Savaitgalį Telšiai oficialiai paskelbti Lietuvos kultūros sostine

Pagrindinėje Telšių Respublikos gatvėje atidengta meninė plokštė. Autoriaus nuotrauka

Penktadienį mūsų kaimynai – Telšių miestas – oficialiai paskelbtas šių metų Lietuvos kultūros sostine. Pirmasis šiai šventei skirtas akordas – meninės plokštės „Istorinis Žemaitijos žemėlapis“ atidengimas Didžiojoje žemaičių sienoje.
Vakare telšiškiai ir miesto svečiai rinkosi į dvigubą renginį – Telšių arenos atidarymą ir šventinį vakarą „Sugrįžimai“, kurio metu pasirodė iš Telšių kilusios ir šį miestą garsinančios asmenybės.

Žemėlapis – pasididžiavimas Žemaitija

Tam, kad Žemaitijos sostinė Telšiai taptų ir šių metų Lietuvos kultūros sostine, telšiškiai ruošėsi iš anksto. Pasiruošimo vaisius – kultūrinių renginių ciklas „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“ suteikė Telšiams galimybę gauti šį garbingą vardą.
Pagrindinėje Telšių Respublikos gatvėje atidengta meninė plokštė. Jos autoriai – architektas profesorius Algirdas Žebrauskas ir dailininkas profesorius Romualdas Inčirauskas. Jie papasakojo apie šios plokštės atsiradimą, paaiškino kai kurias ant Didžiosios Žemaičių sienos perkelto istorinio žemėlapio detales. Plokštei pasirinktas vienas iš daugybės Europos žemėlapių – Kuršo, Žiemgalos ir Žemaitijos žemėlapis, 1659 metais išleistas Paryžiuje. Žemėlapyje pažymėti apie šimtas Žemaitijos miestų ir miestelių, jame įkomponuotos meškos ir arklio skulptūrėlės simbolizuoja Žemaitiją ir Lietuvą.
„Tai senas ir labai svarbus mūsų tapatybės ženklas Europos žemėlapyje. Literatūriniai ženklai taip pat įsirėžę mūsų sąmonėje nuo vaikystės. Tikiuosi, kad meninė plokštė su istoriniu žemėlapiu privers pasidomėti ir didžiuotis Žemaitijos istorija“, – sakė plokštės idėjos autorius A. Žebrauskas.

Pristatyti septyni ambasadoriai

Į ką tik atidarytą Telšių areną susirinkę apie pusantro tūkstančio žiūrovų pirmiausia išvydo filmą, pasakojantį apie pagrindinius šio miesto akcentus.
Telšiškių renginį „Sugrįžimai“ įspūdinga daina pradėjo TV laidų vedėja Loreta Sungailienė. Ji pristatė šio vakaro vedėjus – kino ir teatro aktores Valdą Bičkutę, Nijolę Narmontaitę, istoriką profesorių Alfredą Bumblauską bei renginių vedėją Mindaugą Stasiulį.
„Mes sugrįžome, nes baisiai mylime savo gimtą miestą“, – teigė N. Narmontaitė.
Šventės dalyviams pristatyti Septynių kalvų miesto ambasadoriai: Šokio – baleto primarijus Nerijus Juška, Literatūros – profesorė Viktorija Daujotytė, Muzikos – profesorius Donatas Katkus, Vizualiųjų menų – profesorius A. Žebrauskas, Etnokultūros – etninės kultūros puoselėtojai L. Sungailienė ir Stanislovas Kavaliauskas, Sporto – Lietuvos krepšinio trenerių asociacijos Garbės prezidentas, Lietuvos krepšinio federacijos vykdomojo komiteto ir Seimo narys Vydas Gedvila, Teatro – aktorė N. Narmontaitė.

Scenoje – telšiškiai

Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas, Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius ir Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius ambasadoriams iškilmingai įteikė Žemaičių pasus su ypatingu spaudu.
„Aš galio pasakytė tik vėina – eso grynavėislis žemaitis“, – juokavo N. Juška, o jam antrino L. Sungailienė: „Fainė tėi Žemaitiu pasā, su anās mes jautamies tvėrčiau“.
Telšiams padovanotas klasikinės muzikos styginio kvarteto (vadovaujamo prof. Donato Katkaus) pasirodymas, specialiai šiai šventei suburta buvusių telšiškių muzikantų grupė grojo, akomponavo šokėjų ir dainininkų pasirodymams. Taip pat šios šventės metu dainavo aktorė ir dainininkė Rasa Rapalytė, profesorė Sabina Martinaitytė su auklėtine Monika Pleškyte, N. Juška šoko su kolege Kristina Tarasevičiūte, scenoje pasirodė ir Lietuvos sportinių šokių čempionai Ieva Urbonaitė ir Joris Sangavičius.
„Sugrįžimuose“ susitelkė, savo talentą bei jėgas atidavė įžymūs iš Žemaitijos sostinės kilę arba Telšiuose gyvenę menininkai, specialiai šiai progai sukūrę įvairius muzikos ir šokio projektus. Renginį režisavo Telšių Žemaitės dramos teatro režisierė ir Telšių – Lietuvos kultūros sostinės vyriausioji režisierė Laimutė Pocevičienė.
Stengtasi atsižvelgti į skirtingas žmonių grupes, nepamiršti ir socialinę atskirtį jaučiantys žiūrovai – dalis koncerto buvo verčiama į gestų kalbą.
„Iki metų pabaigos Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė – kvies miestiečius ir Telšių kaimynus į įvairius renginius. Tokių renginių numatyta apie septyniasdešimt“, – „Santarvę“ informavo „Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė-2016“ viešųjų ryšių specialistė Donata Kazlauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto