Rietave – Europos paveldo dienos

Europos paveldo dienų renginys Rietave tradiciškai prasidėdavo dvarvietėje – vietoje, kur kažkada stovėjo kunigaikščių Oginskių šeimos rūmai. Rugsėjo 16 dieną vykusio renginio vietą pakoregavo gamta – lietus visus suvijo į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią.

Sveikindamas susirinkusiuosius Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas juokavo, kad taip nutiko turbūt neatsitiktinai – bažnyčia yra gražiausias kunigaikščių Oginskių paveldo objektas Rietave. Ta proga prisiminta, kad čia esančiame žirandolyje prieš 130 metų sušvito pirmosios elektros lemputės. Muziejininkas pažėrė daug įdomių detalių apie Dievo namų Rietave statybą. Džiaugėsi, kad bažnyčios istorija mus sieja su tokiais Europos miestais kaip Berlynas, Drezdenas, Florencija, Briuselis – juk projektuodami, statydami ir įrengdami šventovę Rietave dirbo garsiausi to laikotarpio Europoje architektai ir meistrai.

Sveikinimo žodį tarė Rietavo parapijos klebonas kunigas Antanas Gutkauskas. „Kultūra, istorija ir tikėjimas, padedant Dievui, turi žengti kartu. Matant, kas vyksta, labai svarbu prisiminti savo istoriją ir vertinti tai, ką turime“, – kalbėjo dvasininkas.
Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis džiaugėsi, kad kiekvienais metais sustojama ir pasidžiaugiama paveldu, prisimenama garbinga istorija, kartu pasvarstant, ką sutvarkyti, kad žengtume į priekį.

Oginskių kultūros istorijos muziejaus edukatorė Audronė Gečienė kvietė visus pasidžiaugti jaunųjų rietaviškių piešinių paroda, atspindinčia, kaip vaikai mato paveldą. Dėkojo darbus parodai pateikusiems Lauryno Ivinskio gimnazijos ir Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokiniams, jų mokytojams ir įstaigų vadovams.

Rietavo savivaldybės administracijos atstovė Kristina Ruikytė apdovanojo nuotraukų konkurso „Rietavo kultūros paveldas“ nugalėtoją Almą Riebždaitę. Autorei laimėjimą pelnė nuotrauka „Audra“.
Renginio dalyviai supažindinti su muziejaus parengtomis lauko fotoekspozicijomis, kurios skiriamos Oginskių funduotos Rietavo Šv. arkangelo Mykolo neoromaninės bažnyčios 150-osioms, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos 150-osioms, pirmosios telefono linijos Lietuvoje 140-osioms ir pirmosios viešosios elektrinės 130-osioms metinėms paminėti.
Vėliau vykusių diskusijų metu projekto partneriai aptarė esmines Oginskių paveldo tvarumo prielaidas ir tikslus.

Antroji programos „Tvarusis Oginskių paveldas Rietave ir kituose Lietuvos regionuose“ dalis prasidėjo Genealogijos, heraldikos ir veksikologijos instituto inicijuota tarptautine konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai. Oginskiai“. Jos pradžioje vyko iškilmingas A. Vijūko-Kojalavičiaus medalio ir premijos įteikimas Vilniaus dailės akademijos profesoriui Rolandui Rimkūnui.

Rita STANČIUKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto