Renovacija ir skaidrumas

Virginijus Sungaila. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, prieš įsibėgėjant renovacijai, visų pirma akcentavo skaidrumą ir kuo platesnę informaciją žmonėms apie namų modernizavimą. Šis namų modernizavimas turįs pateisinti ir žmonių lūkesčius, o ne tik uždarųjų akcinių bendrovių, bankų ir administruojančių įmonių pelnus.
Nesigilinsiu daug į Lietuvoje modernizuojamų namų pavyzdžius, bet galiu pasakyti, kad pavyzdys visiems gali būti Ignalina. Buvęs Ignalinos meras Bronis Ropė sakė: Ignalinoje sukurtas ir parengtas kompleksinis daugiabučių renovavimo modelis, teisės aktų pakeitimai bei viso miesto šilumos ūkio pertvarkymo projektai tapo pagrindu Vyriausybės inicijuotai masinės renovacijos programai. Ignalinos politikams neliko dvejonių, kad Savivaldybė su gyventojais turi pasidalinti atsakomybe už miesto ateitį.
Žvelgiant į įvykusių Pastatų modernizavimo darbų pirkimo konkursų katalogą, matyti, kad įmonės, kurios atlieka rangos darbus Mažeikiuose, taip pat, kaip ir vienas administratorius, nesistengia sumažinti kainos rangos darbams. Todėl planuotas biudžetas beveik nesiskiria nuo faktinio biudžeto.
Pateiksiu du pavyzdžius. UAB „Admituras“ su projektavimu planavo rangos darbus už 1 966 625 litų sumą. Rangovas UAB „Tilta“ darbus nupirko už 1 964 627,39 lito. Kaip matyti, skirtumas nedidelis, tik pora tūkstančių litų, kurių nereikės mokėti gyventojams. O štai UAB „Marijampolės butų ūkis“ su projektavimu planuoti rangos darbai kainavo 1 873 104,00, bet darbus UAB „Orlista“ vykdys už 1 585 566,33 lito. Sutaupoma 287 537,7 lito. Namo renovacijos kaina marijampoliečiams sumenks daugiau kaip ketvirčiu milijono litų.
Tokių pavyzdžių yra labai daug. Keista, kad mūsų politikai, kurie deklaravo, kad svarbiausia yra žmogus, po rinkimų į juos nusispjovė. Jei pažvelgtume į investicinius planus, kurie buvo parengti Mažeikių gyvenamiesiems namams modernizuoti, tai beveik visuose juose išvados yra neigiamos. Pavyzdžiui, remiantis oficialiais investicinio plano dokumentais, kuriuos pasirašė Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius ir UAB „Admituras“ direktoriaus pavaduotojas Algimantas Juzumas, baigiamojoje išvadoje yra rašoma: „Pastaba: Pateiktoje diagramoje pavaizduotas esamas ir numatomas šilumos energijos suvartojimas, kredito grąžinimas įvertinus valstybės teikiamas paramas ir 20 metų kredito palūkanas, ekonominis naudingumas gaunamas neigiamas.“
Po tokių pastabų ir panašių neaiškių dalykų kyla daug klausimų. Kodėl mūsų mieste renovaciją norima padaryti kuo brangesnę, naudojant pigias statybines medžiagas? Kodėl nėra stengiamasi įdiegti naujų technologijų, nėra svarstomi techniniai sprendimai, kad būtų geriau modernizuojami šildymo mazgai ir karšto vandens sistemos? Kodėl neteikiama objektyvi informacija gyventojams? Ar tai yra korupcijos apraiškos, ar paprasčiausias nesugebėjimas, ar kompetencijos trūkumas?
Klausimų daug, bet atsakymų yra labai mažai. Mažeikiuose vykdoma renovacija man primena indėnų rezervaciją, į kurią jie buvo suvaryti visom įmanomom apgaulėm ir kurioje laikui bėgant nebuvo laimingi…. Ir todėl buvusio ministro V. Mazuronio išsakyta mintis: „Viešinimas ir maksimaliai objektyvios informacijos apie renovaciją teikimas gyventojams padės išvengti nesusipratimų ir klaidų“ mažeikiškiams yra nepasiekiama svajonė.

One Reply to “Renovacija ir skaidrumas”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Akivaizdu kiekvienam mažeikiečiui kas vyksta su daugiabučių renovacijojom! Tik kas iš to taip naglai pelnoosi,? Nebūtų pikta,kad vitoj blogesnio remonto ar ten pakeistų palangių ,ar radijatorių būtų įdedami geresni Bet dabar,visiškas absurdas,ka jie daro?!Kur eina varganai sukrapštyti ir į skolas Bankams įstumtų žmonių pinigai? Vistiek atei laikas,kai viskas iškils į paviršių.. Bet kol kas tas žmonių mulkinimo procesas tęsiasi… Žmonės turi visi tuo domėtis ,bet nedejuoti,kol už juos kovos kiti..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto