Scrum master: kaip tapti produktyvios ir motyvuotos komandos lyderiu?

Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Scrum meistras yra projektų komandos vadovas, tačiau svarbu suprasti, kad iš tiesų tai nėra vadovaujančios pareigos. Dirbdama pagal Scrum principus, komanda pati organizuoja ir valdo savo darbą, o Scrum meistras yra šios komandos mentorius. Tiesą sakant, daugelis Scrum meistrų save apibūdina kaip lyderius, kurie yra tam, kad tarnautų ir padėtų komandai sėkmingai vykdyti projektą, pateikti klientams aukščiausios kokybės produktus. Įdomu, kaip tapti produktyvios ir motyvuotos komandos lyderiu? Skaitykite toliau.

Kas yra Scrum meistras?

Scrum meistrą, dažniau vadinamą anglišku atitikmeniu Scrum master, galima pavadinti visapusišku komandos mokytoju. Svarbiausia jo užduotis yra lavinti komandos žinias apie tinkamą Scrum ir Agile metodikų naudojimą bei padėti komandai nenukrypti nuo galutinio tikslo, nepaisant to, kokių veiksmų gali reikėti imtis projekto eigoje. Scrum meistras užtikrina, kad komanda laikytųsi sutartų terminų, išnaudotų visą savo potencialą, būtų motyvuota, produktyvi bei savarankiška. Jis turi stebėti komandos darbą ir įvertinti, ar kolegos progresuoja ir veikia pagal savo gebėjimus. Jei ne, Scrum meistro atsakomybė yra identifikuoti priežastis ir dirbti su komanda, kad būtų sugalvoti tinkami sprendimai, padedantys įveikti kliūtis.

Kokie Scrum meistro vaidmenys ir atsakomybės?

Kiekvienas darbuotojas atlieka tam tikrą vaidmenį darbe. Kiekvienas vaidmuo reikalauja skirtingų įgūdžių, žinių ir gebėjimų. Tiesa, Scrum meistro darbe yra visas rinkinys atsakomybių ir vaidmenų. Nors daugelis yra girdėję tik apie mokytojo ir trenerio (angl. coach) roles, Scrum meistro pareigos jų turi gerokai daugiau. Kiekvienas vaidmuo atneša vis kitokias atsakomybes, todėl Scrum meistras turi būti lankstus, kad susitvarkytų su jam tenkančiomis užduotimis. Aptarkime įvairius Scrum meistro vaidmenis plačiau.

Mokytojas atsakingas už Scrum sėkmę projekte

Visų pirma Scrum meistras yra mokytojas. Kad Scrum principas veiktų, kiekvienas komandos narys, turėtų suprasti, kas yra Scrum, žinoti pagrindines vertybes, taisykles ir gerąsias praktikas. Be to, Scrum meistras užsiima ne tik komandos, bet ir visos organizacijos ar įmonės ugdymu. Jo atsakomybė yra supažindinti įmonės darbuotojus su Scrum vertybėmis, paaiškinti šio metodo naudą, principus, išmokyti visas užduotis, skiriamas Scrum komandai, pateikti produkto šeimininkui.

Scrum meistras trenerio rolėje

Tikriausiai antras labiausiai žinomas Scrum meistro vaidmuo yra treneris. Ši rolė apima gerokai daugiau atsakomybių nei dažnai yra įsivaizduojama. Tai nėra tik komandos ar pavienių asmenų instruktavimas. Scrum meistro užduotis yra atrasti kiekvieno žmogaus potencialą ir maksimaliai išnaudoti jį. Tai nereiškia, kad Scrum meistras turi mokyti komandos narius. Svarbesnė užduotis yra padėti mokytis savarankiškai.

Visos komandos ir jos narių mentorius

Artima trenerio vaidmeniui yra mentoriaus rolė. Nors treniravimas ir mentorystė labai panašios sritys, visgi skirtumų yra. Mentorystėje dažnai taikomas Shu-Ha-Ri požiūris, kilęs iš Japonijos kovos menų mokymo. Jis sudarytas iš trijų etapų. Pirmiausia mokinys išmoksta taisykles ir jų laikosi. Antrajame etape taisyklės yra laužomos: mokinys pradeda eksperimentuoti, analizuoti, lyginti ir daryti išvadas. Trečiasis etapas reiškia, kad taisykles kuria pats mokinys. Šioje vietoje Scrum meistras gali atsitraukti ir leisti komandai savarankiškai veikti. Komandos nariai jau žino visus principus ir gali priimti teisingus sprendimus. Scrum meistras turi suprasti, kad komandos narių žinių lygis, įgūdžiai, stiprybės ir silpnosios vietos skiriasi, todėl dažnai reikia dirbti su kiekvienu žmogumi individualiai.

Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Neformalus lyderis

Kitas labai svarbus Scrum meistro vaidmuo yra neformalus lyderis. Jis yra tas žmogus, kuris padeda produkto savininkui planuoti darbus, komandai tapti produktyvia ir savarankiška, o organizacijai įdiegti ir suprasti Scrum metodą, kuris padeda greičiau pasiekti užsibrėžtų tikslų. Tokia lyderystė reikalauja visiškai kitokio požiūrio nei tradicinė lyderystė. Tarnaujančio arba neformalaus lyderio tikslas yra sustiprinti komandinį darbą bei kiekvieno nario asmeninį įsitraukimą. Scrum meistras turi sukurti įtraukiančia aplinką, įgalinančią komandos narius dalintis valdžia priimant sprendimus.

Scrum meistras – viena svarbiausių komandos narių

Nors Scrum paremtas lygiavertiškumu, visgi Scrum meistro pareigose atsiranda ir vadovo rolės užuominų. Scrum meistras vadovauja komandai, kad užtikrintų Scrum veiksmingumą organizacijoje. Šis vadovavimas pasireiškia procesų valdymu, organizacijos kultūros palaikymu, skatinimu laikytis terminų, kliūčių identifikavimu ir pašalinimu bei pokyčių paieška ir įdiegimu.

Komandos pagalbininkas

Dar vienas vaidmuo, kurį privalo prisiimti kiekvienas Scrum meistras, yra pagalbininkas. Atlikdamas šį vaidmenį, Scrum meistras yra atsakingas už visų komandos darbo procesų organizavimą ir palengvinimą. Jis planuoja ir efektyviai veda kasdienius susitikimus, sprintų ir retrospektyvų apžvalgas. Be to, Scrum meistras yra atsakingas už sėkmingą grupės bendravimą ir bendradarbiavimą.

Kokios savybės reikalingos Scrum meistrui?

Jeigu žmogus gerai išmano Scrum principus ir Scrum meistro vaidmenis, tai dar nereiškia, kad jis geras lyderis ir mokytojas. Kiekvienas geras Scrum meistras turi pasižymėti tam tikromis asmeninėmis savybėmis. Pavyzdžiui, būti empatišku. Tai yra svarbiausias asmeninis bruožas, reikalingas Scrum meistrui. Empatija turi atsiskleisti bendraujant su komanda ir produkto šeimininku ar klientu, nes reikia mokėti matyti problemas iš kiekvienos šalies perspektyvos ir stengtis jas išspręsti. Be to, Scrum meistro empatija ir rūpestingumas padeda komandai nedvejojant kreiptis ir pasidalinti savo rūpesčiais. Išklausydamas bendradarbius, komandos narius, Scrum meistras aiškiau mato kliūtis, kurios stabdo projekto eigą.
Scrum meistras taip pat turi pasižymėti geru konfliktų valdymu. Tikrai ne visi komandos nariai puikiai sutaria tarpusavyje, o tai gali kelti įtampą ir trikdžius, mažinančius produktyvumą. Scrum meistras privalo mokėti valdyti bet kokius komandoje kylančius konfliktus, padėti juos spręsti ir palaikyti komandos vienybės dvasią viduje.

Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Kaip tapti Scrum meistru?

Nors pagrindinė Scrum meistro misija yra mokyti ir ugdyti komandą, reikėtų nepamiršti, kad Scrum meistras negali apsiriboti tik savo asmeninėmis savybėmis. Komandos valdymo, motyvavimo, konfliktų sprendimų įgūdžius reikia tobulinti nuolat. Be abejonės, pradžioje galima daug ko išmokti iš knygų, tinklaraščių, konferencijų, ir bendravimo su kitais Scrum meistrais. Tačiau taip pat naudinga pabaigti Scrum meistrų sertifikacijos kursus, kurie gali padėti papildyti teorinių ir praktinių žinių bagažą. Vėliau naudingos žinios ir gebėjimas sėkmingai valdyti Scrum komandą, jos narių atliekamus darbus ateis su patirtimi.

Partnerio turinys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto