Redaktoriaus skiltis: Naujos tarnybos poreikis

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Savivaldybei reikia dar vieno etato. Vieno – blogiausiu atveju, o geriausiu – viso skyriaus.
Skyrius vadintųsi… Tssss. Kalbėkime tyliau, nes nežinia kas gali išgirsti ir piktam panaudoti šią informaciją.
Taigi skyrių būtų galima pavadinti Konfidencijų skyriumi, o jei norėtume solidžiau, kad atitiktų visų kitų dabar veikiančių padalinių lygmenį, galėtume pakrikštyti Slaptosios ir konfidencialiosios informacijos užšifravimo ir dešifravimo tarnyba, sutrumpintai – Slaptąja Tarnyba.
Kodėl manau, kad daugiau specialistų būtų pats tas? Mat jeigu Savivaldybė įsteigtų tik vieną darbuotojo etatą, kas tada įslaptintų tiek daug savivaldybinės reikšmės informacijos? Imtų kas nors ir prasprūstų… Slaptumui reikia išskirtinės kontrolės, tai kontrolei – dar griežtesnės kontrolės, o visai slaptų darbų aplinkai – neperšaunamos, neperšnibždamos ir jokiems aparatams neįveikiamos būstinės.
Pavyzdžiui, Savivaldybės pastato rūsių. Jei dar būtų galima specialiai izoliuoti sienas, pamatus ir stogą, pasisektų dar geriau. Įėjimas – tik su specialiaisiais leidimais, patikrinimas – visokiais detektoriais… Tarnybiniai šunys apsaugininkams prie kojų. Pašaliniams įžengti draudžiama. Pašaliniai – visi, kas nori ką nors sužinoti ir tą žinojimą išsinešti už pastato ribų. O dar baisiau – paskleisti kaip kokio siloso ar nuotekų smarvę!
Ir išvis kokia nesąmonė vadintis Mažeikių rajono savivaldybe ar tos savivaldybės administracija?! Geriausiai būtų koks penkiolikaženklis numeris, šifras, kurį žino tik šalies prezidentas, net rajono merui pasakoma pusė ar trečdalis kodo. Kita dalelytė – administracijos direktoriui, dar truputis – kokiam nors slaptam viršininkui ar neetatiniam patarėjui. Kol visi nesueis vieton ir nesusitars, tol paslaptis gyvuos.
Tarybos posėdžiai turėtų būti rengiami naktį, vyrai ir moterys rinktųsi X dieną Y valandą, slaptažodis nuolat keičiamas, susibūrimo vieta – taip pat.
Kiekvienas išrinktasis pasako ne tą priesaiką, kokią išlemena dabar – rimtą, įpareigojančią, užburiančią – kaip slaptoje ložėje, maždaug: jei prasižiočiau – tegul mano idėjiniai bendrininkai mane su maišu meta… Na, kaip norite: nuo Šatrijos kalno, Ventos tilto ar į Plinkšių ežerą, ar į užpelkėjusią Sedulą.
Kas bus slapta? Ogi viskas! Nusipirko koks nors seniūnas šluotą ar semtuvėlį – užšifruojama ir paslepiama! Padažė rangovai tvorą – sąmata į Slaptąją Tarnybą! Rajono biudžetas išvis turėtų tapti superpaslaptimi, jo vykdymo ataskaitos – neperšaunama mašina slapto kurjerio būtų gabenamos į aukščiausią ministeriją, o pats kurjeris burnoje įsisiūtų ampulę su kalio cianidu – maža kas gali jį pagauti ir bandyti sužinoti Didžiąją Paslaptį…
Tuoj kažkas paklaus, ko čia fantazuoju. Ne fantazija tai, o realybė. Jau kelintą kartą skaitau oficialius atsakymus iš Tų Rūmų ar jų padalinių. Ir kai tik paklausi, kiek mums, mokesčių mokėtojams, kainuoja valdiška šluota su semtuvėliu, tvoros dažai ar suolelis parke, tau tuoj atsako: tai KONFIDENCIALU.
Todėl ir bijau – jei šitiek žmonių mūsų rajone dirba su slapta informacija, kaip juos apsaugoti?
Ir kaip apsaugoti pačią informaciją? Neduok Dieve, koks nors mažeikiškis sužinos, kad jo šluota, identiška Savivaldybės valytojos darbo įnagiui, kainuoja tik menkus dešimtį litų, kai toji viešoji – dešimteriopai daugiau. Juk vargšas įsižeis! Dar pasismeigs ant tos pačios pigiosios šluotos!
Ką tuomet darysime, paslapčių nesaugotojai, liežuvautojai ir svetimų kišenių tikrintojai? Kur akis dėsime? Jau geriau tegul būna Viskas Visiškai Slaptai.
Nusibodo tas neperregimas skaidrumas. Iki skausmo.

8 Atsakymai į “Redaktoriaus skiltis: Naujos tarnybos poreikis”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Siulau mazinti Savivaldybes darbuotoju skaiciu! Kai kurie sedi nuo “ smetonos laiku“ diedukai! Kokia,idomu is tokiu nauda? Nejau tik ,kad vieta uzimtu atstovu,kurie yra sumnanesni specialistai? Keisti daugeli reikia i jaunus ir sumanius darbuotojus.Tada musu Miestas bus siuolaikiskai atjaunejas.

 2. akivaizdu parašė:

  Skundžiasi Daiva per laikraščio portalą, ui ui a ja jai,kad niekas nenori jos klausyti ir gaišti laiką dėl jos pamąstymų.Kas belieka?

 3. Daiva Šideikienė parašė:

  Kai valdžia nepaprastai godi, vyrauja ,,savas ratas’’ir pinigų dėsnis, tada politikų ir valdininkų sąžinė nutyla , o visa informacija tampa konfidenciali.
  Aišku, sovietmečio komunistai išskirtiniams savo klapčiukams suteikia išskirtines teises , būtent , konfidencialumo pasižadėjimo nereikėjo pasirašyti Antikorupcijos komisijos pirmininkei L.Kačerauskienei ir buvusiam Tarybos nariui A.Šemetai susipažįstant su audito ataskaita dėl UAB ,,Mažeikių autobusų parkas‘‘ , ,savo rato‘‘ žmonėms tai buvo leidžiama daryti be jokių trukdžių . Na, o buvęs plytelių ir kitų statybinių medžiagų sandėlio direktorius S.Šiurys, atsisėdęs į asmeninio ( politinio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo kėdę pajautė vykdomosios valdžios skonį ir suprato, kiek daug galima padaryti esant tokios valdžios sudėtyje: pvz. galima neduoti Tarybos narei Laisvės gatvės techninio projekto ekspertizės išvadas. Ne todėl ,kad ši informacija konfidenciali , o todėl ,kad tai nesusiję su Tarybos nario veikla. O tokių pavyzdžių labai daug.

 4. Algirdui P. parašė:

  ŠNIPŠTAS buvo ir bus belaukiant šviesaus rytojaus.Žiūrėk plačiau,ogi rusas žvangina ginklais.Smulkmenos tos popierėlės iš savivaldybės.

 5. Algirdui parašė:

  Seimo nario S.Giedraičio patarėjas buvo Algirdas Petravičius,bet abu šaudė tuščiais pistonais.Liko tik istoriniai prisiminimai apie šio tandemo neveiklumą.Ką atitinkamai ir įvertino rinkėjai atsisakę jų paslaugų.Žodžiu rinkimai prasidėjo žodiniuose apsižodžiavimuose.Kas būtų,jei vėl mane išrinktumėte…..tikriausiai…..šnipštas.

 6. To Algirdas P. parašė:

  Kodėl bijai viešai prisipažinti,kad buvai Stanislovo Giedraičio patarėju ir atstovu ryšiams su tauta.Bandau prisiminti,ką gero nuveikėt ir niekaip neprisimenu kažko apčiuopiamo.Kritikas mat atsirado.Galim dar padiskutuoti apie pačiam patikėtas kompresorių gamyklos patalpas ir kas iš jų liko po tokio gaspadoriaus.

 7. Jorė parašė:

  Šaunuolė p.Malūkienė. Mūsų savivaldybė kaip bala, kurioje verda tik jos gyventojams suprantamas gyvenimas. Tik šios balos atstovams viskas leidžiama, tik jie viską žino, jie patys geriausi, patys gražiausi. Kokie Mažeikių gyventojai? Ko jie nori? Informacijos? Tegu džiaugiasi raudonu suoleliu, Senamiesčio parku ir kiekvienu žodeliu, kurį teikiasi pasakyti Savivaldybės klerkai!

 8. Algirdas P. parašė:

  Lieka tik žavėtis Audronės drąsa ir įžvalgumu. O iš kitos pusės pikta, kad keli savivaldybės „žmogeliukai“ paprasčiausiai tyčiojasi iš gyventojų. Ir iš žiniasklaidos. Vieša informacija negali apaugti jokiais konfidenciailiais slaptumo lašiniais. Dabartinė politinė dauguma, kuriai diriguoja „socdemai“ ir „tvarka ir teisingumas“ (čia super slapta informacija!) bando savų žmonių kantrybę, kuri po truputį jau baigiasi (konfidenciali informacija!!!).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto