Rajono bendruomenė talkoms ruošiasi iš anksto

Mokiniai, gimnazistai, kaip įprasta, tvarkys jiems priklausančias teritorijas. Redakcijos archyvo nuotr.

Balandį tiek miesto, tiek kaimo gyventojai sukrunta tvarkyti aplinką, kuopti per žiemą susikaupusias atliekas.
Mažeikiuose sudaryta darbo grupė talkoms organizuoti, planuojama, kas ir kokias vietas tvarkys.  Nuo miesto neatsilieka ir kaimo bendruomenės, kasmet įsijungiančios tiek į individualių valdų, tiek  į visuomenės susibūrimo vietų švarinimo talkas.

Sudaryta darbo grupė

Rajono savivaldybėje sudaryta penkių asmenų darbo grupė, kuri rūpinsis pagrindinės tvarkymosi akcijos „Darom Global 2012“, vyksiančios balandžio 21 dieną, bei visų kitų švarinimosi darbų organizavimu, atliekų išvežimu. Šiai grupei vadovauja Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Virginijus Raudonius.
Specialisto teigimu, talkos daugiausia organizuojamos tose vietose, kurios mažiau prižiūrimos: paupiai, poilsiavietės, kapinių prieigos, pamiškės. Miesto viešąsias erdves visus metus tvarko viešuosius darbus dirbantys žmonės, tad joms dėmesio talkų metu reikia mažiau.
Per talkas surinktų atliekų vežėjas kol kas numatytas vienas – bendrovė „Mažeikių komunalinis ūkis“.
Talkininkai, kaip ir ankstesniais metais, turėtų būti aprūpinti atliekų maišais.
Mieste organizuoti tvarkymosi darbus koordinatoriui padeda darbo grupės narys, miesto seniūno pavaduotojas Alfredas Valančius. Kaimo seniūnijose, be jų vadovų, talkas organizuoja bendruomenių pirmininkai.
Kaip ir kasmet, į talką įsijungti žada Mažeikių urėdija, savo teritorijas tvarkys medžiotojų būreliai.

Turi savo teritorijas

A. Valančius pasakojo, kad kasmet organizuojant talkas, šiukšlių tiek mieste, tiek kaime labai apmažėjo, tad dabar didesnis dėmesys telkiamas į problemines – atokesnes nuo miesto, vietas: pamiškes, pagriovius.
Talkininkai pasuks ir į didesnes žmonių susibūrimo vietas: skverus, parkelius, paplūdimius, paupius ir paežeres.
Jau nusistovėjusios talkos tradicijos, kad sveikatingumo tako dalį pagal Ventos upę tvarko „Sodros“ Mažeikių skyriaus darbuotojai,  Rotary klubo žmonės bei policijos komisariato pareigūnai švarina Melioratorių parkelį, šiemet bus tvarkoma išardyto geležinkelio Latvijos link prieigos, Reivyčių gyvenvietės automobilių stovėjimo aikštelė, jos aplinka ir toliau esantis miškelis, durpyno prieigos, Vytauto gatvės pabaigoje esantys plotai ir daug kitų žmogaus rankų pagalbos prašančių vietų.
Tvarkytis jau užsiregistravo apie dvidešimt organizacijų ir įstaigų, laukiama ir kitų prisijungimo.

Dirbs ir ne talkos dieną

Rajono seniūnai sakė, kad kaimuose pagrindinis krūvis tenka bendruomenėms. Žmonės nežada laukti, kol ateis tikroji akcijos „Darom Global“ diena, o aplinkos tvarkyti išeis anksčiau. Balandžio 21ąją, šeštadienį, kaimo žmonės labiau linkę tvarkytis savo namų aplinką, nes iš kitur į pagalbą suvažiuoja visi namiškiai.
Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė pasakojo, kad jau apgalvota, kas miestelyje ir kituose seniūnijos kaimuose bus tvarkoma. Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos moksleiviai apsivalys mokyklos teritoriją, bus sutvarkytos karių kapinės, židikiškiai išeis puošti Marijos Pečkauskaitės parko, miestelio centrinės gatvės.
„Nelauksim „Darom“ akcijos dienos, balandį tvarkysimės aplinką, kai tik leis orai. Norime pasisodinti ir daug gėlių“, – pasakojo S. Valatkevičienė.
Kaip ir kasmet, į tvarkymosi talkas įsijungia rajono medžiotojų būreliai: Ukrinuose medžiotojai tvarko paupio teritorijas, šiemet jiems padėti pasišovė ir žvejai.

Pagražės paežerės ir paupiai

Šerkšnėnų seniūnijoje bus tvarkomasi visose jai priklausančiose gyvenvietėse. Seniūnas Alfonsas Šakauskas informavo, kad jau yra sudarytas tvarkomų vietų planas: Žemalės bendruomenė puoš kaimo parką ir tvenkinius, bus sutvarkyta Plinkšių gyvenvietė, paežerė, šiukšlių nebeliks Šerkšnės upelio pakrantėse, prie užtvankos, neliks nepastebėtos ir pamiškės, seniūnijos poilsiavietės.
„Mūsų žmonės į talkas įsijungia aktyviai, talkų dienomis išvežame nemažai šiukšlių. Gyvenvietės kasmet gražėja“, – džiaugėsi A. Šakauskas.
Tirkšlių seniūnijos vadovas Klemas Sobutas sakė, kad, be įprastinių vietų – Tirkšlių pušyno, poilsiavietės tvarkymo, šiemet numatyta organizuoti papildomą talką ir prie Daubarių piliakalnių: šiuo metu ten dar šlapia, bet tikimasi, kad per kelias savaites žemė pradžiūs ir bus galima dirbti.
Seniūnas sakė, kad labai daug darbų nudirba mokyklos moksleiviai, į pagalbą ateina ir patys gyventojai, paprašius technikos niekada neatsisako padėti „Mažeikių keliai“, tad šiukšlės po talkos, bent jau pagrindinėse vietose, neužsiguli.
Talkos vyks ir Balėnuose, Pievėnuose, Užlieknėje: darbų apimtys jau suderintos.

Neužtenka maišų

Reivyčių seniūnijai priklausančiose gyvenvietėse talkas organizuoja vietos bendruomenės: čia, skirtingai nei kituose miesteliuose ar kai kuriose gyvenvietėse, nėra mokyklų, įmonių, tad viskas daroma pačių gyventojų iniciatyva.
Talkų metų pasipuoš Reivyčiams priklausančios teritorijos, Leckavos, Tulnikių, Buknaičių ir Urvikių kaimai.
Seniūnas Stanislovas Putelis pasakojo, kad su bendruomenėmis sutarta, kokias vietas žmonės tvarkys, kur bus kraunami per talkas prikrauti šiukšlių maišai.
Dėl šiukšlių maišų priekaištų talkos organizatoriams turi Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas. Jo teigimu, maišai išdalijami paskutinėmis dienomis ir jų duodama labai mažai.
„Mūsų seniūnijai priklauso nemažai sodų bendrijų, tad maišų tikrai neužtenka: kas tie dešimt maišų vienai sodų bendrijai – žmogui dėl tiek neverta nė važiuoti jų pasiimti“, – „Santarvei“ kalbėjo seniūnas.
Mažeikių apylinkės seniūnija kiek kitokia nei kitos: jos teritorijos išsimėčiusios plačiai aplink Mažeikius, bet į talkas aktyviai įsijungia Krakių, Purvėnų, Bugenių, Ruzgų ir Žiogaičių gyventojai.

Tikisi aktyvaus dalyvavimo

Naujasis Laižuvos seniūnas Algimantas Auškalnis talką šioje seniūnijoje organizuoja pirmą kartą, bet sakė žinąs, kad žmonės čia tvarkosi noriai: šiemet taip pat į talką ateis apie dvidešimt pagrindinės mokyklos mokinių, įsijungs ir miestelio bendruomenė, pavieniai gyventojai. Talkos metu bus sutvarkytos Laižuvos ir Auksūdžio gyvenvietės, jų poilsiavietės.
Sedoje pagrindinė talkų jėga – Vytauto Mačernio gimnazijos moksleiviai: jie tradiciškai tvarko gimnazijos aplinką, ežero pakrantes. Į talką įsijungę Sedos įmonių kolektyvai: kultūros centro, ligoninės, seniūnijos, darželio darbuotojai valys magazino teritoriją, Varduvos paupį, salelę, talkininkų sulauks ir Renavo piliakalnis. Į talkas išeis ir Sedos seniūnijai priklausančių gyvenviečių žmonės.
„Kasmet šiukšlių surenkame vis mažiau, jau esame neblogai apsikuopę“, – pasidžiaugė Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius.

Tvarkys regioninį parką

Viekšniuose į talką išeis gimnazijos, Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus moksleiviai, darbui ruošiasi visų seniūnijos bendruomenių žmonės.
Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius pasakojo, jog su Ventos regioninio parko darbuotojais susitarta, kad jie nurodys, kuriose vietose labiausiai reikia talkininkų rankų.
Talkininkai pasirodys ir miestelio visuomeninės paskirties vietose.
Ketinama ne tik rinkti šiukšles, bet ir kur reikia iškirsti krūmus, pagrėbti vejas.
„Talkas pradėsime jau nuo savaitės pradžios – balandžio šešioliktosios. Ir taip po truputį tai šen, tai ten suksimės visą savaitę. Daug kas priklausys ir nuo orų. Akcijos „Darom“ šeštadienis bus lyg visų darbų apibendrinimas“, – planavo K. Kryžius.

2 Atsakymai į “Rajono bendruomenė talkoms ruošiasi iš anksto”

  1. TU parašė:

    kuopkis jei kiaule esi :)

  2. parašė:

    Šauni akcija. Jau ne pirmi metai dalyvaujam. Jei ne tokia akcija, visai apkerpėtumėm ir per šiukšles neišbristumėm. Gėda dėl paežerių ir paupių savartynų. NEBŪKIM KIAULĖS, apsikuopkim.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto