ELVIS bibliotekos komanda siekia, kad skaityti galėtų visi

Dvidešimt pirmajame amžiuje žodžio „skaityti“ reikšmė ir ribos gerokai išsiplėtusios. Apie kitokį skaitymą mūsų rajono gyventojams pasakojo Lietuvos audiosensorinės bibliotekos atstovės. Autorės nuotr.

Šių metų pavasarį keliones po Lietuvą pradėjęs ELVIS autobusas ir jo komanda šią savaitę užsuko ir į Mažeikių Henriko Nagio viešąją biblioteką bei jos filialus Viekšniuose, Sedoje, Židikuose.
Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) atstovės mūsų rajono gyventojams pristatė ELVIS virtualią biblioteką, skirtą žmonėms, dėl turimų regėjimo, fizinių negalių, skaitymo sutrikimų negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto.

ELVIS komanda kvietė žmones klausytis garsinių knygų ir taip susigrąžinti prarastą galimybę mėgautis kokybiškais kūriniais.

Keliaujanti elektroninė biblioteka

ELVIS autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta žmonėms, kuriems sunku skaityti.

Šios bibliotekos fonduose saugoma beveik 16 tūkst. pavadinimų bei žanrų įgarsintų knygų (tarp jų – ir įgarsintos knygos, skirtos vaikams), žurnalų, filmų su garsiniu vaizdavimu, skaitmeninių knygų (PDF, DAISY, EPUB formatais), skaitmeninių Brailio rašto leidinių, garso spektaklių.

Knygas įgarsino 550 diktorių. Vieni jų – raiškius balsus turintys savanoriai, kiti – visuomenei žinomi žmonės. Pavyzdžiui, Juozas Šalkauskas, Regina Jokubauskaitė, Jurga Šeduikytė.
Kasmet ELVIS fondas papildomas vidutiniškai 600 garsinių leidinių.

Reikia specialistų pažymų

Mūsų rajono gyventojams ELVIS autobuso komandos narės: administratorė Lilija Oleškevič ir LAB Šiaulių padalinio bibliotekininkė Danguolė Kaktavičienė – papasakojo, kas yra garsinės knygos ir žurnalai, paaiškino, kaip naudotis šios elektroninės bibliotekos paslaugomis.

Taip atrodo grotuvai, kuriuos gali įsigyti įprastų popierinių knygų negalintys skaityti žmonės.

O būdų yra du. Žmonės, kurie turi išmaniuosius telefonus, kompiuterius, planšetes ir interneto ryšį, garsinių knygų gali klausytis portale www.elvislab.lt.
Tie, kurie neturi galimybių, nemoka ar nenori klausytis knygų portale, pagal panaudos sutartį gali metams nemokamai įsigyti specialius grotuvėlius, į kuriuos bibliotekininkai įrašo garso knygų.

D. Kaktavičienė akcentavo: ELVIS klientais gali tapti ne visi žmonės, o tik tie, kurie turi vienokią ar kitokią negalę, neleidžiančią skaityti įprastų ant popieriaus atspausdintų knygų ar knygų skaityklėse, be to, turintys šeimos gydytojų, gydytojų optometrininkų, logopedų pažymas apie turimas negales ar sutrikimus.
„Yra įvairių situacijų – yra paralyžiuotų, nematančių arba prastai matančių žmonių, kurie tiesiog fiziškai negali ateiti į bibliotekas pasiimti popierinių knygų. Yra žmonių, kuriems pasireiškia skaitymo sutrikimai, vadinami disleksija ir aleksija. Yra žmonių, kuriems dreba rankos, todėl jie negali nulaikyti knygų. Žodžiu, ELVIS yra palengvinimas“, – kalbėjo bibliotekininkė iš Šiaulių.

Visada pagelbės bibliotekininkės

ELVIS autobusas Lietuvos miestelių, kaimų, esančių atokiau nuo didžiųjų šalies miestų, gyventojus lankys 5 metus.
Vis tik žmonės, turintys klausimų, norintys turėti galimybę naudotis šios bibliotekos paslaugomis, ar jų artimieji, pageidaujantys pagelbėti, pirmiausia turėtų kreiptis į savo kaimų ar miestelių bibliotekininkes. Jos yra pirmosios specialistės, galinčios suteikti informacijos, atsakyti į rūpimus klausimus, pamokyti naudotis portalu „elvislab“.

Bibliotekininkų teigimu, mūsų rajone kol kas nėra labai daug žmonių, įsigijusių specialius knygų grotuvus. Jų skaičiuojama apie 10. Manoma, kad po ELVIS autobuso ir jį lydinčių specialisčių apsilankymo tokių gyventojų padaugės.

Kita vertus, dalis mažeikiškių bibliotekos paslaugomis naudojasi ir garsinių knygų klausosi internetu.
Straipsnio pabaigai – dar vienas skaičius: vienas virtualios bibliotekos ELVIS klientas vidutiniškai per metus perklauso apie 60 knygų. O kiek popierinių knygų per metus perskaitote jūs?

Šiaulietė bibliotekininkė Danguolė Kaktavičienė tikino, kad specialiais knygų grotuvėliais naudotis
labai paprasta. Autorės nuotr.
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto