S. Žvirgždas supažindino su fotografijos istorija

Stanislovas Žvirgždas pristatė pirmąsias lietuviškas nuotraukas, jų autorius, papasakojo, kokiais būdais jie fiksavo Lietuvos istorijos įvykius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių kultūros centre eksponuojama garsaus Lietuvos fotomenininko, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Stanislovo Žvirgždo fotodarbų paroda „Lietuviški peizažai“. Ketvirtadienio popietę jos autorius susitiko su mažeikiškiais.

Per Lietuvos istoriją – apie fotografiją

Su mažeikiškiais susitikęs S. Žvirgždas per Lietuvos istorinius įvykius papasakojo šalies fotografijos istoriją.
Fotomenininkas pristatė pirmąsias lietuviškas nuotraukas, jų autorius, papasakojo, kokiais būdais jie fiksavo Lietuvos istorijos įvykius.
Svečias demonstravo skaidres ir iš tremties vietų, pasakojo apie fotografiją nelaisvėje.

Parodą vis pildo

S. Žvirgždas truputį užsiminė ir apie Mažeikiuose demonstruojamą parodą „Lietuvos peizažai“. Ją kūrė beveik keturiasdešimt metų. Ir prisipažino, kad vis dar tebekuria.
„Vis atrandu naujų dalykų, ir pridedu,“ – susirinkusiesiems sakė Nacionalinės premijos laureatas.
Anksčiau „Lietuviškus peizažus“ išsamiai išanalizavęs ir aprašęs yra kritikas Skirmantas Valiulis.
„Žiūri į Stanislovo Žvirgždo peizažus ir matai kitokią Lietuvą negu iš turistinio automobilio ar turistinėse fotografijose. Ir ne vien todėl, kad peizažų ieškoti jis važiuoja dviračiu ar plaukia valtimi. Juose nėra civilizacijos ženklų – elektros stulpų, asfaltuotų kelių, mūrinių namų. Jeigu ir pasitaiko kokia trobelikė, tai arba bitininkystės muziejus Aukštaitijos nacionaliniame parke, ar kokia medinukė su statinių tvora, savaime virtusi muziejumi po atviru dangumi,“ – fotomenininką ir jo darbus vertino kritikas.

Nuveikta nemažai

Garsiausias Lietuvos fotografas peizažistas S. Žvirgždas gimė 1941 metais Balbieriškyje. 1960–1961 studijavo Vilniaus universitete istoriją, po to ketverius metus buvo politinis kalinys, 1972 metais baigė Neakivaizdinį menų liaudies universitetą Maskvoje.
Nuo 1972 metų tapo fotomenininkų sąjungos nariu.
2001–2005 metais Tarptautinės meninės fotografijos federacijos atstovas Lietuvoje, turintis meistro vardą.
300 nacionalinių, 500 tarptautinių fotografijos parodų dalyvis, per 220 įvairių apdovanojimų laimėtojas. Surengė 102 personalines parodas Lietuvoje ir užsienyje. Įvairių fotografinių šalies ir užsienio konkursų žiuri narys.
Fotomenininkas pelnė daugybę apdovanojimų už nuopelnus kultūrai, 2002 metais jam buvo įteiktas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius, 2010-aisiais – aukso medalis „Už nuopelnus Vilniaus kultūrai“, 2010 metais – skirta Balio Buračo fotografijos premija.

Stanislovas Žvirgždas mažeikiškiams pristatė pirmąsias lietuviškas nuotraukas, jų autorius, papasakojo, kokiais būdais jie fiksavo Lietuvos istorijos įvykius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto