
ŠIEMET PRASTESNIS
Žieminio rapso derliaus šiemet tikėtasi geresnio.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas teigė, kad iš hektaro vidutiniškai prikuliama apie 3-3,5 tonos, šiemet – kiek mažiau.
Auksodės kaime ūkininkaujantis Antanas Tenys apgailestavo, kad šiemet jo laukuose rapsas užderėjo prastai: daug pasėlių išskendo, tad iš hektaro prikulta tik apie dvi tonas. Šios kultūros derlių ūkininkas parduoda arčiausiai esančiai UAB „Rapsoila“.
R. Gramo pastebėjimu, rapsas – labai įnoringa kultūra, jos derlius priklauso nuo labai daug aplinkybių, tad pasitaiko, kad tą patį sezoną vieni prikulia tik po dvi, kiti – po keturias tonas iš hektaro.
Didesni ūkininkai, kurie turi kur derlių sandėliuoti, neskuba jo parduoti: laukia, kol pakils supirkimo kainos.
„Nukenčia tie, kurie, neturėdami kur gūdų saugoti, priversti supirkėjams parduoti tiesiai iš kombainų“, – teigė R. Gramas.
PROGNOZUOTI
NESIRYŽTA
A. Tenys su kombainu į laukus iš ūkininkų šiemet pasuko vienas pirmųjų rajone – praėjusį šeštadienį.
Ūkininkas iš viso turi apdirbti apie 400 hektarų. Baigiamas nukulti ankstyvųjų kviečių derlius, jis šiemet, A. Tenio nuomone, neblogas: iš hektaro byra po 4–5 tonas.
Kiek planuoja prikulti grūdų iš viso – ūkininkas nesiryžo prognozuoti.
„Kai derlius suguls į sandėlius, tada ir žinosim. O dabar dar gali atsitikti kaip Ukrainoje. Ką gali žinoti?“ – juokavo A. Tenys, turėdamas galvoje netikėtai šią šalį ištikusį potvynį.
Šiek tiek geresnis rapso derlius „Aušros“ žemės ūkio bendrovėje: čia prikulta 2,4 tonos iš hektaro.
„Koks šiemet bus derlius – sunku pasakyti. Kai nukulsim, bus aišku. Žinau tik tiek, kad žieminių javų derlius bus neblogas, o vasarojus – menkesnis, nes buvo labai sausa“, – spėliojo bendrovės vadovas Viktoras Černookas.
TIKISI
NEBLOGO DERLIAUS
Žemės ūkio bendrovės „Jučių aruodas“ kuliamoji technika žieminio rapso laukuose pasirodė jau liepos 23 dieną. Jų deklaruota 285 hektarai. Bendrovės vadovas Jonas Švažas sakė, kad iš hektaro prikuliama apie tris tonas.
„Dalis mūsų pasėlių įeina į Akmenės rajoną, ten buvo daugiau lietaus, tad gal dėl to derlius didesnis“, – svarstė pašnekovas.
Šeštadienį, jei netrukdys orai, planuojama pradėti kulti kviečius, kurių bendrovė turi 330 hektarų. J. Švažas tikisi, kad kviečių šiemet pavyks prikulti apie šešias, kvietrugių – apie septynias tonas iš hektaro.
GRŪDŲ KAINOS
NUOSTOLINGOS
Buknaitiškis Andriejus Virkutis su sūnumi Karoliu kviečius kirsti pradėjo antradienį: pats šeimininkas dirba kombainu, o sūnus vežioja į sandėlį grūdus. Ten sukasi ir ūkininko žmona su dukra.
„Prasidėjo pats darbymetis, tad darbo yra visai šeimai“, – juokėsi Andriejus.
Karolis sakė, kad vasarą iškylauti jam nėra kada. „Reikia padėti tėvui, ir tiek. Juk dirbi sau, o ne svetimam“, – daug į kalbas nesileido vaikinas.
Šiuo metu ūkininkas doroja „Donskaja“ veislės kviečius. Tokius jau retai kas beaugina.
„Aš juos sėju jau 15 metų, tokių atsėlių jau nebėra, sėklą atsirenku pats. Tai ankstyva veislė, labai gražūs grūdai“, – teigė A. Virkutis.
Pirmąją kūlimo dieną grūdai dar buvo drėgnoki – apie 18 procentų, vakar drėgmė nukrito iki 14,5–15 proc. (Bazinė grūdų drėgmė yra 14 proc.) Ūkininkas sakė grūdų iškart neparduosiąs – labai mažos kainos. Kitų pasėlių neskubės kulti – tegu grūdai dar panoksta.
„Jei žiūrėsime, kiek šiemet kainuoja trąšos ir visa kita, kas reikalinga auginant javus, už toną grūdų turėtų mokėti 700–800 litų. Kitaip – mums vieni nuostoliai“, – tikino A. Virkutis.
Iš viso ūkininko laukia 473 hektarai javų.
Kai kurie kalbinti ūkininkai teigė pradėti javapjūtę dar neskubą, kadangi ne visur varpos iki galo sunokusios, vietomis dar yra ir žaliuojančių plotų.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Pirmasis derlius A. Virkučiui ir sūnui Karoliui – pats brangiausias.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto