Sodininko skiltis: rozmarinai – kad gyventume ilgai ir laimingai

Rozmarinai vartojami ne tik pagardinti patiekalus, bet ir įveikti negalavimus. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Smetonos laikų poniutės laikė, kad kvepiantys rozmarinai ant palangės – turtingos virtuvės atributas. Bet ilgainiui šių žolynų auginta vis mažiau, juos ėmė keisti kiti prieskoniniai augalai. Šiandien namuose per žiemą išlaikyti rozmarinus nelengva, todėl jie dažniau perkami ir auginami vazonėliuose vienerius metus.

Rozmarinai gaivina patalpą stipriu, bet neįkyriu aromatu. Tai ir geras prieskonis įvairiems mėsos patiekalams, sriuboms pagardinti, ir neblogas vaistas nuo įvairių negalavimų. Jie gerina virškinimą, kraujotaką, sustiprina nervų sistemą, mažina kraujospūdį, turi antiseptinių savybių. Bet vartoti rozmarinus reikia saikingai: patiekalams pagardinti užtenka nedidelio kiekio, o padauginus jaučiamas labai stiprus kamparo kvapas, didelės dozės gali būti net kenksmingos.
Kvapusis rozmarinas – tai lanksčiomis šakelėmis, lengvai karpomas, greitai atželiantis ir tankėjantis krūmelis. Jį netgi galima formuoti kaip medelį, rutulio formos krūmelį arba bonsą.
Lietuvoje rozmarinas lauke nežiemoja, bet vasarą jis puikiai jausis balkone ar terasoje. Parinkite jam tokį kampelį, kur būtų patogu pasiskinti lapelių ir praeinant ar ramiai įsitaisius mėgautis jo kvapu. Rozmarinas nebijo kaitros, nenudega nuo saulės, jo nepuola kenkėjai. Kambaryje rozmariną laikykite saulėtoje ir šviesioje vietoje.
Pavasarį ir vasarą rozmarinas laistomas reguliariai – karštą dieną išgarina nemažai vandens, o žemei išdžiūvus, pradeda vysti viršūnėlės. Palietas atsigauna. Tręšiamas kas mėnesį universaliomis trąšomis kambarinėms gėlėms. Per ilgi ūgliai patrumpinami.
Per vasarą iš mažos šakelės išauga apie 0,5 m aukščio krūmelis. Besiformuojantį jį persodinkite. O jei norite mažo augaliuko, nepersodinkite ir reguliariai genėkite.
Rudenį rozmarinas gali ilgokai likti lauke, bet nuo spalio jis pernešamas į nešildomą patalpą. Laistomas saikingai, tik kai išdžiūsta žemės paviršius, ir nebetręšiamas.
Žiemą rozmarinui geriausiai tinka šviesi ir vėsi (apie 10 °C) patalpa. Šiltame kambaryje žiemoja prastai, dažniausiai nudžiūva. Jei teturite šiltą kambarį, prieš šildymo sezoną rozmariną gerokai nugenėkite, kad laja išgarintų mažiau drėgmės. Pastatykite šviesioje vietoje, bet kuo toliau nuo radiatoriaus. Dažnai purkškite. Lengviau peržiemoja jauni, vienmečiai rozmarinai.
Dauginti geriausia pavasarį ir vasarą įšaknydinant šakeles.
Rozmarinų aromatą mėgo senovės graikai ir romėnai. Graikai šventyklose degindavo jų šakeles – aukas dievams. Viduramžių Europoje rozmarinų šakelėmis būdavo apipinami nuotakų vainikai, kad prišauktų meilę. Tikėta, kad dažnai rozmarinus uostantys žmonės gyvena ilgai ir yra sveiki, išsaugo jaunystę. Jų kvapas išvalo mintis, o smilkstančių rozmarinų dūmai valo patalpas nuo negatyvaus poveikio. Po pagalve padėta rozmarino šakelė padeda gerai išsimiegoti ir gina nuo košmarų. Tikėta, jog rozmarinų šakelės saugo namus nuo vagių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content