Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį Seime skaitydama metinį pranešimą, ragino apsivalyti nuo korupcijos ir oligarchinės savivalės.
Išsikuopti visas kertes – būtinybė
„Tik reikalaudami skaidrumo ir profesionalumo, kantriai eidami apsivalymo keliu, užtikrinsime, kad valstybės valdymas būtų patikimose rankose.
Kai politinės sistemos neslėgs įtarimų kupra, kai partijos atsinaujins ne tik blizgiais vardais ir veidais, pagerės visų žmonių gyvenimo kokybė.
Išsikuopti visas kertes užtrunka, tačiau tai – neišvengiama būtinybė. Į dienos šviesą teisėsaugos traukiami nešvarūs pinigai ir sandėriai – sukrėtimas, bet tai nuoseklaus valymosi nuo korupcijos ir oligarchinės savivalės dalis“, – Seime skaitydama metinį pranešimą sakė šalies vadovė.
Kartelė – labai žemai
Prezidentės teigimu, atrodė, kad išsisukinėjimo nuo atsakomybės simboliu virtusi „juodosios buhalterijos“ byla taps nauju atskaitos tašku, kuriant skaidresnę politinę sistemą, suprantamu ženklu visoms politinėms jėgoms, kad neskaidri veikla mūsų šalyje nebus toleruojama, kad su apvaginėjančiais savo valstybę Lietuvai – nepakeliui, tačiau taip nėra.
„Nostalgija senai partijų finansavimo tvarkai, mėginimai iš Baudžiamojo kodekso išbraukti nuostatą „prekyba poveikiu“ rodo, kaip politinė sistema įžūliai įsikibusi senų įpročių. Kaip matome, teisėsauga su šitais „prekeiviais“ turi daug darbo, ypač dabar. Imunitetas tampa figos lapeliu neskaidrumui ir korupcijai pridengti. Aukščiausiu lygiu skambančios interpretacijos dėl parlamentarų teisinės neliečiamybės dar labiau kompromituoja politinę sistemą.
Kartelę mėginama nuleisti taip žemai, kaip dar nėra buvę. Todėl neišvengiamai turi atsirasti naujos kokybės politika, kurioje niekam nėra imuniteto nuo korupcijos“, – teigė ji.
Politiniai skandalai
Prezidentė metiniame pranešime taip pat atkreipė dėmesį į paskutinius politinius skandalus.
„Vaduodamiesi iš „vijūnėlės dvaro“ ir „dramblio pirkimo“, švogerių ir žentų tradicijų, kur savi-saviems interesas yra aukščiau už valstybinį; kur nomenklatūrinė privilegija yra priedas prie posto, o ne korupcijos apraiška; kur dalyti „zadanijas“ telefonu galima net teisėjams ar redaktoriams, kur prekyba poveikiu – kasdienybė, darome teisingą, sveiką ir lemtingą posūkį.
Pasuktume dar greičiau, jeigu už korupcinius nusikaltimus būtų taikomos atgrasančios ir žalą atperkančios baudos, o ne vidutiniškai 8 proc. nuo maksimalios“, – ragino šalies vadovė.
Prezidentės kritikos taip pat sulaukė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuri šiuo metu esą yra ne politinės sistemos moralės sergėtoja, o susitepusiųjų balintoja, ragino depolitizuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją. D. Grybauskaitė kritikavo Seimo pseudokomisijas, o parlamentinę teisėsaugos institucijų kontrolę įvardijo tik kasmetiniais pasiūlymais keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką.
Į rinkimus – sąžiningai
Šalies vadovė metiniame pranešime paragino aktyviai ir sąžiningai dalyvauti būsimuose Seimo rinkimuose.
„Negali būti jokios išlygos eiti ar neiti balsuoti. Neleiskime pirktais balsais išsigimti politinei sistemai. Iš anksto reikalaukime tiesių atsakymų ir pasirengimo kokybiškai valdyti valstybę. Tie, kas veržiasi į rinkimus, privalo turėti tam reikalingų žinių ir aiškų atsakomybės supratimą, kad vėliau, skiriant į pareigas, nereikėtų rinktis iš 3 mažiausiai blogų. Kad iš anksto žinotume, kam patikime valstybę“, – teigė Prezidentė.