Purvėnuose žuvusius partizanus pagerbė kryžiais

1990 metų vasarą Purvėnų apylinkėse buvo ieškoma žuvusių partizanų kūnų.

Du atminimo kryžiai bei antkapinis paminklas – taip pagerbti prieš 75 metus Purvėnuose žuvę keturi Žemaičių apygardos Alkos rinktinės partizanai.

Žuvo jauni vyrai

Partizanų gyvenimo kelias nutrūko 1947 m. birželio 23 d., kai jie apsistojo Purvėnuose, Apolonijos Undžienės sodyboje. Prieš metus Mažeikių MGB įkurta agentų-smogikų grupė, apsimetusi partizanais, vadinama „Siaubo“ vardu, tą rytmetį sušaudė keturis daržinėje besiilsinčius partizanus.

Nuo smogikų kulkų žuvo 26-erių metų Steponas Barauskas-Dziegorius, kuris po Antrojo pasaulinio karo tarnavo Vilniaus milicijoje, bet po atostogų į pareigas negrįžo ir slapstėsi; 49-erių metų Antanas Apulskis-Ancis, 1941 metų birželio sukilimo dalyvis, slapstėsi gavęs šaukimą į sovietų kariuomenę; 19-metis Henrikas Jarušauskas-Žvirkulis, kurio kaltė buvo tik ta, kad jo tėvas karo metu tarnavo policijoje, ir 29-erių metų vokietis Henrik Volhad-Tauras.

Prisiminė senelių pasakojimus

Pas žuvusiuosius buvo rastas rankinis rusiškas kulkosvaidis, rusiškas automatas PPŠ, šautuvas, du pistoletai ir 528 šoviniai. Nukauti partizanai buvo palaidoti netoli žuvimo vietos, laukuose.

Rezistencijos istorijos mūsų rajone tyrinėtojas Kęstutis Sidabras „Santarvei“ pasakojo: „Apie tą įvykį žinojau jau nuo tų laikų, kiek tik save atmenu. Mano seneliai gyveno netoli Undžienės sodybos, mama tuo metu buvo paauglė, jie viską matė, žinojo ir man pasakojo.

Mamos dėdė Kostas Stelingis, kuris vėliau žuvo Maigų miške, kartu ėjo su partizanais į tą sodybą, bet išsiskyrė, nuėjo pas seserį ir tądien žūties išvengė. Saugumas vykdė operaciją „Suktukas“, bet kažkas pakrypo ne taip ir smogikai privalėjo partizanus likviduoti greičiau.“
Mažeikių Sąjūdžio atstovė Irena Šimanauskienė (Ruginienė), padedama Pranutės Butienės ir politinio kalinio Jono Liaudansko, organizavo žuvusiųjų partizanų paieškas vietinių žmonių apytikriai nurodytoje užkasimo vietoje ir 1990 m. rugpjūčio 11 d. žuvusiųjų palaikai buvo surasti.

Atminimas įamžintas

Po dienos partizanų palaikai buvo iškilmingai palaidoti senosiose Mažeikių kapinėse, prie tremtinių kryžiaus. Antkapio plokštėje buvo įrašytos tik trijų partizanų pavardės, nors tas kapas priglaudė ir vokietį H. Volhad.

Antkapinėje lentoje, kuris yra Mažeikių senosiose kapinėse prie kryžiaus tremčiai atminti,
iškaltos trijų žuvusių partizanų pavardės.

Politinio kalinio Aleksandro Ribikausko iniciatyva partizanų užkasimo vietoje pastatytas nerūdijančio plieno kryžius, aptvertas tvorele.
1998 m. rugsėjo 1 d. tuometinės Purvėnų pradinės mokyklos kieme partizanams atminti buvo pastatytas ir pašventintas kryžius, kurį sukūrė liaudies meistras iš Skuodo.

Pasak K. Sidabro, privatizavus buvusios mokyklos pastatą, šis kryžius liko privačioje valdoje, todėl šiuo metu yra neprižiūrimas. O kito atminimo kryžiaus aplinka yra tvarkoma, uždegamos žvakutės.
Nuotr. autoriaus ir iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto