Renovacijoje dalyvauja prokurorai

Senamiesčio parkas ir iki renovacijos turėtų būti labiau prižiūrimas,– įsitikinę iniciatyvinės grupės nariai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šiuo metu Šiaulių apygardos prokuratūroje vyksta net keturi tyrimai dėl Savivaldybės naudojamų ir pertvarkomų rekreacinių plotų. Jų iniciatorė – iniciatyvinė grupė „Mažeikių parkams išsaugoti ir puoselėti“.
Šiaulių apygardos teismas jau išnagrinėjo vieną bylą ir paskelbė Savivaldybės administracijai nepalankų nuosprendį.

Sandorį pripažino niekiniu

Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs apygardos prokuratūros ieškinį, kuriuo buvo siekta panaikinti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos viešųjų pirkimų komisijos nutarimus dėl Mažeikių parko kompleksinio sutvarkymo techninio projekto pirkimo, nusprendė, kad Savivaldybės  administracijos ir UAB „Archartelė ir partneriai“ sutartis dėl minėto techninio projekto parengimo ir paslaugos pirkimo yra niekinė ir negaliojanti.
Apygardos teismas nusprendė panaikinti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisijos nutarimus, kuriais pasirinktas paslaugos pirkimo būdas, nustatytas paslaugos teikėjas bei jo pasiūlyta paslaugos kaina.
Teismas nustatė, kad Mažeikių savivaldybės administracija pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, ir priteisė iš atsakovų – mūsų rajono Savivaldybės ir paslaugą pardavusios bendrovės „Archartelė ir partneriai“ po 500 litų žyminio mokesčio.
Mažeikių rajono savivaldybės administracija su tokiu sprendimu nesutiko ir jį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui.

Kas sugalvojo – nežinia

Šios bylos ištakos – labai senos. Pirmoji data, kuri Savivaldybės specialistų įvardijama kaip atskaitos taškas, – 1986-ieji, kai Mažeikiuose dirbęs architektas Henrikas Štaudė parengė miesto parko planą. Praėjus 22 metams sugrįžta prie buvusio rajono architekto įdirbio – tada, kai pradėtas rengti senamiesčio parko rekonstrukcijos projektas.
Į klausimą, kas konkrečiai nusprendė, jog reikia koreguoti du dešimtmečius nepasigestą, dar sovietmečiu parengtą projektą ir kokiu dokumentu šis sprendimas patvirtintas, „Santarvė“ atsakymo negavo.
„Buvo nuspręsta pakoreguoti 1986 m. parengtą Mažeikių miesto senamiesčio parko projektą“, – tokį lakonišką oficialų atsakymą pateikė „Santarvei“ Savivaldybės administracija.
Nesulaukė atsakymo ir iniciatyvinės grupės „Mažeikių parkams išsaugoti ir puoselėti“ aktyvistai, antradienį susitikę su Savivaldybės meru Antanu Teniu bei Savivaldybės administracijos specialistais. „Buvo nuspręsta“ – gana dažnai susitikime skambėjusi frazė.
Neoficialiais duomenimis, sugrįžti prie H. Štaudės kažkada daryto parko plano nutarė politikai. Esą jie kelis kartus svarstė šį klausimą ir nusprendė. Žinia, ne visada politiniai pasikalbėjimai yra protokoluojami ar virsta kitais dokumentais.

Pavedė komisijai

Oficialių dokumentų ir veiksmų pirmtaku galima laikyti Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus 2008 m. birželio 20 d. įsakymą, kuriuo jis paveda Viešųjų pirkimų komisijai „vykdyti įgyvendinamo projekto „Mažeikių senamiesčio parko kompleksinis sutvarkymas“ techninio projekto rengimo paslaugų viešąjį pirkimą“.  Antruoju įsakymo punktu direktorius patvirtina: „Suteikiu Viešųjų pirkimų komisijai įgaliojimus šiam pirkimui vykdyti“.
Atkreipkime dėmesį, įsakyme nėra net užuominos, ką ir kaip pirkti.
Viešųjų pirkimų komisija į susirinkimą, kuriam pirmininkavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Paradnikas, susirinko rugpjūčio 26-ąją.
Būtent ji ir priėmė sprendimus, kuriuos apygardos teismas pripažino pažeidžiančiais Viešųjų pirkimų įstatymą: nutarė parinkti paslaugų pirkimo būdą – neskelbiamas supaprastintas derybas; patvirtino techninio projekto rengimo paslaugų pirkimo dokumentus, nusprendė tokiose derybose pakviesti dalyvauti bendrovę „Archartelė ir partneriai“ (jos darbuotojas – H. Štaudė), nustatė paslaugų pirkimo posėdžio datą ir laiką.

Nusiderėjo…

Posėdis įvyko kaip ir buvo numatyta. 2008 m. spalio 3-iąją Viešųjų pirkimų komisija nutarė pritarti neskelbiamų supaprastintų derybų būdu pasirinktam techninio projekto rengėjui – „Archartelei“ ir galutinei paslaugos kainai – 290 tūkst. litų.
Tiesa, be konkurencijos derybose dalyvavusi bendrovė mažeikiškių iš pradžių paprašė už projektą sumokėti 300 tūkst. litų, tačiau nusileido iki jau minėtos sumos.
Jau po trijų dienų Savivaldybės administracija ir „Archartelė“ sudarė techninio projekto paslaugų pirkimo sutartį.
Kaip „Santarvę“ informavo Savivaldybės vadovai, su techninio projekto rengėjais jau atsiskaityta. Jie savo įsipareigojimus įvykdė.

Žinojo iš anksto?

„Santarvei“ pasirodė įdomi kai kurių Savivaldybės bei „Archartelės“ veiksmų chronologija.
Henriko Štaudės Senamiesčio parko sutvarkymo koncepcija buvo parengta dar 2007 metų pabaigoje. Gyventojams ji pristatyta ir Savivaldybės svetainėje paskelbta 2008-ųjų pradžioje. Tačiau visi kiti oficialūs veiksmai dėl techninio projekto pirkimo būdo ir atlikėjo, kaip jau buvo minėta, pradedami tik 2008 metų vidury.
Tas datų, darbų ir europinius projektus planuojančios bei kuruojančios Savivaldybės sprendimų nenuoseklumas šiek tiek glumina. Galimos kelios prielaidos.
Arba buvęs rajono architektas vis dar puoselėjo švelnius jausmus Mažeikiams, parkui ir savo jaunystėje atliktam darbui, todėl kūrė naują didelį projektą, nežinodamas, ar mažeikiškiams jis tiks ir bus sumokėta. Arba viskas buvo iš anksto nuspręsta ir sutarta.
Kas nusprendė ir kas garantavo, kad Viešųjų pirkimų komisijos pasirinkimas bus būtent toks, kokį teismas dabar panaikino, lieka paslaptis.

Su sprendimu nesutiko

Savivaldybė nesutiko su Šiaulių apygardos teismo sprendimu ir jį apskundė Apeliaciniam teismui. Savivaldybės administracijos juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Michailas Norbutas „Santarvei“ sakė, kad toks paslaugos pirkimo būdo išskirtinumas susijęs su tuo, kad H. Štaudės, kaip 1986 m. parko plano rengėjo, teisės yra ginamos pagal Civilinio kodekso normas. Neskelbiamų supaprastintų derybų būdas pasirinktas dėl vienintelės priežasties – pradinio projekto autorius vienintelis galėjo atlikti savo projekto koregavimą – tai numato autorių bei intelektinės nuosavybės teisių įgyvendinimą reglamentuojantys juridiniai dokumentai.
Tokius argumentus Savivaldybės administracijos atstovai pateikė ir teisme. Tačiau teismas pripažino, kad atsakovas neįrodė, jog nebuvo jokių kitų 1986 m. projekto koregavimo alternatyvų, arba kad jau esamo projekto koregavimas buvo vienintelis galimas bei įmanomas būdas viešajam pirkimui įgyvendinti.
Kas teisus, nuspręs aukštesnės instancijos teismas. M. Norbutas neatmetė galimybės – jei Apeliacinio teismo sprendimas bus nepalankus Savivaldybei, jį skųs Aukščiausiajam teismui.

Kas toliau?

Kol iniciatyvinė grupė bando teismuose ginti viešąjį interesą, Savivaldybės specialistai dirba toliau.
Parko renovacijos projekto įgyvendinimui vadovaujantis Savivaldybės administracijos statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas „Santarvei“ sakė, kad šiuo metu yra atliekama pakoreguoto techninio projekto bendroji ekspertizė, rangos darbų viešojo pirkimo konkurso dokumentai pateikti suderinti su Centrine projektų valdymo agentūra. Artimiausiu metu Savivaldybė planuoja skelbti apie rangos darbų pirkimą.
„Santarvė“ primena, kad rangovas šiam projektui jau buvo pasirinktas, tačiau sutarties laikui pasibaigus, jos pratęsti neleista.
Savivaldybės meras A. Tenys įsitikinęs: kad ir kaip baigtųsi teisiniai ginčai, parko renovacijos projektas bus įgyvendinamas. „Net jei teismas pripažins, kad techninis projektas nupirktas neteisingai, jis vis tiek yra. Tai paslauga, kurios mes negalime grąžinti ar atsiimti sumokėtus pinigus“, – sakė meras. Blogiausiu atveju, pasak A. Tenio, biudžetui tektų grąžinti techniniam projektui panaudotų europinių pinigų dalį.

Vyksta tyrimai

Šiaulių apygardos teismo sprendime taip pat pažymėta – restitucija negalima, tačiau iniciatyvinės grupės nariai yra kitos nuomonės: jei pirkimo procedūra neteisinga ir pažeidžianti įstatymus, projektas neturėtų būti įgyvendinamas.
Jų nuomone, teisėsaugai vertėtų paanalizuoti ir kitus projektus. Iniciatyvinė grupė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama išsiaiškinti, ar nepažeidžiant įstatymų naudojamas Melioratorių parkas bei parkas ties miesto riba Šiaulių link. Be to, prašoma išsiaiškinti, ar teisėtai sudaryta Savivaldybės sutartis su Architektų sąjunga. Generalinė prokuratūra pavedė Šiaulių apygardos prokuratūrai atlikti tris minėtus tyrimus.
Šiaulių apygardos prokuratūroje tebevyksta ir ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl Viešųjų pirkimų komisijos galimai nusikalstamų veiksmų.

12 Atsakymų į “Renovacijoje dalyvauja prokurorai”

 1. vagys parašė:

  kas pavogėt supynes Žemaitijos g prie kirpyklos,,Elegancija,, ,,,

 2. audre parašė:

  mam siandien isdauze paaugliai lango stikla su akmenim is vadinamu „vaiku aiksteliu“ tarp namu…kam as turiu pateikt kaltinimus?kokie proto bokstai sugalvojo ispilt tas aiksteles akmenim?!pastoviai tie akmenys yra svaidomi y balkonus ar praeivius…ircia vaidnas-zaidimu aiksteles?gal sakau smelio priekaba nebutu geriau ir saugiau?

 3. Daiva Šideikienė parašė:

  Galėtų vicemeras K.Bartkevičius pateikti visą informaciją ,,Santarvei“ , kodėl 2010 m. savivaldybės administracijoje dirbantys etatiniai skundų rašytojai kreipėsi, berods, į Šiaulių administracinį teismą, varstė teismo duris dėl UAB „ Archartelė ir partneriai“ sudarytos sutarties ir kodėl buvo sudaryta taikos sutartis su architektu H. Štaude.
  Galimas dalykas , kad šis darbas vicemero K.Bartkevičiaus ,,neveš“ , tada būtų neblogai , kad nors kaip atstovaujamosios institucijos darbuotojas pasirūpintų , kad visi teismo sprendimai būtų patalpinti Mažeikių raj. savivaldybės internetiniame tinklalapyje.Būtų įdomu sužinoti, kodėl tuometiniai valdininkai buvo nepatenkinti sudaryta sutartimi.

 4. Prašymas parašė:

  Prašau.Žemaitijos gatveje pasėtoje vejoje užtaisyti duobes.Nejaugi laikiama kol apžels, bet mes stebime ir laukiame kol rangovas taisys brokus. Apžeižldinimą vykdė ,, ŽAPAS“. Pirmyn tvarkytis,KOKS projektuotojas sukūrė gatvę iš akmenukų. APSURDAS. Pilni šaligatviai akmenukų, kojos sukinėjasi vaikštant.Tikimės, kad savivaldybė skaito komentarus ir imsis reikalauti iš rangovo skubių broko taisymo. Tiesa, prie Ąžuolo neųžbaigta sodinti krūmų viena eilė.

 5. >Kodėl parašė:

  Jo, plika akimi matyti, kad darbai prarado kokybę – Laisvės gatvė tapo nelygi, dalinai provėžiuota, šaligatvių plytelės išbluko, prarado spalvą, o su pėsčiųjų perėjom viskas tapo visiškai neaišku.

 6. Kodėl? parašė:

  Parko teritorijoje neturi būti formuojami sklypai. Jau stipriai prasilenkta su logika teniso kortus įspraudus, kas ir kokiu greičiu spraudė žmonės žino. Ir keisčiausia, kad tie patys ir dabar vandenį mutina. Nu nešvarus tas projektas, nu žiauriai dau už medžių ir gėlyčių sodinimo vietų sužymėjimą sumokėta. Kodėl? Kodėl vieni į vieną pusę kiti į kitą? Ta prasme vieniems griežtai pagal įstatymo raidę ir jokių išvedžiojimų, o kitiems įstatymas negalioja, kodėl? Kol bus dvigubi standartai ir visiškai elgiamasi neatsakingai ir taikant metodą tik man-tik man-tik man, nieko gero nebus. Nebus padėti pamatai Mažeikių miesto vystymui. Pažvelkit, nespėjus baigti projekto pabaigos darbų, jau pradžioje atlikti darbai prarado kokybę. Ir kas, manau nieko – Mažeikiams tiks.

 7. kaimietis parašė:

  KAS TOLIAU? Ogi iniciatyvinė grupė eis šluoti ir grėbti taip vadinamo ‘“PARKO“,nes seniūnijos vietoje ten lėšų žolės pjovimui ir šiukšlių rinkimui neskirčiau.Nori tie veikėjai miško ir tegu turi.

 8. Komentatoriui parašė:

  Jūs teisus. Malūkienė yra didelė Giedraičio gerbėja

 9. Komentatorius parašė:

  Iš pradžių nemačiau kas straipsnio autorius, bet skaitant supratau kas jis, pasitikrinau, akurat.

 10. Vardas (privalomas) parašė:

  Na man tai neskaniausia, kad vienas iš iniciatyvines grupės lyderių viską daro stabdydamas parko tvarkymą tik labai asmeniškų tikslų vedamas-siekia parko teritorijoje susigrąžinti žemės sklypą.
  Dėl vieno savanaudžio ir susireikšminusių S.Giedraičio draugų asmeninių interesu parkas paliks senu gyvatynu. Ir tegul Tenys žada ar net dievagojasi, kad parkas bus sutvarkytas… Dar 10 skundu prokuratūrai, dar pora metų stabdymo ir pasibaigus finansavimo sutarties laikui galėsim senamiesčio parką paskelbti šunų išvedžiojimo ir dresiravimo zona.
  Mituzas ir Miškinienė mano, kad tik jie gali „teisingai“ suprojektuoti ir naudingiausiai panaudoti europinius pinigus. Ir kiša pagalius bet kokiems pajudėjusiems procesams.
  Gerai, kad seimo narys medžius sodina ir gėles ravi, tik gaila, kad tai daro ne prie, o vietoje savo seimo nario darbo. Na bet patys išsirinkome… Nieks kits čia nekalts…

 11. Artūras parašė:

  Pirmiausia šitas parkas tapo miesto rakštis, bala, neprižiūrimas miškas su milijardai uodų vasarą ir dar daug kaip galima pavadinti varganą parką dėka tu iniciatyvininkų. Tai ačiū jums už stabdžius. Nesu koks ponas iš savivaldybės, o eilinis mažeikietis. Rašau todėl, kad tie iniciatyvininkai suprastų, kad yra daug Mažeikiuose žmonių, kurie nepritaria stabdymui dėl parko pertvarkymo. Būtinai priminsiu šitiems senamiesčio turto garbintojams kulinarinę krautuvę-šekit ir alpkit dabar atsistoję prie to „paveldo“

 12. J parašė:

  Pirmiausia Štaudės parengtas planas nebuvo tikras planas. Kodėl niekas garsiai neįvardina, kad šio pseudo-architekto miesto planas buvo tik diplominis darbas. Ir jį pakoregavęs pristatė kaip miesto planą. :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto