S. Skvernelis: akcentuotas ne perkėlimo mechanizmas, o kova su priežastimis

Vilniuje šeštadienį buvo surengta solidarumo su pabėgėliais akcija. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Briuselyje Europos Sąjungos (ES) vidaus reikalų ministrų kriziniame susitikime dalyvavęs Lietuvos vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sako, kad susitarta ne dėl konkrečių skaičių paskirstant pabėgėlius ar migrantų krizės pasekmių, bet dėl priežasčių šalinimo.

Kai kurioms šalims formuluotė netinkama

„Iš esmės tik priimtas pirmininkaujančios šalies sprendimas arba pirmininkaujančios šalies išvados, tai nėra Tarybos sprendimas, iš esmės yra tam tikra deklaracija, kurioje buvo išsakyti pagrindiniai principai, pabrėžta, kad nebuvo akcentuotas pirmoje vietoje tas perkėlimo mechanizmas 120 tūkst. (pabėgėlių. – ELTA), o visgi kova su priežastimis“, – Eltai antradienio rytą telefonu iš Briuselio sakė ministras.
Pasak S. Skvernelio, kalbama apie efektyvią išorinės ES sienos apsaugą, darbą pabėgėlių kilmės šalyse, vadinamųjų „karštųjų centrų“ atsiradimą Graikijoje, grąžinimo politikos formavimą, saugių šalių sąrašo sudarymą – dėl viso to bus priimti žingsniai kitoje vidaus reikalų ministrų taryboje.
„Tiesa, sprendimo projekte buvo patvirtinimas, kad šalys prisideda, supranta, kad reikia perkelti 120 tūkst., prisideda pagal galimybes tai padaryti. Na, bet ir tokia formuluotė kai kurioms šalims pasirodė netinkama“, – teigė Lietuvos vidaus reikalų ministras.

Laikinas mechanizmas netenkina

Pasak S. Skvernelio, apie konkrečius skaičius, kiekvienai ES valstybei tenkančių pabėgėlių kvotą nekalbėta.
„Buvo principinis siūlymas, kad reikia tai daryti, ir laikinas mechanizmas mums reiškia, kad yra laikinas mechanizmas, ir savanoriškai pagal galimybes šalis prisideda. Tas nebuvo padaryta“, – sakė ministras.
ES vidaus reikalų ministrams kriziniame susitikime pirmadienį nepavyko susitarti dėl privalomų pabėgėlių kvotų. Europos Komisijos pasiūlymas dėl 120 tūkst. pabėgėlių pasidalijimo daugumos pritarimo nesulaukė. Tam pasipriešino Vidurio ir Rytų Europos šalys.

Per dvejus metus priims per tris šimtus pabėgėlių

Ministrai sprendimą atidėjo iki kito savo susitikimo spalio 8-ąją.
Posėdyje Briuselyje sutarta tik dėl 40 tūkst. pabėgėlių perskirstymo. Šis sprendimas įsigalioti turėtų trečiadienį.
Kartu su anksčiau priimtu sprendimu perskirstyti 20 tūkst. pabėgėlių iš trečiųjų šalių, Lietuva šiuo metu įsipareigoja per dvejus metus priimti 325 pabėgėlius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto