Registracija dėl valstybės paramos dabar, įstatymas – vėliau

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Darbuotojų prastovas paskelbusios įmonės ir užsiimantys individualia veikla asmenys, nukentėję nuo koronaviruso ir pretenduojantys į kompensacijas bei subsidijas, nuo sekmadienio galėjo registruotis Užimtumo tarnyboje.
Nors nukentėjusių nuo viruso verslo subjektų registracija prasidėjo, neaišku, kokia bus kompensacijų bei subsidijų skyrimo tvarka. Ją numatančios Užimtumo įstatymo pataisos Seime turėtų būti priimtos antradienį.

Kompensacija darbo užmokesčiui

Karantino ir ekstremalios padėties dėl koronaviruso metu prastovas paskelbę ir taip išlaikyti darbo vietas siekiantys darbdaviai turi galimybę gauti kompensacijas. Jos bus skiriamos kompensuoti daliai darbo užmokesčio, sumokėto per darbuotojų prastovą.
Į kompensacijas gali pretenduoti nebiudžetinės įstaigos, kurios nebankrutuoja ir nėra likviduojamos. Tokių įmonių vadovas ar atsakingas asmuo per paskutinius metus negali būti baustas dėl nelegalaus ar nedeklaruoto darbo, užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimų. Taip pat dėl darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimų ir pan.
Eiliniame Seimo posėdyje antradienį turėtų būti pritarta Užimtumo įstatymo pataisoms, pagal kurias visiems darbdaviams būtų taikoma prastovų subsidija – 90 proc. dydžio, jei išmoka yra iki minimalaus mėnesinio atlygio (607 eurų), ir 70 proc., jeigu iki pusantro minimalaus mėnesinio atlygio (910 eurų).

Turės išlaikyti dalį darbo vietų

Pagal įstatymo pataisų projektą, subsidija būtų skiriama tik darbdaviams, kurie bent tris mėnesius po karantino išlaikys ne mažiau kaip pusę darbo vietų.
Subsidijų negautų darbdaviai, darbuotojus atleidę savo iniciatyva be jų kaltės, išleidę neapmokamų atostogų darbuotojo prašymu.
Darbdavius dėl subsidijos darbo užmokesčiui konsultuoja šios Užimtumo tarnybos Mažeikių skyriaus specialistės: Raimonda Kriaučiūnienė, tel.: (8 443) 66 945, 8 683 25 170; Rasa Petkuvienė, tel. 8 609 51 087; Laima Juškienė, tel.: (8 443) 50 060, 8 683 29 193.

Turi atitikti sąlygas

Asmenys, dirbantys savarankiškai ir dėl paskelbtos ekstremalios situacijos bei karantino negalintys vykdyti savo veiklų, taip pat gali registruotis Užimtumo tarnyboje dėl fiksuotos 257 eurų subsidijos.
Teisę gauti išmoką turi individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai. Taip pat ir asmenys, kurie verčiasi individualia veikla (įskaitant dirbančiuosius pagal verslo liudijimą), fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, šeimynos dalyviai, taip pat asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis arba pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos.
Pretenduojantieji į subsidijas turi atitikti visas šias sąlygas: savarankiška veikla buvo registruota ne trumpesnį kaip 3 mėnesių laikotarpį per paskutinius metus ir nebuvo išregistruota iki dienos, kai Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją ir karantiną; asmuo nedirba pagal darbo sutartį, neturi darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, negauna darbo pajamų ir neturi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.
Išmoka pasinaudoti galės ir nuo socialinio draudimo įmokų atleisti asmenys: pensininkai, neįgalieji ir pirmą kartą pradėjusieji veiklą.

Konsultuoja paskirtos specialistės

Savarankiškai dirbantiems ir Užimtumo tarnyboje bedarbiais registruotiems arba neregistruotiems asmenims prašymų pateikimo tvarka šiek tiek skiriasi.
Jei savarankiškai dirbantis asmuo Užimtumo tarnyboje nebuvo registruotas bedarbiu ar ieškančiu darbo, prašymą jis gali pateikti elektroniniu būdu, naudodamasis Užimtumo tarnybos interneto svetainėje www.uzt.lt prieinama elektronine paslauga „Registracija“.
Jei savarankiškai dirbantys žmonės Užimtumo tarnyboje yra ar buvo registruoti bedarbiais ar ieškančiais darbo, prieš tai susisiekę su savo konsultantais, prašymus pateikia jų elektroninio pašto adresais arba užpildytą prašymą įprastu paštu siunčia į Užimtumo tarnybos skyrių, kuriame yra registruoti.
Prašymas gali būti pateiktas tik vieną kartą ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu.
Jeigu pateiktas prašymas nėra pasirašytas parašu ar elektroniniu parašu, asmuo įsipareigoja Vyriausybei atšaukus ekstremalią situaciją ir karantiną per 30 kalendorinių dienų pateikti šio prašymo originalą Užimtumo tarnybos Klientų aptarnavimo skyriui, kuriame jis yra registruotas.
Dėl išmokų savarankiškai dirbantiems asmenims Užimtumo tarnybos Mažeikių skyriuje konsultuoja: Inga Abraitytė, tel.: (8 443) 65 093, 8 683 11 623, el. paštas inga.abraityte@uzt.lt ir Daina Lemežienė tel.: (8 443) 65 169, 8 609 51 753, el. paštas daina.lemeziene@uzt.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto