Rengiamasi protestui dėl skubiai priimamo socialinio modelio

ELTOS nuotr.

Didžiausiame po 2008-ųjų metų krizės rengiamame profesinių sąjungų mitinge ketvirtadienį prie Seimo dėl rengiamo naujojo socialinio modelio turėtų dalyvauti apie 2 tūkst. žmonių. Tuo pat metu numatomos palaikymo akcijos prie Lietuvos ambasadų Latvijoje, Estijoje, paramą mūsų šalių profsąjungoms pareikš mitinguotojų palaikyti atvykstantys svečiai iš Vokietijos, Norvegijos, Latvijos.

Protesto akcijoje gali dalyvauti daugiau nei 2 tūkst. žmonių

Kaip antradienį spaudos konferencijoje sakė mitingo organizatoriai, į jį suvažiuos žmonės iš visų šalies regionų – Varėnos, Druskininkų, Rokiškio, Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio, Anykščių, Kėdainių, Ukmergės, Vilniaus ir kitur.
Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininko Artūro Černiausko, yra gautas leidimas rengti mitingą 2 tūkst. žmonių, tačiau jis neatmeta, kad protesto akcijoje gali dalyvauti ir daugiau.
A. Černiauskas tikisi, kad neramumų išvengti pavyks, bet atkreipė dėmesį, kad tuo pat metu protestus dar rengs ir tam leidimą gavę Vytautas Šustauskas bei Socialistinis liaudies frontas, vadovaujamas Algirdo Paleckio. Anot jo, šioms dviem organizacijoms leista taip pat protestuoti siekiant, kad kuo mažiau piliečių susirinktų į protestą. Taip pat renkami parašai, kuriais pasisakoma prieš siūlomą socialinį modelį.

Palaikys ir kitų šalių profsąjungos

Pasak A. Černiausko, akcija vyks ne tik Lietuvoje.
„Estijoje prie Lietuvos ambasados bus protesto akcija, bus ir Latvijoje prie Lietuvos ambasados. Lenkijoje kol kas derina, nes yra sudėtingos leidimo procedūros prie ambasadų. Mūsų palaikyti atvyksta latviai, Europos profesinių sąjungų konfederacijos generalinė sekretorė Bernadeta Segol, kurią mitingo dieną priims ir Seimo Pirmininkė.
Vokiečiai jau yra atvykę, iš Norvegijos atvyksta. Europos Sąjungai prijaučiančios šalys, sužinojusios, kokio liberalumo link eina Darbo kodeksas, atvyksta palaikyti mūsų, nes truputį bijo, kad tas ilgos darbo savaitės virusas nepersikeltų į senąją Europą, nes jie, kaip ir minėjau, eina kita linkme“, – sakė LPSK pirmininkas.

Įstatymas tenkina darbdavius, netenkina darbuotojų

Mitingas „Baudžiavai darbe – ne! Darbuotojų garantijų mažinimui – ne!“ prie Seimo prasidės ketvirtadienį 12 val., o po valandos vyks teatralizuota eisena iki šalies Vyriausybės, kur mitinguotojai ir baigs savo nepasitenkinimo akciją.
Mitinguotojai pasisakys prieš darbuotojo atleidimą, įspėjus prieš 3 dienas, darbo užmokesčio ir išeitinių išmokų ir įspėjimo terminų mažinimą, maksimalios darbo laiko savaitės ilginimą iki 60 valandų, terminuotų darbo sutarčių įvedimą nuolatinio pobūdžio darbui, atostogų už darbo stažą panaikinimą, darbo stažo pensijai gauti ilginimą penkeriais metais, darbuotojų, auginančių vaikus, garantijų mažinimą bei profesinių sąjungų veiklos suvaržymą.
„Tai rodo, kad tas įstatymas rengtas daugiau verslui, daugiau investicijoms, užmirštant apie darbuotoją. Net diskusija Trišalėje taryboje labai aiškiai parodė, kad darbdaviai daugiausia pritaria tiktai keturiais atvejais kodekso rengėjų nuomonei. Reiškia, tas įstatymas visiškai tenkina darbdavius kai kuriais momentais, ypač kas liečia dėl socialinių garantijų, ir visiškai netenkina mūsų“, – teigė LPSK pirmininkas.

Balansas tarp teigiamų ir neigiamų pokyčių – nevienodas

A. Černiauskas sutiko, kad reikia keisti darbo santykius reglamentuojančius įstatymus, bet tai neturi būti daroma taip, kaip yra šiuo metu, tėra palankūs tik darbdaviams. Kita vertus, jis teigiamai įvertino tai, kad socialiniame modelyje minimalus mėnesinis darbo užmokestis mokamas tik už nekvalifikuotą darbą, privaloma kiekvienoje įmonėje sukurti darbo apmokėjimo sistemą (iki šiol tai buvo tik didžiosiose įmonėse) ir pan.
„Kaip sako kodekso rengėjai, turėtų būti balansas tarp teigiamų ir neigiamų. Deja, mes to balanso nerandame ir randame daugiau neigiamų dalykų“, – pabrėžė jis.
Vyriausybės parengtas socialinis modelis siūlo liberalizuoti darbo santykius bei pertvarkyti „Sodros“ pensijų sistemą. Iš viso planuojama pakeisti apie 40 teisės aktų.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sukritikavusi Vyriausybės skubėjimą ir tvirtinusi, kad pirmiausiai reikia rasti sutarimą tarp socialinių partnerių Trišalėje taryboje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto