REDAKTORIAUS SKILTIS: Pareina virusai!

Audronė MALŪKIENĖ

Savaitgalį teko blaškytis po parduotuves ir vaistines – kovidas ne tik priartėjo, bet ir realiai apsireiškė, kaip mėgsta sakyti teisėsaugininkai, artimoje aplinkoje. O pas mus tokia tvarka: kas sveikas, tas ir rūpinasi sergančiaisiais.

Į Mažeikius virusas atėjo kartu su šalčiu ir sniegu. Jei 46-ąją metų savaitę Telšių apskritis buvo įvardijama kaip mažiausiai paveikta virusinių ligų, gripo ir kovido, o Mažeikiai buvo „sveikiausi“ apskrityje, praėjusią savaitę (47-ąją) situacija gerokai pablogėjo.

Palyginkime: 46-tą savaitę (lapkričio 13–19 d.) sergamumo gripu, ŪVKTI (ūminėmis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis) ir COVID-19 liga rodiklis mūsų rajone buvo 790,67 atvejo, tenkančio 100 tūkst. gyventojų, o praėjusią, 47-tą metų savaitę, jis pašoko iki 1141,64. 46-tą savaitę mūsų rajone buvo registruoti 67 COVID-19 ligos atvejai, praėjusią savaitę – jau beveik dvigubai daugiau – 116.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento specialistai primena asmeninio saugumo taisykles. Pirmiausia, į ką, manau, reikia atsižvelgti, tai nevaidinti nepakeičiamųjų ar darboholikų ir likti namuose, o ne skubėti į darbovietes, mokymosi įstaigas, parduotuves, renginius ir ten sėkmingai platinti virusus.

Antra. Tarp teigiamų įpročių, kuriuos išsiugdėme dar 2020-aisiais, visuotinio drebėjimo ar neigimo laikais, – rankų plovimas. Tiesa, jis nebe toks, kokio reikalauja medikai: tai daryti reikia reguliariai, kruopščiai ir ilgai (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių). Arba vėl ieškotis dezinfekuojančio skysčio. Aš radau, dar galioja.
Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies ar burnos. To paties venkime, jei ką tik naudojome dezinfekuojantį skystį, patikėkite, nelabai malonus pojūtis.

Specialistai primena: būtina dažniau vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo (jei kas užmiršo reikalavimus, internetas pilnas detalių patarimų).
Nenorite užkrėsti artimųjų? Reikės dėvėti medicininę kaukę ar respiratorių, kurie padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Tą patį reikia naudoti slaugantiesiems sergantį asmenį.
Manau, kad laikas medicinines veido kaukes arba respiratorius pradėti dėvėti viešose uždarose vietose, bet kas bus ta pirmoji „kregždė“? Mes juk tokie nedrąsūs, kažkaip nejauku atkreipti į save dėmesį. Kas kita, kai tai paliepia iš aukščiau. Bet mūsų sveikata – mūsų pačių reikalas, gal jau supratome?
Einu ieškoti kaukių paketų iš 2021-ųjų. Turbūt, liko nepraplėštas.
Ir jūs pagalvokite, labai jau nemalonios ir kankinančios ligos – gripas ir kovidas. Su pasekmėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto