Sedoje surengta konferencija apie Povilą Plechavičių

Pranešėjas – Klaipėdos universiteto doktorantas, karo istorikas Gintautas Jakštys. Nuotr. iš Sedos bendruomenės archyvo

Povilas Plechavičius paliko ryškų pėdsaką nepriklausomybės kovose, 1926 metų valstybės perversme, suvaidino savo vaidmenį ir vokiečių okupacijos metais Antrojo pasaulinio karo metu.
Generolo Plechavičiaus atminimo įamžinimui, jo 130-ųjų gimimo metinių minėjimui sediškiai pradėjo ruoštis iš anksto.

Atmintis – geriausia saugykla

Ukrinuose, prie pagrindinio kelio Mažeikiai–Skuodas, yra nuoroda į generolo tėviškę. Jis gimė 1890 metais Bukončių kaime – antras vaikas ūkininko ir bajoraitės šeimoje, buvo pakrikštytas Pikelių bažnyčioje.
Iš senosios bajorų gūžtos, priklausiusios Konstancijos Bukontaitės-Plechavičienės giminei, nedaug kas likę.
Ten nuvažiavęs pamatai graudų vaizdą: generolo tėviškės vietoje yra likęs vos vienas autentiškas pastatas, o aplink – didelės fermos. Fermų kompleksas puikiai išsilaikė nuo kolūkio laikų ir šiandien ten – gyvulių fermos. Tačiau žmonių atminčiai laikas turi mažiau galių. Kad tinkamai pasitiktų generolo jubiliejų, kurį minės kitų metų vasarį, Sedos bendruomenė organizavo konferenciją apie generolą P. Plechavičių, jo epochą ir kovas už Lietuvos valstybės nepriklausomybę.

Pranešimus pristatė ir vietos kraštotyrininkai, ir svečiai

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė kraštotyrininkai iš Mažeikių ir Skuodo savivaldybių.
Mažeikių viešosios bibliotekos Ukrinų skyriaus bibliotekininkė Valda Muravjovienė pristatė pranešimą „Bukončiai, Ukrinai – Plechavičių gimta vieta. Praeitis ir atminimas šiandien“.
Skuodo laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė Dalia Zabitienė pasidalijo prisiminimais iš generolo dukterėčios R. Legeckytės-Ošlapas pasakojimų.
Skuodo kraštotyrininkas Juozas Vyšniauskas parengė pranešimą „Povilas Plechavičius – Skuodo pramonininkas ir kino teatro steigėjas“. Jauname amžiuje metęs karinę tarnybą P. Plechavičius tapo stambiu Skuodo verslininku. Ir iki šiol stovi jo malūnas, kartu su didele gyvenamąja dalimi, tebėra ir kino teatras. Abu pastatai dar tvirtai laikosi ir laukia savojo atgimimo…
Mindaugas Buknys, Mažeikių muziejaus muziejininkas, susirinkusiuosius supažindino su pranešimu „Nepriklausomybės kovos Mažeikių krašte“. Šis pranešimas konferencijos dalyvius maloniai nustebino tiek informatyvumu, tiek pateikimo forma. Sediškių ir konferencijos svečių nuomone, istorinė informacija buvo itin sklandžiai, aiškiai ir įtikinamai sudėliota, tad klausytis ir stebėti viską buvo labai įdomu.
Įtaigių, patriotiškai nuteikiančių detalių generolo P. Plechavičiaus portretui pateikė Klaipėdos universiteto istorijos doktorantas Gintautas Jakštys (pranešimas „Povilo Plechavičiaus vaidmuo 1926 m. valstybės kariniame perversme“) ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus istorikas Antanas Jankūnas („P. Plechavičiaus laikysena Antrojo pasaulinio karo metais“).

Tik pirmas jubiliejui skirtas renginys

Sedos bendruomenės moterų pavaišinti pusmarškone koše, konferencijos dalyviai skirstėsi pliaupiant lietui, bet patenkinti įgytomis žiniomis ir įtikinančiu pavyzdžiu, kiek daug dėl savo Tėvynės per gyvenimą gali nuveikti vienas žmogus.
Ši konferencija – tik įvadinis renginys. Sedos malūne planuojama organizuoti dar ne vieną renginį apie Plechavičių šeimą. Tuo labiau kad ir malūnas Sedoje priklausė generolo broliui – pulkininkui Aleksandrui Plechavičiui, nukankintam Rusijos Petropavlovsko kalėjime. Vertas prisiminti ir Leonardas Plechavičius, žymus Telšių gydytojas, kuris dar gyvas žmonių atmintyje. Sediškių nuomone, istorikų bei kraštotyrininkų dėmesio verta ir paties malūno, statyto XVII amžiaus pradžioje, istorija.
Jūratė MEDEIKYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto