REDAKTORIAUS SKILTIS: Koks bus blogos dienos vakaras?

Audronė MALŪKIENĖ

Įdomus šių metų vasaros derlius, teatleidžia už šį epitetą vaisių, daržovių ir kitų gėrybių augintojai. Vietinės braškės švystelėjo ir pradingo, o jų kaina beveik nekrito žemiau 4–5 eurų už kilogramą ribos, tiesa, gal kam pasisekė įsigyti pigesnių. Mano draugė su kompanija nuvažiavo prisirinkti žolių iš gerai žinomos viešos vietos. Nei čiobrelių, nei žemuogių lapų įprastoje vietoje nesurado. Viskas tiesiog išdegę… Pradeda dažnėti pamąstymų, kokios bus tolesnės šių metų derliaus ir produktų kainos. Tik itin optimistiškai nusiteikę analitikai drįsta prognozuoti, kad jos labai nekils.
Praktiko akimis žiūrint, keista būtų tikėtis, kad šią žiemą daržoves ir duoną pirksime pernykštėmis kainomis. Norėtųsi patikėti teoretikais, sakančiais, kad į mūsų rinką ateis kiti tiekėjai, kurių situacija šiemet geresnė. Bet žinant, kad prekiautojai – didieji optimistai – jie kiekvienoje problemoje stengiasi įžvelgti galimybę sau (taip bent apie optimizmą sakė garsusis Čerčilis), vilčių, kad niekas nebrangs ar brangs tik šiek tiek, maža. Ir įtariu, kad mums pasirinkimo nebus duota.
Tokį neekonomišką savo teiginį galėčiau pagrįsti tik pavyzdžiu. Prieš kelerius metus visuotinis kavos pabrangimas buvo paaiškintas augintojų problemomis – kažkas atsitiko derliui, tad pasaulinė rinka sureagavo į pasiūlos sumažėjimą. Metai eina, gal tie augintojai su savomis problemomis ir susidorojo, kas juos ten žino, bet mes už kavos indelį jau mokame beveik dvigubai daugiau nei tuomet.
Ką daryti pirkėjui, jei parduotuvėse niekas nemėgsta perrašyti kainų į mažesnes, nebent akciją siūlantys prekybos centrai? Kiekvienas, manau, patyrėme: jei jau kaina pakilo, tai ir nenusileis. Kad ir ką sakytų ekonomistai.
Ypač dabar, kai skaitome apie karščius ir sausras, nereikia galvoti, kad tai tik laikinas meteorologinis nepatogumas, kurį galime iškentėti įsijungę kondicionierius ar ventiliatorius. Vadovaujantis protingų senolių patirtimi, jei jau iš geros dienos vakaro nėra ko tikėtis, tai ką galvoti apie blogos rezultatą?
Čiobrelių dar turiu iš praėjusios vasaros, gal tik ne tokių kvapnių. O visa kita…
Geriau, blogiau – bet kažkaip išgyvename, kad ir ką sakytų ekonomistai. Tuo ir pasiguoskime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto