Redaktoriaus skiltis: Renovacijos dienoraštis (įžanga)

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pasinaudojusi vienos mažeikiškės patirtimi, pradedu daryti, ko ji labai apgailestavo nedariusi laiku. „Reikėjo nuo pat pradžios rašyti renovacijos dienoraštį“, – prisipažino mano draugė, kaskart supažindinanti su jos daugiabučio gyvenamojo namo atnaujinimo peripetijomis. Jei manęs nebūtų laukęs tas pats likimas, gal ir neskatinčiau tokių kalbų. Kad ir kokie motyvai buvo, išklausiau ne vieną juokingą, paradoksalią, o kartais net ir piktinančią istoriją.

Mažeikiškiams vis dar aktualus žodis „renovacija“ pagaliau įgyja kūną ir mūsų namo bendruomenei. Žodžių kol kas nedaug, yra tik vaizdas: vakarų pusėje dygsta pastoliai, šiaurinis pamatas jau beveik atkastas, šalia mūsų lauko laiptų žioji duobė, o nuo traumos mus saugo du kryžmai sukalti pagaliai…
Gaila buvo statybininkų, pradėjusių kurtis „rezervate“ – aptvertoje teritorijoje prie mūsų devynaukščio. Kas tik ėjo pro šalį, kalbino, klausė, išsakė savo nuomonę. Tad penktadienį perskaičiau ant lauko durų skelbimą-draudimą: pasirodo, ne tik laipioti pastoliais, landžioti už tvoros ir liesti statybininkų turtą yra didelis nusikaltimas, kuris neabejotinai bus baudžiamas. Draudžiama net kalbėtis su darbuotojais. Kokia bausmė laukia smalsiųjų kaimynų, nepasakyta. Prisipažinsiu, ir aš kartą pasisveikinau su statybininku – tuomet pirmą kartą pamačiau taip ilgai lauktus renovuotojus, buvo labai įdomu, ką jie pusiaužiemį pas mus žada daryti, tad ir pakalbinau. Dabar telieka laukti atpildo už draudžiamus veiksmus.
Tiesa, viena bausmė jau lyg ir paskirta. Prieš šventes mano bute apsilankė subrangovai – plastikinių langų gamintojai. Atidžiai apžiūrėję visus buto langus ir balkonus, vyrukai pareiškė, kad jie pagamins tik tris. „Kaip turėčiau tai suprasti?“ – nustėrau. Paprastai – pasirodo, techniniame namo renovacijos projekte pažymėti visi keturi buto langai, bet tik projektuotojams ir statybininkams suprantamais ženklais pažymėti trys – kaip renovuotini. Kuo nusikalto ketvirtoji, dažniausiai varstoma ir labiausiai išklerusi konstrukcija, niekas nežino.
Namo gyventojai anksčiau apskritai svarstė, iš kur projektuotojai sužinojo, kiek langų reikia keisti, kiek palikti. Nes niekas nieko neaplankė, nežiūrėjo, neklausė. „Gal iš palydovo?“ – ironizavo.
Dabar ir aš imu panašiai mąstyti, mat langų gamintojai mane paguodė, kad esu ne vieniša, jų skaičiavimais, tokių „vaiduokliškų“ langų name dar bus ne vienas ir ne du – gal net dvidešimt. Rašau, ką man sakė specialistai, detaliai apžiūrėję namą. Nedrįstu jų teiginiais nei abejoti, nei šimtu procentų tikėti – gal ir jie ko nors nežino. Juk renovacija – toks sudėtingas ir beveik slaptas dalykas, kaip įtikino mane raštas ant lauko durų.
Bandysiu tą paslapties šydą kartkartėmis praskleisti. Tikiuosi, kad generalinis rangovas neturi įgaliojimų atlikti kratas slaptą informaciją paviešinusių asmenų namuose. Nors ką aš kalbu – mažeikiškių patirtis liudija, kad mes patys save dar ne kartą iškrėsim ir perkrėsim. O tai jau renovacijos pliusas.
Ką gi, pirmasis dienoraščio puslapis jau gimė. Laukite tęsinio. Dabar stebiu, ar nenukapos visų prie namo augančių medžių – ir trukdančių, ir šiaip nepatinkančių. Mat bijau kreiptis į statybininkus ir įspėti, kad jei pajudins mūsų numylėtus beržus, rašysiu protesto notą. Net pačiam Mazuroniui. O ką? Jam gi prieinama informacija su grifu „Visiškai slaptai“.

15 Atsakymų į “Redaktoriaus skiltis: Renovacijos dienoraštis (įžanga)”

  1. Daiva Šideikienė parašė:

    Čia tai jau ne naujiena, jog pagal parengtus techninius projektus, renovuojamuose daugiabučiuose namuose ,,pritrūksta‘‘ keičiamų langų skaičiaus. Nors už techninių projektų parengimą , tos srities specialistams yra mokami pinigai ir atrodo šių projektų rengėjai turėtų ir privalėtų suskaičiuoti kiekvieno namo keičiamą langą , tačiau taip nėra. Šiuo konkrečiu atveju, valdininkai įžvelgia gyventojų kaltę, nes gyventojai susipažinę su techniniu projektu turi informuoti apie neteisingai nurodytą keičiamų langų skaičių.
    Bet yra ir kitų dalykų. Pvz. Mažeikių m. vienam daugiabučiui gyvenamajam namui buvo išduotas energinio naudingumo sertifikatas ant kurio buvo užrašas ,,Molėtų rajono savivaldybė‘‘. Na ir šioje situacijoje mūsų valdininkai randa pasiteisinimą , jog tai paprasčiausia techninė raštvedybos klaida.

  2. įdomumo dėlei parašė:

    ,,Lietuvos rytas“:Audrė Srėbalienė 2013-12-05

    Taupiausio renovuoto daugiabučio pirmininkė nuo pastolių vaikė girtus darbininkus.

  3. to... parašė:

    Pamėginkit paskambinti ponui R. Paradnikui – gausite labai ,,išsamų“ atsakymą dėl renovacijos problemų arba ,,Admiturui“(tik žiūrėkit, kad patį neapkaltintų, nes jie visi išvien).

  4. Vardas (privalomas) parašė:

    Nezinau,bet kaip as negaliu kalbeti ar stebeti,kaip renovuojamas musu paciu bustas uz musu paciu pinigus? Na jau? Pries pasirasant sutikima musu daugiabucio renovacijai ,susirinkimai namo gyventojams vyko karta i savaite.Po sutikimo renovuoti ir prasidejus renovacijai, nebuvo ne vieno susirinkimo,nors mes pageidavome,nes norejome issisakyti del ivairiau nesklandumu vykstant darbams.Namo pirmininko mes nematome diena,nes jis vaiksto tik tamsoje…Kodel? Kai nuarde musu dar visai nesenas palanges,kurios buvo pirktos uz musu pinigus,mes ju negavome,kazkas pasisavino neatsiklausiant gyventoju. Mano balkono grindis,kurios buvo isklijuotos dailiomis baltomis plytelemis isdraske,paliko tik duobes.Ir tik del mazu krastuose igreztu metaliniu ploksteliu.Kas dabar man sutvarkys balkono grindis ir atlygins zala? Vienu zodziu,daug neaiskumu su tom renovacijom! Veliau ar anksciau isaiskes!

  5. Vardas (privalomas) parašė:

    h…..t…..t…p…..:/……. /…….openbox.puslapiai.lt/?file=fasad%F8_%F0iltinimas.rar. Nutrinkite daugtaškius.Čia aprašymas,kaip turi būti atliekami darbai.auksarankiai gėralu varomi liaudies meistrai pusės jų neatlieka.

  6. Jonė parašė:

    Šaunuolė autorė ir šmaikščiai, ir teisingai.

  7. bananrespublic parašė:

    Šaunuolė moteris.Jei visi domėtusi už ką moka,aferistams būtų gerokai sunkiau .Deja,kituose daugiabučiuose visi abejingi,dejuoja,nori,kad kiti eitų už juos kovoti.Su darbininkais neleidžia kalbėtis todėl,kad dirba ir patentininkai,kad būtų ant ko viską suversti kai pradės lįsti brokai.Tos vagių įkurtos kontoros išlįs sausos,nes yra sutartys su patentininkais. O darbininkų dauguma girtuoliai ir brokdariai,kurie pavakarėje jau slankioja kaip vaiduokliai.Normalus žmogus neis arti tokiais įkainiais. Ne paslaptis,kad pas juos galima nusipirkti klijų,armavimo mišinio,už kurį vėliau mokės namo gyventojai. Sekmės A.Malūkienei ir lauksime objektyvių straipsnių šia tema.Nes kažkada tie polistirolio klijuotojai ateis prie daugelio namų.

  8. bananrespublic parašė:

    Pagal visus fizikos desnius,šilumos sanaudos turetu sumažeti nuo tada,kai apklijuoja tuo polistiroliu nama, o ne kada ji priduoda abejotinos reputacijos komisijai.taciau pagal saskaitas už šildyma,cia galioja tik korumpuotu vagiu savivales istatymai.tik nereikia cia pusti miglos apie naujus stebuklingus radiatorius.

  9. skaitytojau parašė:

    pagal jus, tie, kurie turi daug pinigų yra nemirtingi? Tai tegu daro statybininkai ką nori, jūs mokate neaišku už ką pinigus ir padedate turtuoliams tapti dar turtingesniais. Paskui einate vis pabambėdami pakampėmis, kad blogai padarė, blogi rangovai, bloga savivaldybė… O ką pats nuveikėte, kad renovacija būtų kokybiškesnė ir skaidresnė? O teigti, kad niekas nepasikeis po straipsnių, mažų mažiausiai yra nepagarba autorei.

  10. zita parašė:

    pagal viska ,langai turi buti pakeisti pirmoje eileje ,jug tai taupymas silumos visam namui ,sildymo sistema taip pat naujei viska ,visus vamzdynus ,jei norim kad pigiau moket o isores grozis antroje vietoje ,o jei zmones nenori keist viduj vamzdynu ,atsieit as pasikeiciau ir neleisiu kad man isgriautu vonias po remontu ,bet kas bus kai kaimynui seni vamzdynai prakiurs ir tada jus apleis vandeniu ,tada kaltu neieskokit ,nes patys to nenorejot,jug ne nuosavam nameli esam kad is virsaus nieks mus neuzpils vandeniu ,tad reikia visiem gerai galvot pries renovacija.

  11. skaitytojas parašė:

    Sėkmės, Audrone, bet……nesinori apie renovaciją ir kalbėti, nes ji yra tokia kokia yra ir niekas nepasikeis po jūsų straipsnių, juk ir taip visi puikiai žinome, kad ji vyksta ne taip kaip reikėtų. Projekte (Naftininkų 14) trūkumai – netikslus langų skaičius, dujų vamzdžio atkėlimas nuo sienos…….o ką jau bekalbėti apie darbų kokybę, reikia mėnesių mėnesius laukti, kol padarys langų apdailą, užtaisys skyles po vamzdžių keitimo…..Argi nejuokinga – pakeitė balkonų langus, kol apšiltins, pro juos bėga vanduo į vidų, o prikalė rėmus prie medienos, kuri drėksta, ar tai gerai ne man spręsti. Savivaldybės atsakingo asmens teiginys – ,,jų toks darbo stilius“ kelia kai kurių minčių pamąstymui Žinot, man patarė vienas protingas žmogus ,,o tu nusispjauk ant visko, nes gyvenimas per trumpas, kad nervintis dėl to, ko negali pakeisti“ . Taip ir padariau, juk yra atsakingi – savivaldybės specialistai, namo administratorius, išrinkti nuo laiptinių atstovai. tad tegul ir pasidomi tais reikalais, o iš kitos pusės pažvelkim pozityviai – namas iš išorės bus išvaizdus – didelis pliusas miesto įvaizdžiui, nes ir žmogų sutinkame pagal išvaizdą, o palydime pagal vidų, juk išorinis grožis nereiškia, kad ir vidus gražus. Nusišypsokim vienas kitam, išeikim pasidžiaugti gamta, ,, netrukdykim“ dirbti ten kur byra dideli pinigai, nes didelius pinigus visada dengia šydas ir ne mirtingųjų valioje jį nuplėšti…..

  12. REGINA parašė:

    TIK PATYS GYVENTOJAI TURI LAB KONTROLIUOT SAVO NAMA NIEKO NEBIJODAMI ,JUG KAD IR VALSTYBE DENGIA DIDZIAJA DALI PINIGU NESVARBU,BET JIE NETURI ATSIDURTI PONULIU KISENESE.,,JIE SKIRTI VIENA KARTA TAI IR ZIURETI IR REIKALAUTI ATSAKOMYBES IS PONULIU KURIE VADOVAUJA RENOVACIJAI.,MACIAU TOKIA LAIDA PER TELEVIZORIU .ZMOGUS VEIDO NERODE ,BET PASAKE SURENOVAI 9 AIUKSTU NAMA ,TAI GALI NAMUKA MAZDAUG SAU PASISTATYT MAZAM MIESTELI ,,TAM KAS VADOVAUJA RENOVACIJAI.

  13. to ar parašė:

    lokalinė sąmata yra priedas prie rangos sutarties, kreipkitės į namo administratorių.

  14. Joooo parašė:

    „Pasisekė“ statybininkams…Tik siūlau autorei labai jų „neterorizuoti“, jie žmonės jautrūs, yra Lietuvoje pavyzdžių, kaip įpusėję darbus jie dingsta

  15. ar parašė:

    aš turiu teisę gauti namo renovacijos samatą,juk čia yra naudojami mano pinigai,tai kodėl tai daroma slapčia,aš manau,kad kiekvieno namo samata turi būti internete viešai,kad kiekvienas gyventojas ją galėtų matyti ir žinoti,kokios medžiagos ir kokios jų kainos,kiek kainuoja kiekvienas darbas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto