
Vakar sukako lygiai 35 metai nuo tos dienos, kai po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo buvo surengti pirmieji vietos savivaldos rinkimai.
Šiandien diskutuojama, ar galima sakyti, kad atkurtai savivaldai – 35. Kiti mano, kad tikroji savivalda ir tikrieji rinkimai prasidėjo tik po penkerių metų.
Taip manyti leidžia vienas kitas BET. Pavyzdžiui, 1990 metų savivaldos rinkimai vyko pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos pagrindų įstatymą, priimtą tų metų vasario 12 d. ir pasirašytą (cituoju dokumentą) Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininko Algirdo Brazausko, t. y. jau nebeegzistuojančios sovietinės Lietuvos vadovo, iki rinkimų į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą likus 12 dienų, o iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – mažiau nei mėnesiui. Jei netikite, patys skaitykite: šio teisės akto tekstas paskelbtas Seimo portale https://e-seimas.lrs.lt/
Minėto įstatymo tekste vietos savivalda apibūdinama taip: „tai Respublikos administracinių-teritorinių vienetų gyventojų ir jiems atskaitingų vietos savivaldybės organų savarankiška veikla Lietuvos TSR įstatymų nustatytose ribose spręsti savo reikalus ir įgyvendinti priimtus sprendimus“; savivaldybė – „tai administracinio-teritorinio vieneto gyventojų visuma su jų formuojamais valstybinės valdžios ir valdymo organais“; o trečias pirmojo straipsnio punktas sako: „Vietos savivaldą Respublikoje reguliuoja Lietuvos TSR Konstitucija, šis įstatymas, taip pat Lietuvos TSR apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus), Lietuvos TSR rajono (apskrities), Lietuvos TSR miesto savivaldos įstatymai ir kiti Lietuvos TSR įstatymai“.
O dabar nuo BET pereinu prie TAČIAU. Kad ir kaip po 35 metų vertintume tokį istorinį faktą, minėtas įstatymas įsigaliojo 1990-03-24 (t. y. pirmųjų po Nepriklausomybės atgavimo savivaldos rinkimų dieną) ir galiojo penkerius metus – iki 1995-03-26, kai pradėjo veikti LR vietos savivaldos įstatymo pirmoji redakcija. O LR savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas buvo priimtas tik 1994-07-07 ir su pakeitimais (suskaičiavau 64 jo suvestines redakcijas!) galiojo iki 2022-09-01. Jį pakeitė LR rinkimų kodeksas, reglamentuojantis visus rinkimus pagal jų rūšį – nuo Prezidento iki mūsų ar dar mažesnės savivaldybės tarybos.
Bet sugrįžkime į 1990-ųjų pavasarį. Tų metų kovo 24-ąją visi balsavimo teisę turintys piliečiai buvo pakviesti ateiti į rinkimus. Prieš juos žmonės galėjo patys, susibūrę atitinkamo dydžio grupėmis, kelti pageidaujamas kandidatūras į rajono, miesto ar apylinkės tarybas. Primenu, kad tuo metu deputatų tarybos buvo formuojamos ir mažesniuose administraciniuose „vienetuose“.
Po pirmųjų savivaldos rinkimų (ir pakartotinio balsavimo balandžio 7 d., kur jo prireikė), deputatų mandatus gavo 195 mūsų rajono gyventojai.
63 deputatai buvo išrinkti į Mažeikių rajono tarybą, 37 – į Mažeikių miesto tarybą, 13 – į Sedos miesto, 82 – į apylinkių tarybas.
Kaip matote, tarybų narių arba deputatų turėjome kaip niekad daug ir įvairių – visi tuomet mokėsi demokratijos, valdymo ir valdymosi (taip pat nelengva!), t. y. aktyviai dalyvavo savosios vietovės politiniuose, ekonominiuose ir kultūriniuose procesuose.
Manau, ne visi prisimena, kad pirmasis rajono meras (tuomet – tarybos pirmininkas) buvo Vygandas Povilas Ostrauskis, o miesto meru (miesto deputatų tarybos pirmininku) tapo Jonas Jurkus. Sedos miesto tarybai vadovavo, vadinasi, ir jo meru buvo išrinktas amžinybėn jau išėjęs Bronislovas Kukulskis. (Viekšnių miestas Mažeikių rajonui tuomet dar nepriklausė.)
Ir dar vienas TAČIAU. Įsimintinas faktas – tai, kad 1990-ųjų rinkimuose mūsų rajono žmonės buvo patys aktyviausi per šiuos 35-erius metus – juose balsavo 61 proc. rinkėjų. Matyt, suveikė racionalus žemaitiškas požiūris: pats pasiūliau, pats ir nubalsuosiu.
Gerai pasiraususi tarp savo popierių ir dokumentų dar rasčiau deputato pažymėjimą. Prisimenu ir rajono tarybos vadovų rinkimus – Vasario 16-osios gatvėje buvusiuose Kultūros namuose prasėdėjome beveik pusę paros – iki 22 val. vakaro (IT tuomet nebuvo, viskas popieriukais…).
Taigi, dabar galvoju: o koks skirtumas, ką kas sako – ar nepriklausomai savivaldai 35-eri, ar 30, vis tiek yra proga pažymėti sukaktį ir ją švęsti. Tiesa, jei atkurtos savivaldos pradžia laikysime 1995-ųjų rinkimus, vakarykštę šventę galime pratęsti – mat jie vyko 1995 m. kovo 25 d. Tuomet pirmuoju meru (taip savivaldybės vadovo titulą jau įvardijo ir Vietos savivaldos įstatymas) buvo išrinktas Sigitas Kaktys.