Seimas uždraudė nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas, priėmęs Maisto įstatymo pataisas, uždraudė parduoti energinius gėrimus jaunesniems kaip 18 metų asmenims.

Kontroliuos pardavėjai

Pagal naują teisinį reguliavimą, energiniu gėrimu laikomas nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, arba kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų (gliukurono laktono, inozitolio, guaranino, ginsenozidų, ginkmedžių ekstrakto, taurino ar kt.).
Energiniame gėrime gali būti ir angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, aminorūgščių, maisto priedų, vaisių sulčių ar augalų ekstraktų.
Įstatyme įtvirtintas draudimas parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti energinius gėrimus jaunesniems kaip 18 metų asmenims.
Energinių gėrimų pardavėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis kaip 18 metų, privalo iš perkančio energinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jeigu toks asmuo nepateikia jo tapatybę patvirtinančio dokumento, energinių gėrimų pardavėjai privalo atsisakyti parduoti jam energinius gėrimus.

Verslo interesai – neesminis dalykas

Įstatymo pataisas inicijavusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė džiaugėsi, kad dar 2009 metais pradėtą sunkų ir ilgą darbą dėl šių sveikatai itin žalingų gėrimų pardavimo uždraudimo nepilnamečiams lydėjo sėkmė.
„Nuoširdžiai dėkoju Maisto ir veterinarijos tarnybos, Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojams, kurie prisidėjo rengiant ir derinant įstatymo nuostatas, džiaugiuosi kolegų Seimo narių sąmoningumu ir atsakomybe – suprasdami, kokią žalą energiniai gėrimai daro jaunam organizmui, jie nusprendė priimti šį įstatymo projektą, o ne pataikauti sumažėsiančiu pelnu besiskundžiantiems verslininkams. Juk kalbant apie vaikų sveikatą, verslo interesai tikrai nėra esminis dalykas“, – sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D. Mikutienė.

Pavojinga augančiam organizmui

Parlamentarė pabrėžė, jog vaikų sveikata privaloma rūpintis nuolat, tačiau simboliška, jog šis įstatymo projektas priimtas 2014 metais, kurie yra paskelbti Vaikų sveikatos metais.
„Iki šiol energiniai gėrimai parduotuvėse paprastai buvo išdėstyti prie gaiviųjų gėrimų, tarsi tam tikra gaiviųjų gėrimų rūšis, tačiau taip nėra. Retas vaikas ar paauglys žino, kokį poveikį sveikatai turi šie gėrimai. Pagrindinė veiklioji energinių gėrimų sudedamoji dalis yra kofeinas, kuris kartu, sąveikoje su kitomis energiniame gėrime esančiomis medžiagomis yra itin nenaudingas organizmui, todėl didžiausias pavojus sveikatai yra šių medžiagų perdozavimas, kuris pasireiškia ypatingu poveikiu centrinei nervų sistemai bei kardiovaskulinei sistemai. O tai yra ypač pavojinga augančiam organizmui“, – teigia D. Mikutienė.

Pirmoji valstybė ES

„Darbietė“ D. Mikutienė pažymėjo, jog įstatymo nuostatos notifikuotos Europos Komisijoje, ir Lietuva tapo pirmąja valstybe Europoje, kuri tinkamai reglamentavo energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams.
Įstatymo pataisos priimtos 88 balsavus už ir 6 parlamentarams susilaikius.
Pataisos įsigalios 2014 m. lapkričio 1 d. Iki to laiko Vyriausybė arba jos įgaliota institucija turi priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto