REDAKTORIAUS SKILTIS: Tarp kelių progų…

Audronė MALŪKIENĖ

„Tarp dviejų aušrų pasaulis kaip pasaka“, – rašė mūsų literatūros klasikas Vincas Mykolaitis-Putinas. Norėčiau perfrazuoti šią lyrikos eilutę. Arba, kaip dabar madinga, suaktualinti.
Šiandien – Pasaulinė sveikinimosi diena ir Pasaulinė televizijos diena. Penktadienį – Nieko nepirkimo diena. Nors neįvardijama, kad ta Nepirkimo diena – pasaulinės reikšmės, visagalis googlas skelbia, kad ją sugalvojo kanadietis, vadinasi, pasaulio gyventojas.

Sveikinimosi diena „gimė“ 1973 m. Du broliai amerikiečiai, kovojantys prieš Šaltąjį karą ir gyvenantys ne tame pačiame mieste, tądien susitiko, apsidžiaugė vienas kitą pamatę ir nutarė parašyti laiškus pažįstamiems žmonėms – be jokios politikos, tiesiog išreikšti džiaugsmą, kad jie yra, ir perduoti geriausius linkėjimus. Tik paprašė, kad kiekvienas parašytų ir išsiųstų po 10 tokių laiškų savo žmonėms. Tokiu būdu pasisveikintų ir pasidžiaugtų, kad gali bendrauti.

O štai Pasaulinė TV diena… Nors „Tele-bim-bam“ tvirtino: „Geras daiktas yra televizorius…“, kaip tik žmonės jo nevadino! Nuo „kalbančios dėžės“ (švedų rašytoja ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo) iki „durnių dėžės“ (taip rėkauja visi, kas netingi). O mes vis tik prisiminkime, kiek mokslininkų ir išradėjų turėjo padirbėti, kad ta dėžė pasaulyje atsirastų… Nuo pirmųjų išradimų praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje iki pirmosios TV studijos (1929 m. Londone), pirmųjų transliacijų (1931 m. Los Andžele ir Maskvoje), reguliarių programų tinklelio (1937 m. BBC), pirmojo buitinio televizoriaus (1938 m.)… Mūsų laiką godžiai ryjanti dėžė, tačiau kiek ji gali ir žino…

Pabandykime viską sujungti šią trumpą savaitę. Šiandien parašykime laišką nors vienam žmogui. Tegul ir elektroninį – laikai keičiasi, bet nuoširdų ir gerą, be problemų. Susiraskime seną filmą, TV laidą – prisiminkime laikus, kai tai buvo ne tik dėžė, bet ir langas į pasaulį (mums – tik pravertas, kitiems – atlapas!).

O iki penktadienio pagalvokime, kiek daug visko turime. Ir ko mums nereikia, bet gal pravers kitiems. Suorganizuokime mainų mugę ar tiesiog kam nors ką nors atiduokime. Ir neieškokime daikto į vietą! Būkime ištvermingi ir tvarūs!
Mūsų pasaulis nėra uždarytas tarp dviejų, trijų ar daugiau progų, tikrai ne. Bet kartais jos pasufleruoja, kuo galėtume save sudominti, pralinksminti ar tiesiog pastumti į šalį problemas. Kai jų nepamatai, kai kurios jų tiesiog praeina mus aplenkdamos. Jau įsitikinau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto