Šalčiai užklupo nepasiruošus

Pirmosios šalčio ir sniego atakos mažeikiškiams didelių nuostolių nepridarė.

Savaitgalį plūstelėjęs pirmasis šaltis ir sniegas patikrino, kaip rajono gyventojai ir tarnybos pasiruošusios žiemai. Didelių nelaimių nebūta, medikai net stebėjosi, kad nėra antplūdžio dėl nušalimų ar lūžimų, tuo tarpu vairuotojus šalčiai užklupo nepasiruošusius.

EISMO SĄLYGOS KUR KAS SUDĖTINGESNĖS
Ketvirtadienio vakarą pradėjus snigti, penktadienį rajono keliai pasidengė kelių centimetrų sniego sluoksniu. Tokios sąlygos – rimtas išbandymas vairuotojams ir eismą prižiūrintiems pareigūnams.
Rajono kelių policininkai tikino didelių problemų nepajutę: vairuotojai važiavo atsargiai, poskyryje užregistruotos tik trys eismo nelaimės, kuriose žmonės nenukentėjo.
Ketvirtadienio naktį kelyje Mažeikiai–Skuodas, esant sudėtingoms oro sąlygoms, saugaus greičio nepasirinko joniškietis Arūnas B., vairavęs sunkiasvorį sunkvežimį „MAN“. Mašiną sumėtė, ji nuvažiavo nuo kelio ir įstrigo laukuose.
Penktadienį Sedoje, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, automobilio „Honda“ nesuvaldė mažeikiškis Robertas E. Nepasirinktas saugus greitis lėmė, kad transporto priemonė nuvažiavo nuo kelio, rėžėsi į kelio ženklą ir jį nulaužė.

PRIE VAIRO SĖDA NEBLAIVŪS
Net ir tokios sudėtingos važiavimo sąlygos neatbaido nuo kelionės neblaivių vairuotojų. Rajono kelių policijos poskyrio viršininkas Nerijus Gurauskas informavo, kad per tris savaitgalio dienas pričiupti du alkoholio vartoję vairuotojai.
Sekmadienio popietę vairuotojo pažymėjimo neturintis mažeikiškis Petras K. sėdo prie automobilio „Audi 100“ vairo ir išdūmė į kelionę. Slidžiame kelyje Mažeikiai–Skuodas jis nesuvaldė mašinos, nuvažiavo nuo kelio ir trenkėsi į nukreipiamąjį kelio ženklą. Po avarijos vairuotojui nustatytas vidutinis girtumas – 1,84 promilės.
Neblaivus buvo sulaikytas ir 27-erių metų vairavimo stažą turintis Aloyzas L. Jam nustatytas 0,46 promilės girtumas, leistina norma viršyta tik šešiomis šimtosiomis promilės.
M. Gurauskas prisipažino, jog pasnigus tikėjosi daugiau avarijų, tačiau vairuotojai, matyt, pasimokę iš praėjusios žiemos klaidų, važiavo atsargiai. Policijos budėtojas pranešimų arba nusiskundimų apie sunkias eismo sąlygas rajono keliuose negavo.

Į KELIUS – VISI TARNYBOS BARSTYTUVAI
Pirmasis sniegas buvo egzaminas ir kelius prižiūrinčioms tarnyboms. Kelininkai informavo, kad penktadienį penktą valandą ryto visi septyni tarnybos barstytuvai (penki „Mazai“, po vieną „Mercedes Benz“ ir „Iveco“) buvo pakrauti smėlio ir druskos mišinio ir išvažiavo valyti rajono kelių.
Šiemet valstybės įmonės „Telšių regiono keliai“ Mažeikių kelių tarnyba valo ir barsto 160 kilometrų: prisidėjo pusketvirto kilometro Laižuvos gatvės atkarpa bei visas kelias nuo Tirkšlių iki Nevarėnų.
„Valėme bei barstėme smėlio ir druskos mišinį ir šeštadienį, o sekmadienį jau to neprireikė: pradėjo šalti, kelių dangos ėmė sausėti, snigti nustojo ir barstyti bei valyti nebereikėjo. Toliau dirbame budėjimo režimu: padėtį visą parą stebi atsakingi meistrai Mažeikiuose ir Sedoje, vos vėl pasikeis klimato sąlygos, tarnybos technika nedelsiant išvažiuos į kelius“, – „Santarvę“ patikino Mažeikių kelių tarnybos viršininkas Silvestras Micheenko.
Taksi firmų dispečerės „Santarvę“ informavo, kad jų vairuotojai dėl išvažiavimo didelių nusiskundimų neturėjo: sniego nėra daug, pasiekti visas rajono vietoves galima, tik žvyrkeliai ir kiti keliai, kur nebarstoma, – vienas ledas.

PAKLAUSIOS – ELEKTROS PREKĖS
Automobilių savininkai žiemai nebuvo pasiruošę: taip trumpai situaciją apibūdino automobilių dalimis prekiaujančios bendrovės „Žydrius ir Co“ vadovas Žydrūnas Ruginis.
„Parduotuvėse jaučiamas pagyvėjimas: šiuo metu perkamiausios visos elektros detalės – generatoriai, starteriai, termostatai, nemažai pardavėme ir žieminio aušinimo bei langų plovimo skysčio. Girdime beveik vienodus paaiškinimus: vienam tas užšalęs, kitam dėl šalčių išėjo iš rikiuotės kitkas“, – vairuotojų nusiskundimus apibendrino Ž. Ruginis.
Gerokai išaugo ir prekyba akumuliatoriais: žmonės renkasi pagal galimybes, pigiausi – nuo 135 litų.

PACIENTŲ ANTPLŪDŽIO NEPAJUTO
Medikai sušalusių ar traumas patyrusių pacientų antplūdžio, kurio tikėtasi, nepajuto.
„Savaitgaliai ir taip yra išskirtiniai pagal iškvietimus. Negalėčiau pasakyti, kad šis savaitgalis kuo nors iš kitų išsiskyrė. Sušalusių ar nušalusių nebuvo, bet neblaivių pacientų buvo gerokai daugiau. Jeigu šiltuoju metų laiku tokiems suteikdavome pirmąją pagalbą, palaukdavome, kol atsistos ant kojų ir eis savo keliu, tai šiomis dienomis to jau neužteko: vežėme į ligoninės priėmimo skyrių, kad ten bent trumpai pabūtų ir apšiltų, gatvėje nepalikome“, – „Santarvę“ informavo Greitosios medicinos pagalbos centro vyriausioji slaugytoja Sonata Keliotienė.
Mažeikių ligoninės priėmimo skyriaus vedėja Zina Jakštienė teigė, kad medikų darbui šaltis neigiamos įtakos neturėjo – traumuotų žmonių buvo nedaug.
Tiesa, greitosios pagalbos ir policijos ekipažai vežė neblaivius ir lauke sumaniusius numigti „pavargėlius“. Jiems medikai suteikė pagalbą, apžiūrėjo, o po to gabeno į Nakvynės namus, kitus pasiėmė giminaičiai.

BELDŽIASI Į NAKVYNĖS NAMUS
Spustelėjęs šaltukas benamius veja į laiptines, apleistus pastatus. Kai kurie dairosi valdiškos pastogės.
Nakvynės namų direktorius Antanas Krivickas informavo, kad pirmadienį prieglobsčio pasiprašė du asmenys. Tikimasi, kad laikinųjų namų gyventojų gretos plėsis.
Iš viso Nakvynės namuose yra keturiasdešimt vietų. Norintiems apsigyventi keliami paprasti reikalavimai: būti blaiviems, prieš apgyvendinimą pasitikrinti pas medikus profilaktiškai, nevartoti alkoholio ir kitų svaigalų. Nuo vienuoliktos valandos vakaro iki šeštos valandos ryto Nakvynės namų durys uždaromos.

UGNIAGESIAMS – DAUGIAU IŠKVIETIMŲ
Stipriai atšalus gyventojai ėmė pleškinti savo krosnis, kitas šildymo priemones, dėl to iškilo šiam metų laikui būdingų pavojų.
Sekmadienį pasipylė skambučiai rajono ugniagesiams. Jiems teko važiuoti gesinti iš kaminų besiveržiančias liepsnas Laisvės gatvėje bei sodų bendrijoje „Šaltinėlis“. Atvykus ekipažams paaiškėjo, kad kaminuose degė suodžiai.
„Du mėnesius vyko prevencinė akcija „Kūrenkime saugiai“, žmonės buvo informuojami, kad kaminuose susikaupusius suodžius pravartu išvalyti kartą per ketvirtį, deja… Eilinį kartą žiema užpuolė nepasiruošusius“, – konstatavo rajono priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Audrius Tupikas.
Pareigūnas informavo, kad tik ekstremaliu atveju, kai degantys suodžiai kelia grėsmę pastatui, pilamas vanduo, tokiu atveju savininkams gali tekti iš naujo tvarkyti visą namo šildymo sistemą.
Poskyrio viršininkas ragina gyventojus nepalikti šildymo prietaisų be priežiūros, nenaudoti savo gamybos elektrinių šildymo įrenginių, nesujungti kelių į vieną elektros lizdą.
Ugniagesių pagalbos prireikė ir žmogui, sumaniusiam automobilio variklį pašildyti buitiniais šildytuvais. Be priežiūros paliktas automobilis sudegė atvira liepsna. Automobilio „Peugeot Boxer“ savininkas kol kas nenustatytas.

IŠBANDYMŲ NEMAŽĖS
Sinoptikų prognozėmis, šią savaitę Lietuvoje užtikrintai įsivyraus žiema. Šalčiausios naktys – trečiadienio ir ketvirtadienio. Vidutinė temperatūra jomis bus apie 13–18 laipsnių šalčio, tačiau vietomis termometro stulpelis gali nukristi 20 laipsnių žemiau nulio. Pirmąją naktį ekstremalus šaltis tikėtinas pietuose, antrąją naktį – šiaurėje. Nuo ketvirtadienio visoje Lietuvoje pradės snigti, o šeštadienį net papustys.
Ilgalaikes prognozes teikiantys meteorologiniai tinklalapiai informuoja, kad dar po savaitės staigiai atėjęs šaltis atslūgs. Jau nuo gruodžio 7 d. pajūryje vyraus teigiama temperatūra, kuri laikysis net 5 dienas. Kituose šalies rajonuose teigiama temperatūra prognozuojama 7–9-tą dienomis, o vėliau vėl spustels nedidelis šaltukas.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Žvyrkeliai ir keliai, kur nebarstoma, nuo penktadienio tapo slidūs kaip ledas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto