Santuokos registracijos naujovės leis sutaupyti

Praėjusiais metais Mažeikiuose susituokė 369 poros, ištuokų skaičius – perpus mažesnis. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Siekiant mažinti formalumų, ateityje planuojama palengvinti jaunavedžių pareigas: iki šiol, įregistravę santuoką bažnyčioje, jaunieji per dešimt dienų apie tai turėjo informuoti civilinės metrikacijos skyrių (CMS). Dabar siūloma, kad apie bažnytinę santuoką CMS praneštų pati bažnyčia.
Įvedus šitą pataisą, būtų galima atsisakyti ir popierinių santuokos liudijimų.

Liko pasirašyti susitarimą

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo nustatyti, kad pareiga pranešti apie bažnyčioje sudarytą santuoką būtų bažnyčios atstovų, o ne jaunųjų rūpestis. Jo manymu, taip žmonėms nebereikėtų būti informacijos perdavimo kurjeriais, jie sutaupytų laiko bei paprasčiau sutvarkytų santuokos formalumus.
Principinis sutarimas dėl pranešimų apie bažnyčioje sudarytas santuokas pateikimo tvarkos tarp Bažnyčios ir Vyriausybės jau yra suderintas. Kad ši tvarka pradėtų veikti, teisingumo ministras dar turės pasirašyti oficialų susitarimą su Lietuvos Vyskupų Konferencija bei patvirtinti Civilinės metrikacijos taisyklių pakeitimus.
Jose būtų numatyta, kad bažnyčia apie sudarytą santuoką praneš CMS faksu, elektroniniu būdu ar asmeniškai pristatydama pranešimą.

Naudosis Gyventojų registru

Gavusi bažnyčios pranešimą, apie santuokos įtraukimą į apskaitą CMS turės sutuoktinius informuoti, išsiųsdama jiems pranešimą jų nurodytu gyvenamosios vietos ar elektroninio pašto adresu.
Tokiu pat būdu sutuoktiniai bus informuojami ir tais atvejais, kai bažnyčios nustatyta tvarka sudaryta santuoka nebus įtraukiama į apskaitą dėl pranešime esančių esminių klaidų, taip pat, kai bažnyčioje sudaryta santuoka neatitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtintų santuokos sudarymo sąlygų.
Pranešime būtų pateikiama ir informacija apie tai, kur ir kokio dydžio valstybės rinkliavą turi sumokėti sutuoktiniai, atsiimdami santuokos liudijimą, jei jiems jo reikia.

Užkirs kelią piktnaudžiavimams

Vyriausybė jau anksčiau yra pavedusi valstybės institucijoms apskritai nebereikalauti iš asmenų pateikti popierinio santuokos liudijimo, kadangi visą informaciją apie asmens statusą jos gali matyti Gyventojų registre.
Ateityje galutinai atsisakius tokio reikalavimo, santuokos liudijimas galėtų būti išduodamas tuomet, jei sutuoktiniai to pageidautų, jei jiems jo prireiktų tvarkant reikalus užsienyje ar pan.
Pasak iniciatorių, šie pakeitimai naudingi būtų ir dėl to, kad padėtų užkirsti kelią pasitaikantiems piktnaudžiavimo atvejams, nes ne visi jaunavedžiai apie bažnyčioje sudarytą santuoką informuoja CMS. Taip gali pasielgti asmenys, nenorintys prarasti našlio pensijos arba nesąžiningi sutuoktiniai, kurie nori tik pasinaudoti kito sutuoktinio pinigais.

Naujovėmis abejoja

2011 metais Mažeikių civilinės metrikacijos skyriuje susituokė 369, išsituokė 180 porų, bažnytinę santuoką įregistravo 52 sutuoktiniai.
Savivaldybės administracijos civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Bronė Nikitina planuojamus pakeitimus vertina skeptiškai. Jos nuomone, iki šiol buvusi tvarka nebuvo bloga: norėdami gauti sutuoktuvių liudijimą, jaunavedžiai vis tiek turi ateiti į CMS.
Vedėja teigė neįsivaizduojanti, kaip žmonės gyvenime galės išsiversti be santuokos liudijimo: jo daug kur prireikia.
„Kas iš to, kad mes tuos duomenis įvesime, kaip aš įsivaizduoju, vis tiek santuokos liudijimo išleisti negalėsime, nes reikia už jį atsiimti valstybės rinkliavą. Tad tas žmogus vis tiek turės ateiti į skyrių: juk kunigas valstybės rinkliavos – dvidešimt vieno lito – nemokės“, – svarstė B. Nikitina.
Kita vertus, vedėjos nuomone, kol visos valstybinės institucijos galės prieiti prie Gyventojų registro, turės praeiti nemažai laiko: juk kai kur kaimuose net kompiuterio nėra.
„Apie ką čia mes kalbame? Kas iš to, kad miesto seniūnija deklaruoja gyvenamąją vietą, bet kito rajono duomenų nemato. Ateityje – taip, gal santuokos liudijimo ir nereikės“, – situaciją komentavo pašnekovė.
B. Nikitina mano, kad ne visi kunigai turi sąlygas informuoti CMS apie sudarytą naują santuoką, tad suabejojo, ar visada apie bažnytinę santuoką bus pranešta.

Kliūčių nemato

Mažeikių dekanas Zenonas Degutis apie tokį projektą sakė dar negirdėjęs, bet jei bus taip nustatyta, Vyskupų konferencijos nutarta, nutarimą vykdys.
„Nemanau, kad čia bus koks papildomas sunkumas. Tai net ne problema: viskas dėl bendros tvarkos, tad kodėl gi ne? Bažnyčia visada buvo ir bus už tvarkingumą. Juk anksčiau bažnyčia už raštvedybą iš valstybės net gaudavo atlygį“, – kalbėjo dekanas.
Dvasininko žiniomis, bažnyčios, kaip parapijos, kompiuterių neturi, bet kiekvienas kunigas turi savo asmeninį kompiuterį, tad pranešti apie sudarytą santuoką CMS jokių sunkumų nebūtų.
Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje praėjusiais metais susituokė apie 40 porų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto