R. Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“ pasakoja apie žydų genocidą

Pristatyta Rūtos Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Antradienį pristatyta nauja Rūtos Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“, skirta 75-osioms didžiųjų žydų žudynių metinėms Lietuvoje.

Lietuvoje bijoma šios temos

1941-aisiais šalyje buvo išžudyta beveik visa žydų bendruomenė. Iš viso 1941-1944 m. Lietuvoje buvo nužudyta apie 200 000 žydų.
Lietuvos miškuose yra 227 masinių žydų žudynių vietos.
„Ėmiausi šitos temos, nes mane apstulbino, kaip jos Lietuvoje bijoma. Norėjau suprasti, kas iš tikrųjų įvyko mūsų šalyje su mūsų žmonėmis, ir kodėl tai įvyko. Tai ne istorinė knyga – tai knyga saviugdai. Žinau, kad Lietuva šitos knygos nelaukė. Todėl ją ir parašiau“, – sakė R. Vanagaitė.
Anot autorės, ji remiasi tikrais faktais ir autentiškais šaltiniais. Knygoje naudojama tik lietuviška medžiaga – Lietuvos ypatingajame ir Centriniame valstybės archyvuose saugomi dokumentai ir bylos, žudynių dalyvių tardymo protokolai, archyvinės nuotraukos, nepriklausomos Lietuvos istorikų atlikti tyrimai bei įvykius mačiusių liudininkų (poeto Marcelijaus Martinaičio, aktoriaus Laimono Noreikos, dailininko Antano Kmieliausko ir kt.) pasakojimai.
„Kada nors reikia pradėti. Ne dėl kitų, o tik dėl pačių savęs. Suvokti save, savo praeitį ir nesakyti, kad nebuvo to, kas buvo. Žmonės bijo akistatos su savimi. Juk sunkiausia save atiduoti tiesai. Bet juk nereikia bijoti, kad pasibaigs Lietuva, jeigu tą tiesą įvardysime,“ – kalbėjo knygoje kalbintas Medininkų žudynių liudininkas kunigas Tomas Šernas.

Knygos pristatymas – buvusioje „Ypatingojo būrio“ būstinėje

Knygos pristatymas vyko istorinėje Vilniaus vietoje – Vilniaus g. 37, kur dabar įsikūrusi „Submarine“ picerija.
Būtent šiame pastate buvo savanoriško „Ypatingojo būrio“ būstinė, gyvenamosios patalpos, ginklų sandėliai ir garažai. 40–50 savanorių lietuvių, šio būrio samdomų narių, iš šio namo beveik kasdien vykdavo į operacijas Paneriuose, Vilniaus apylinkėse ir Rytų Lietuvoje.
Vien per tris mėnesius nuo 1941 m. rugsėjo 1 d. iki lapkričio 25 d. Paneriuose jie nužudė 18 898, o Vilniaus apygardoje – 13 501 žydą. Iš viso per okupacijos laikotarpį „Ypatingajame būryje“ tarnavo apie 500 Lietuvos vyrų.
„Taip, tai įvyko. Ir tame įvykyje dalyvavo mūsų tautos žmonės. Tai tiesa. Turėti drąsos pažvelgti šiai tiesai į akis yra labai stiprus gijimo, susitaikymo ir vilties į ateitį žingsnis“, – sakė vienas iš Lietuvos moralinių autoritetų, knygoje kalbintas kunigas Ričardas Doveika.

Lankė žudynių vietas

Svarbi knygos dalis – „Kelionė su priešu“. Tai knygos autorės R. Vanagaitės ir Lietuvą dėl holokausto nusikaltimų nuolat kaltinančio žymaus nacių medžiotojo Efraimo Zurofo kelionės pokalbių užrašai.
Du „priešai“, lietuvė ir žydas, šią vasarą lankė masinių žydų žudynių vietas ieškodami istorinės tiesos, ginčydamiesi dėl jos, kalbindami dar gyvus šalia tebegyvenančius liudininkus.
Kelionės metu aplankyta beveik 40 masinių žudynių vietų Lietuvoje ir Baltarusijoje, kur žydus žudė iš Lietuvos atvykę kariai.
„Iki galo supratau, kad joks svetimtautis negali įtikinti Lietuvos stoti akistaton su savo praeitimi. Buvau nustebęs, kiek daug tirdami holokaustą yra nuveikę Lietuvos istorikai. Lietuva yra maža, silpna ir labai traumuota šalis, tačiau jos žmonės turi patys nešti tiesos fakelą“, – sako E. Zurofas.

3 Atsakymai į “R. Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“ pasakoja apie žydų genocidą”

  1. to vardas parašė:

    Ar ne zydsaudzio anukas busi?

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    pamirsome kas treme lietuvius 41metais,kas dirbo mgb organose,ir kas buvo pagrindiniai aktivystai tremimose ,

  3. aciu parašė:

    Aciu autorei, kad nepabijojo prabilti apie tai, kas daugumai lietuviu yra tabu! Butinai isigysiu ir perskaitysiu sia knyga1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto