Savivaldybės taryboje – trys milijonieriai

Politikų ir jų sutuoktinių turto deklaracijos byloja, kad daugelio gyvenimas gerėja, jų turtai auga. Milijoninius turtus deklaruoja ir trys Mažeikių rajono tarybos nariai. Į rajono turtingiausiųjų penketuką pateko ir Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis, aplenkęs kai kuriuos verslininkus.


MILIJONIERIAI –
VERSLININKAI
Išanalizavus neseniai „Valstybės žiniose“ paskelbtas aukštas pareigas einančių valstybės tarnautojų, įvairių sričių pareigūnų ir jų sutuoktinių turto deklaracijas paaiškėjo, kad turtingiausi rajono Tarybos nariai yra verslininkai Gintautas Šmaižys, Kęstutis Bartkevičius ir ūkininkas Andriejus Virkutis. Beje, šie politikai, kurių turtas siekia per milijoną litų, buvo turtingiausi ir praėjusią kadenciją.
Kaip ir ankstesniais metais, turtingiausias yra socialdemokratas, UAB „Mažeikių rugelis“ direktorius G. Šmaižys. Šeimos turtas siekia šiek tiek per 4 mln. litų, iš jų 1,1 mln. litų priklauso žmonai Onai.
Antroje vietoje – partijos „Tvarka ir teisingumas“ skyriaus pirmininkas, opozicijos lyderis – K. Bartkevičius. Bendras jo šeimos turtas siekia 1,8 mln. litų. Politikas deklaruoja daugiausia santaupų – per pusę milijono litų.
Trečiasis milijonierius – Valstiečių liaudininkų sąjungai atstovaujantis A. Virkutis. Praėjusiųjų metų gruodžio 31 dienos duomenimis, ūkininko šeima valdė 1,15 mln. litų. Tačiau deklaracijoje skelbiama ir 227 tūkst. litų skola.
PINIGAI UŽDIRBTI
G. Šmaižys nelabai nori sutikti, kad jis esąs turtingiausias Tarybos narys. Anot jo, į registruotą turtą yra įtraukta ir įmonių „Mažeikių rugelis“ bei „MLVS“ vertė.
„Jeigu šiandien tektų parduoti tą turtą, kažin ar surinkčiau bent trečdalį tos sumos. Valstybė didina nekilnojamojo turto vertę, norėdama surinkti kuo daugiau turto mokesčio“, – komentavo politikas.
G. Šmaižys patikino, kad ši kadencija jam esanti paskutinė, nes politika atima daug laiko, trukdo verslui.
„Iš šalies gali taip atrodyti. Taip sutapo, kad pirmą kadenciją namą pastačiau, antrą – įsirengiau, trečią – traktorių naujesnių prisipirkau. Verslas su politika eina koja kojon“, – pajuokavo A. Virkutis, pasiteiravus, ar turi naudos iš politikos. Pašnekovas prisipažino išbandęs daugelį verslų, tačiau daugiau kaip dešimt metų tik ūkininkauja.
„Milijonai iš dangaus nekrenta. Reikia labai aukotis, daug dirbti“, – teigė politikas.
„Mažeikių Varduvos“ direktorius K. Bartkevičius patikino asmeniškai jokios naudos iš darbo Taryboje nepatyręs. Galbūt kai kam ir atrodo, jog dėl šito jo įmonė laimi Savivaldybės organizuotus konkursus, tačiau tokie darbai nesiekia nė vieno procento.
Vis dėlto pašnekovas neatmetė, kad kai kam politika yra naudinga.
„Praktika rodo, kad nei buvę, nei esami merai, vicemerai, savivaldybių administracijų vadovai negyvena blogai. Apmaudu, turiu omenyje ir didžiąją, ir mažąją politiką, kad ateina vos ne driskiai, o po kurio laiko gyvena prabangiai, turtą išsidalija per gimines“, – samprotavo politikas.
MERAS – PENKTASIS
Opozicijos lyderis K. Bartkevičius pastebėjo, kad pastaraisiais metais pastebimai pagerėjo Krikščionių konservatorių sąjungai atstovaujančio Savivaldybės mero V. Džiugelio šeimos buitis. Mažeikiškiai spėlioja, kokius turtus valdo šis politikas. Turto deklaracijų duomenimis, V. Džiugelio ir jo žmonos Ramunės turtas siekia beveik pusę milijono litų – trūksta tik vieno tūkstančio. Pagal turtingumą, meras Taryboje yra penktas.
„Biudžetininkas“ V. Džiugelis yra turtingesnis už daugelį kolegų Taryboje, tarp jų verslininkus Joną Žičkų, Virginiją Eidimtienę.
V. Džiugelis su žmona deklaruoja 234 tūkst. litų piniginių lėšų. Beje, Savivaldybės meras praėjusiais metais praturtėjo labiausiai – šeimos piniginės lėšos išaugo 150-čia tūkstančių litų.
Jį turtais lenkia ketvirtoje vietoje esantis Tarybos narys socialdemokratas Antanas Tenys. Ūkininko iš Auksodės ir jo žmonos Loretos deklaruojamas turtas yra 880 tūkst. litų. Beje, 2005 metų gruodžio 31 dienos duomenimis, politiko privalomas registruoti turtas ir piniginės lėšos sudarė milijoną litų.
PRIVILEGIJA –
INFORMACIJA
V. Džiugelis nelaiko savęs ypatingu turtuoliu. Namui pirkti pinigų skolinosi, jį pardavęs pirko butą kotedže. Automobilį „Audi 6A“ įsigijo lizingu. Neturįs namo nei Palangoje, nei Šventojoje. Tik 12 arų sklypą Šventosios pakraštyje.
Savivaldybės meras patikino, kad šis darbas materialinės naudos neatnešė. Į rankas jis gaunąs tik 3,3 tūkstančio litų, tuo tarpu ligoninės vadovas ir net gydytojai uždirbą daugiau.
„Yra ir blogiau gyvenančių“, – lakoniškai atsakė politikas, pasiteiravus, kaip pavyksta iš tokios mažos algos išlaikyti niekur nedirbančią žmoną ir mažametį sūnų.
V. Džiugelis neneigė, kad mero kėdė jam davė ir teigiamų dalykų.
„Valdai daugiau informacijos. Tai duoda privilegijų. Neveltui sakoma: kas valdo informaciją, tas valdo pasaulį. Daktaras esi daktaras – siaura sritis, vien apie ligas šneki. Dabar daug pažinčių, susitinki su bankininkais, paklausai prognozių. Tokia informacija padeda imant paskolas, įsigyjant nekilnojamąjį turtą“, – pripažino pašnekovas.
DEŠIMTUKE –
POLITIKOS SENBUVIAI
Savivaldybės Taryboje net penki politikos senbuviai, valdantys didesnį nei 300 tūkst. litų turtą. Tarp jų – Socialdemokratų sąjungos atstovas, Savivaldybės specialistas, Antikorupcinės komisijos pirmininkas Pranas Noreika, vicemeras Rimantas Norkus, verslininkai Jonas Žičkus ir „naujokė“ V. Eidimtienė.
Lietuvos socialdemokratų sąjungos atstovės, AB „Mažeikių nafta“ profsąjungos tarybos pirmininkės Virginijos Vilimienės ir jos vyro Jono deklaruojamas turtas sudaro 430 tūkst. litų.
Beje, politikės skola viena didžiausių – 190 tūkst. litų. Su 242 tūkstančių litų skola ją „lenkia“ tik Viktoras Bugnevičius. AB „Mažeikių šilumos tinklai“ dirbantis politikas su žmona Palma valdo 344 tūkst. litų turtą.
TARP
NETURTINGIAUSIŲJŲ –
NAUJOKAI
Deklaruoti turtą privalėjo tik tie politikai, kurie pareigas ėjo nuo 2006 metų gruodžio 31 dienos.
Iš 27 politikų, keturiolika dirbo ir praėjusios kadencijos Taryboje. Visų jų turtai, išskyrus Paulių Aurylą, viršija 100 tūkstančių litų. Tėvynės sąjungai (konservatoriams) atstovaujantis P. Auryla jau kelerius metus Turto deklaracijose nurodo nulius ir privalomo registruoti turto vertę – 45 litus.
„Jokio turto, išskyrus seną automobilį, neturiu. Tai nereikia sukti galvos pildant deklaracijas“, – juokėsi politikas.
Mokytoju dirbantis P. Auryla patikino jokio nepatogumo dėl savo neturto nejaučiąs: „Man tai nekelia problemų. Jeigu kam jų dėl šito kyla, tai to žmogaus problema“.
Šį pavasarį į Tarybą išrinktų politikų piniginės atsivers tik kitų metų spalį, kai viešai bus paskelbtos šių metų turto deklaracijos. „Santarvė“ naujų Tarybos narių turtus skaičiavo, pasitelkusi Vyriausiosios rinkimų komisijos turimus kandidatų šeimyninio turto duomenis. Naujų Tarybos narių turtai ne tokie įspūdingi – daugelio nesiekia nė 100 tūkst. litų. Tik socialdemokratams atstovaujančios „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorės Laimos Nagienės turtas siekia per 150 tūkst. litų.
Į neturtingiausių rajono politikų trejetuką pateko tik šiemet į Tarybą išrinkta Darbo partijos atstovė Ina Krauzienė bei socialdemokratas Darius Jarmantavičius. Susisiekimo ministro patarėju dirbantis jauniausias Tarybos narys neturi jokio registruojamo turto, vertybinių popierių, meno kūrinių ar piniginių lėšų – išskyrus 17 tūkst. litų paskolą.
SEIMO NARYS –
MILIJONIERIUS
Dėl savo turtų tapo žinomas ir mažeikiškis Seimo narys Romas Venclovas, patekęs į 33 parlamentarų milijonierių būrį.
„Darbas Seime čia nieko dėtas. Turiu savo verslą, esu šimtu procentų „Roventos“ savininkas. Be to, iš banko ėmiau paskolą, ir tai kaip turtas tapo. Iš karto žurnalistai pasigavo, kad esu milijonierius. Kas pasižiūri deklaracijas, viską mato ir supranta“, – teigė Seimo narys.
Pažiūrėjome. R. Venclovo šeimos deklaruojamas turtas siekia beveik 1,1 milijono litų. Deklaruota ir pusės milijono litų paskola.
Seimo narys paaiškino, kad paskola buvo reikalinga Palangoje pirkti gyvenamąjį būstą, kuris baigiamas įrengti.
„Iš Seimo nepragyvensi, mūsų algos mažos, – teigė politikas. Tačiau į klausimą, kiek šis darbas atsieina mokesčių mokėtojams, atsakyti negalėjo. – Perveda į banką. Net nežiūriu, kiek. Viskas kortelėje.“
VERTĖ NEINDEKSUOJAMA
Turto deklaracijose politikai deklaruoja privalomą registruoti turtą, vertybinius popierius, meno kūrinius, juvelyrinius dirbinius, pinigines lėšas, suteiktas ir gautas paskolas.
Mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Eulalija Ligeikienė paaiškino, kad privalomojo registruoti turto (pastatų, žemės, automobilių, kt. ) vertė nurodoma pagal faktinę įsigijimo kainą. Tuo atveju, kai nėra tokios kainos, arba kai gyventojas mano, jog įsigijimo kaina stipriai skiriasi nuo turto vertės, gali būti nurodoma tikroji rinkos kaina.
„Turto vertė nėra indeksuojama. Svarbiausia, kad jis būtų deklaruotas, nenuslėptas“, – akcentavo specialistė.
Į deklaracijas įrašomos piniginės lėšos, didesnės nei 2 tūkst. litų. Jos neturi būti mažesnės negu pinigai, esantys banke. Namuose laikomų pinigų deklaravimas – sąžinės reikalas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Milijoninius turtus deklaruojantys Tarybos nariai patikino, kad politika jų verslui teigiamos įtakos neturėjo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto