REDAKTORIAUS SKILTIS: Dinozaurų diena

Audronė MALŪKIENĖ

Manau, ir jums pasitaiko akimirkų, kai situacijos kontekstas pasiklysta smegenų vingiuose, o koks nors vaizdingas epitetas įsimūrija lyg paminklinė lenta.
LRT Tyrimų skyriaus redaktorė Indrė Makaraitytė, Mažeikiuose vykusiame susitikime su regiono vyresniųjų klasių gimnazistais pristatydama pranešimą „Kodėl kritinis mąstymas yra šių dienų „must have“ savybė ir kaip ją ugdyti?“, be kita ko, pastebėjo: „Kai aš savo vaikams pradedu pasakoti apie popierinę žiniasklaidą, o jie maždaug tokio amžiaus kaip jūs, jie sako: „Na, gerai, mama, dinozaurų laikai praėjo, slėpkis tu su savo tais laikraščiais ir ta savo žiniasklaida.“

Apie aktualiją, kurią pristatė kolegė, – tai, kad interneto žiniasklaida, o tiksliau, informacija jame gali būti labai apgaulinga, kad kiekvienam būtinas kritinis mąstymas, gebėjimas išlukštenti tiesą iš įvairių melagienų ir provokacijų, – galėjau daugiau perpasakoti tik išklausiusi diktofono įrašą. O štai „dinozaurai“ įstrigo išsyk ir ilgam.

Suprantu, kad tai, ką pacitavau, – ne pranešėjos mintis, ji bandė vaizdžiai perteikti jaunimo požiūrį į vadinamąją tradicinę, sisteminę žiniasklaidą ir dar pačią seniausią iš visų – laikraščius.
Ne, gink Dieve, vaizdinga pravardė neįžeidė. Markas Tvenas jau daugiau nei prieš šimtmetį mus išmokė tinkamai reaguoti į netinkamą užuojautą, o jo frazę: „Gandai apie mano mirtį buvo gerokai perdėti“, – tenka kartoti diskusijose apie popierinės žiniasklaidos ateitį ar tos ateities nebuvimą.
Kad ir kur pakryptų diskusijos, šiandien mūsų atstovaujami „dinozaurai“ – reliktinė būtybė – dar gyvi, gyvuojantys ir siekiantys būti reikalingi.

Gal kada nors Spaudos diena ir taps tik istorine švente, primenančia apie lietuviško rašytinio žodžio draudimus bei persekiojimus. Gal. Bet kol kas ji – mūsų šventė. Ne tik „dinozaurų“, visų.
Kol yra tie, kam laikraštis – ne istorinis reliktas, ne muziejinis artefaktas (kurį, beje, reikėtų saugoti ir popinti išskirtinėmis sąlygomis), ne prisiminimas, o kasdienybė, gyvi bus ir žiniasklaidos dinozaurai.
Tad ačiū visiems, kas palaiko ir mūsų ilgametę istoriją, ir mūsų rytdieną.
Nuoširdžiausi linkėjimai kolegoms ir skaitytojams – kad ir jau praėjusios, bet reikšmingos šventės proga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto